Meghúzta a párhuzamot az európai uniós szakértő: Daniel Freund ezt nem teszi ki az ablakba

Daniel Freund felkérdezte Von der Leyenéket, hogy miért is adnak még egyáltalán pénzt Magyarországnak. Megkapta a választ a német EP-képviselő.

A Drogkutató Intézet örömmel rögzíti, hogy a Nemzeti Drogellenes Stratégia irányainak megfelelően, alaptörvényi védelmet kap a zéró tolerancia elve.
„2025. április 14-én elfogadta az Országgyűlés az Alaptörvény 15. módosítását, amely több jelentős változást tartalmaz.
A részvételi arány 81,3 % volt, azaz 161 képviselő szavazott, 37 fő pedig nem volt jelen a módosításról szóló döntésnél.
A résztvevők 70,7 %-a, szám szerint 140 képviselő támogatta a változtatásokat, 21 pedig nemmel voksolt.
A szavazás során az ellenzéki Momentum politikusai dudaszóval és molinóval tiltakoztak, amit Latorcai János levezető elnök rendzavarásként értékelt.
A módosítás célja, hogy válaszokat adjon a világban tapasztalható társadalmi, gazdasági és politikai folyamatokra, megőrizve Magyarország szuverenitását és hagyományos értékrendjét.
Főbb módosítások:
Az Alaptörvénybe bekerülő kábítószer-ellenes állásfoglalás, miszerint »Magyarországon tilos a kábítószer előállítása, használata, terjesztése és népszerűsítése« nem csupán szimbolikus jelentőségű, hanem komoly jogi és társadalmi következményekkel is járhat.
Kapcsolódó vélemény
Drogkutató Intézet
2025 tavaszán Magyarországon új korszak kezdődhet a kábítószer üldözés terén.
Az Alaptörvény szintjén történő rögzítés lehetőséget ad arra, hogy az erre épülő sarkalatos törvények és büntetőjogi rendelkezések szigorúbbá váljanak.
Ez különösen érintheti a könnyűdrogokkal kapcsolatos jogalkalmazást, például a marihuána birtoklására vonatkozó jelenlegi szabályokat is.
A kormány által követett drogellenes politika ezentúl alkotmányos szinten is megerősítést nyer.
Ez azt jelenti, hogy a jövőben rendkívül nehéz lesz bármilyen enyhítő vagy liberalizáló drogpolitikai irányt bevezetni, mivel ehhez kétharmados többségű Alaptörvény-módosításra lenne szükség.
A módosítás ellentmondhat bizonyos nemzetközi trendeknek, különösen azokban az országokban, ahol a könnyűdrogok legalizációja vagy dekriminalizálása folyamatban van. Ez feszültségeket okozhat például az uniós drogpolitikák és a magyar jogi szabályozás között.
Az Alaptörvénybe emelt tilalom egyértelmű üzenetet közvetít a társadalom felé, különösen a fiataloknak:
a kábítószerek semmilyen formája nem elfogadható.
Ez fokozhatja a drogprevenciós programok hangsúlyát az oktatásban és a közéletben.
Összességében a kábítószerrel kapcsolatos módosítás erőteljes politikai és ideológiai állásfoglalás, amely hosszú távon meghatározhatja Magyarország drogpolitikájának irányvonalát – a szigor és a zéró tolerancia eszközeivel.”
Nyitókép forrása: Quentin Top / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP