Az a helyzet, hogy Hunyadi Mátyás a maga idejében cseppet sem volt népszerű – Horváth Richárd a Mandinernek

2025. május 02. 22:03

Bár legendás királyunkat a kortársainál jobban értékelte az utókor, eredményei magukért beszélnek: Mátyás területi és tekintélybeli gyarapodást hozott a Magyar Királyságnak. Horváth Richárd történésszel, a Hun-Ren BTK Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársával beszélgettünk.

2025. május 02. 22:03
null
Kovács Gergő

Igazságos volt Mátyás király?
Mindenekelőtt el kell mondanunk, hogy a középkorban még nem létezett a hatalmi ágak szétválasztása, így a király a maga személyében bíráskodott, majd a döntését végre is hajtotta, hajtatta. Ebből ered, hogy bizonyos elemek az utókor szemében összeolvadnak. Mátyásról ma már jól tudható, hogy – különösen uralkodása utolsó évtizedében – a legkevésbé sem örvendett népszerűségnek. Az is igaz, hogy nem létezett még általános választás, a királyok Isten kegyelméből halálukig uralkodtak, így számukra a népszerűség nem vagy csak alig volt szempont. II. Ulászló megválasztásakor az országgyűlés követeléseinek második pontja volt, hogy a Mátyás által elrendelt „kárhozatos újításokat” szüntessék meg.

Mikor kezdett javulni Mátyás renoméja?
Mátyás nagyságát és igazságosságát az utókor alkotta meg. Amikor 1526 és különösen 1541 után a három részre szakadó Magyarország szellemi­érzelmi együtt tartása került előtérbe – óvatos párhuzamként adódik az 1920 utáni, máig tartó igyekezet az egységes magyarságtudat fenntartására –, Mátyás volt az utolsó és korban a legközelebbi királyunk, akinek a karaktere megfelelt erre a célra. S azt se feledjük, hogy a 16. századi, Bécsben székelő Habsburg uralkodók által irányított királyságban vagy épp Erdélyben milyen erőt jelenthetett a tudat, hogy néhány évtizeddel korábban Bécs ura még a magyar király volt. Tehát itt is érvényes a megállapítás: a kortársak és az utókor megítélése nem feltétlenül jár kéz a kézben.

Buda látképe egy 1400-as évek végi metszeten
Fotó: Wikipédia

Kritikusai szerint Mátyás elhanyagolta a török elleni harcot, mások szerint az a felismerés vezérelte, hogy országa egyedül nem állíthatja meg az Oszmán Birodalmat. Ön mit gondol?
Mindkét álláspontnak van létjogosultsága. Mátyás uralkodása elején Hódító Mehmed szultán letarolta Szerbia maradékát, és elfoglalta Jajcát, azaz megszűnt Bosznia is. A király látta, hogy a fenyegetés közvetlenül a magyar határhoz érkezik, s ezt elhárítandó ellentámadást indított. Visszavette Jajcát, s egy ütközőállamot alakított ki a magyar határtól délre, amelynek királyává 1471-ben Újlaki Miklóst tette meg. Ezután viszont apjával ellentétben – a nem különösebben nagy jelentőségű Szabács várának bevételétől eltekintve – nem lépett fel kezdeményezőként a török fronton. Ennek jórészt az volt az oka, hogy 

felmérte: a Magyar Királyságnál jóval nagyobb erejű Oszmán Birodalmat nem érdemes „magunkra húzni”.

Belátta, hogy a keresztény erőknek alkalmanként egy-egy ütközetben van esélyük – gondoljunk csak Kinizsi Pál sikereire –, de az oszmánok kiszorítása a Balkánról és különösen Konstantinápoly visszavétele ekkorra már csak ábránd maradt.

Miért nem volt esély? Ki vagy mi hiányzott?
Az utókor álmodozhat arról, hogy a teljes európai összefogás sikeres lehetett volna, de akkor figyelmen kívül hagynánk a kontinens korabeli államainak működési sajátosságait és a politikai viszonyokat. Ráadásul egy százezres hadsereg mozgatására, irányítására és főleg logisztikai támogatására a 15. század közepi Európa egyetlen állama sem volt képes. 

A török kérdésben Mátyást reálpolitikusnak mondanám, 

aki fő célját, országának a töröktől való megóvását haláláig meg tudta valósítani. Hogy Hódító Mehmed balkáni előrenyomulása ellen tehetett volna-e többet, másik kérdés.

Mik lehettek a legfőbb célkitűzései?
Ha szeretnénk egyszerűsíteni a képletet, akkor azt mondhatjuk, hogy Mátyásnak három igazán nagy feladattal kellett megküzdenie: a Szent Korona visszaszerzésével és a saját megkoronázásával; a folyamatos török fenyegetés elhárításával; illetve az 1463-as bécsújhelyi békében általa elfogadott Habsburg-trónöröklési jog megsemmisítésével, miután 1479 után nyilvánvalóvá vált, hogy nem lehet törvényes fiúgyermeke. Ezek alapján úgy summázhatunk, hogy a végeredmény 2:1 a sikeresség javára. Persze az utódnélküliség jelentősége minden más szempontot meghalad, erről az 1490 utáni események tanúskodnak.

Részlet egy corvinából Mátyás ábrázolásával
Fotó: Wikipédia

Mit tarthatunk a legfontosabb belpolitikai sikerének?
Kicsit csalóka a kérdés, mert a mai korból indul ki, amikor a politikusoknak sikereik és kudarcaik vannak, ráadásul azok értékelése és bemutatása fontos is nekik. A középkorban más volt a helyzet: ha egy királlyal és az országával haláláig „nem történt semmi”, az volt az igazi siker. Béke és gyarapodás. Mivel az adózási rendszer adva volt, nem kellettek időről időre gazdasági reformok, és nem léteztek még a nagy társadalmi alrendszerek, mint az oktatás, az egészségügy, amiket működtetni, időnként alakítani kellett volna. E tekintetben tehát Mátyás időszaka sikeres volt, hiszen a királyságot nemhogy veszteségek nem érték, hanem területi gyarapodást és tekintélybéli, gazdasági erősödést látunk 1490-ben. Az is tény viszont, hogy ennek ára volt, s ezt az árat kellett megfizetnie II. Ulászlónak hatalma 1490 és 1492 közötti konszolidációjakor.

Hogyan éltek az ország lakói Mátyás idején, mennyire érezhették biztonságban magukat?
A középkorban alapvetően két társadalmi csoport létezett: a kis létszámú nemesség és a nagy létszámú jobbágyság, persze árnyalatokkal, regionális változatokkal. Az 1470-es évektől Mátyás kiterjedt nyugati háborúi miatt többször adózott a lakosság, mint a szülei nemzedéke, de ez nem számított végzetes tehernek. Még ha az adók növekedését a középkorban sem szerették, létbizonytalanság biztosan nem fenyegetett az országban. Nagy bizonyossággal kimondható, hogy 1497-ben egy átlagos jobbágycsalád ugyanúgy élt, ahogyan 1465-ben. Gyökeres változást majd 1526 és a törökök megjelenése hozott.

Egyesek szerint Mátyás korántsem hasonlított a mesékből ismert kedves álruhás uralkodóra. Mit lehet tudni a természetéről? 

Sehol Európában nem léteztek kedves álruhás uralkodók, akik alattvalóik ügyes-bajos dolgait személyesen akarták megoldani. 

A középkori királyságokban általánosnak számító kizárólagos egyszemélyi vezetés esetében rátermettség, határozottság nélkül nem lehetett sikeres egy uralkodó. Harminchárom esztendőn át trónon maradni sem lehetett volna. Az is köztudomású, hogy a hosszú uralkodás nyomot hagy a személyiségen, s többnyire nem előnyösen. Mátyásról számos jellembeli információnk van, egy részük épp az általa megbízott Antonio Bonfini történeteiből.

Például?
1460-ban nem tett lépéseket, hogy nagybátyját, Szilágyi Mihályt kiváltsa a török fogságból. Tétlenül várta a kivégzését, s így megszabadult egy fajsúlyos belső politikai ellenféltől. A Zrednai János esztergomi érsek által vezetett 1471-es zendülés idején követjelentések tanúsága szerint vízbe akarta fojtatni a főpapot, s csak anyja közbelépésére állt el ettől. Korábban pofon is ütötte az érseket. Mielőtt azonban szörnyülködnénk ezeken, lássuk azt is, hogy politikai, dinasztikus okokból VIII. Henrik angol király két feleségét is kivégeztette, tehát az efféle lépések nem voltak idegenek a kortól.

Hol a helye Mátyás királynak a magyar történelem nagyjai között?
Hunyadi Mátyás a legjelentősebb középkori uralkodóink egyike, ehhez nem férhet kétség. Azonban erős mezőnyben kellett helytállnia. Gondoljunk bele, milyen ez a névsor: Szent István, Szent László, III. Béla, II. András, IV. Béla, I. Károly, Nagy Lajos és persze Luxemburgi Zsigmond mind sikeres, jelentős és a magyar történelem menetére nagy hatással lévő királyaink voltak. Egy személyt a sorból kiemelni igazságtalan lenne, hiszen Istvánnak a keresztény magyar államot és a végleges európai elköteleződést, I. Károlynak a királyi hatalom restaurációját és a késő középkor két évszázadának megalapozását, Zsigmondnak a nemzetközi nagyhatalmi szerepet, az anyaszentegyház egyesítését, a török elleni védvonal kiépítését köszönhetjük. Mátyás mindenben méltónak bizonyult elődeihez, de az is igaz, hogy a jelentős uralkodók rendre nehéz örökséget hagynak maguk után. Ez az ő esetében sem volt másképp.

Nyitókép: Andrea Mantegna lombard festő portréképe Mátyás királyról
Fotó: Wikipedia

 

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
republik-2
2025. május 02. 22:49
Magas adók? Cimkezetlen Áfa, SZJA, vállalkozói terhek, jövedéki adó:, csak infrastruktúra es oktatás jön pluszba a kiszolgáltatott modern embernek cserébe. Az átlagos paraszt nem cserélte volna be ezért a belátható életét.
Nasi12
2025. május 02. 22:48
Az a helyzet, hogy ez senkit sem érdekel. A PR-je jó lehetett, mert úgy él a magyar néplélekben és mesékben. A mai világban megengedett a narratívák harca. Elég, ha a történészek látnak világosan. Ursula szerint a demokrácia rengeteget fejlődött ukrajnában. Már a korrupció is EU érettekké tette őket. A bohóc szerint a krím mindig is ukrán volt, egy tapodtat sem enged az ősi földből. Ennyit a cseppetsemről.
Akitlosz
2025. május 02. 22:48
Csak az ellopott Szent Koronáért 80 000 aranyat fizetett Mátyás király a habsburgnak. 1 forint = 3,52 gramm = 3,5 gramm arany. Az 281,6 kilogramm tömegű pénz láda nélkül. 10 501 708 800 mai forint. Kinek nem volt népszerű Mátyás? Az adófizetőknek meg a még nagyobb hatalomra vágyó uraknak, akiknek egy része Mátyás királynak köszönhette, hogy valaki lett belőle. Ha nem lett volna népszerű Mátyás király, akkor nem ment volna el hozzá a kutyás ember, akkor nem lett volna Budán kutyavásár. A pápa, Nápoly, Moldova, Szerbia, Bosznia is Mátyásra számíthattak.
Halder_1899
2025. május 02. 22:45
Ha a célja az volt ,hogy létrehozzon egy Dunai birodalmat, de magyar központtal akkor érthető. Magyar területek mellé, osztrák, cseh, morva, területek, Szilézia már szép gazdasági és katonai erő. Mátyás az egyik kedvenc uralkodom, hinni akarom, hogy nem egy uralkodó hóbort volt ez a nyugati harc, hanem egy komoly stratégia része. A török elleni harc feladását még így sem tudom elfogadni. Senki sem várta tőle a török szultáni haddal való csatát. De azért mégis téli hadjáratokat, ahogy Zrinyi tette később, odaszúrásokat, nem harc nélkül odaadni nekik a Balkánt. és az ország védtelen volt a török betörésekkel szemben, százezreket vittek el Mátyás alatt. Színmagyar területek lettek felégetve és magyar lakosság nélkül. Ezt fogadta el nehezen az akkori népesség, nemesség és jobbágy, hogy védtelen a déli határ. Lehet mindent egy lapra tett és 19re lapot húzott. Vajh mi lett volna ha még él 20-25 évet ??? Akkor megvalósul a terve és más minden ?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!