Adrien Brody pályája: a Tanácsköztársaság pesti emlékművétől az újabb Oscar-díjig
2025. március 03. 16:04
A brutalista hosszú film, de legalább magyarul hallhatjuk káromkodni a színészt.
2025. március 03. 16:04
3 p
1
5
19
Mentés
Adrien Brody Oscar-díjának, amelyet A brutalista című film főszerepéért kapott, valószínűleg kevesen örültek jobban, mint az édesanyja, a magyar Plachy Szilvia, aki
1956-ban, a magyar forradalom alatt a szüleivel együtt egy lovasszekéren hagyta el az országot.
Plachy 13 éves volt és mikor 1958-ban egy óceánjárón megérkeztek az Egyesült Államokba, eszébe sem jutott, hogy évtizedekkel később az ország egyik magasan jegyzett fotóművészeként tekintenek majd rá. Pedig így történt, ráadásul a szintén magyar fotós zseni, Kertész Andor volt a mentora.
Plachy Szilvia, Adrien Brody magyar édesanyja. Fotó: Wikipedia
A fia, Adrien Brody 1973-ban, egy lengyel tanárembertől született és a kisfiú többször is járt Budapesten az édesanyjával, 1976-ban például a fotóművész anya az akkor még álló Tanácsköztársaságra emlékező szobornál fotózta le a fiát. Adrien Brody 2002-ben A zongorista című film főszerepéért kapott Oscar-díjat, most pedig A brutalistában alakított főszerepéért, ahol nem mellékesen egy holokausztot túlélő magyart, Tóth Lászlót formálja. És még nincs vége a magyar vonatkozásoknak,
Tóth kitalált karakter, de a rendező Brady Corbert is elismerte, hogy a szerepnél a pécsi születésű, modernista magyar építész, Breuer Marcell inspirálta,
akinek bútorait, házait világszerte ismerik. Breuer híres volt a korát megelőző csővázas székeiről, amely a filmben is megjelenik.
Breuer Marcell. Az ő élete inspirálta a rendezőt Brody szerepénél. Fotó: Wikipedia
Magyar vonatkozás még, hogy a filmet jórészt nálunk forgatták.
A film a 15 perces szünettel együtt 3 órás és 35 perces, ami nézőpróbáló kísérlet,
ám A brutalistát amúgy sem a könnyed, pattogatott kukoricás szórakozásra szánták, s valószínűleg az érdeklődés is ennek megfelelő lesz a hazai mozikban. De nekünk legalább abban is különlegességet ad, hogy magyarul hallhatjuk káromkodni az amúgy valóban remeklő Adrien Brody-t.
Magyar idő szerint vasárnap éjjel 0:30-kor kezdődik az Oscar-díj-átadó, amit a Disney+ élőben is közvetít. A kérdés hosszú ideje ugyanaz: az ideológia mellett a minőség is számít-e a jelöltek és győztesek kiválasztásakor.
Dél-Buda kertvárosában áll annak a magyar vállalkozásnak a főhadiszállása, mely elhatározta, hogy a moziélményt prémium szinten is az otthonokba viszi. Kipróbáltuk, milyen az igazi házimozi.
Az élet változás. Lapunk is változik: ez az utolsó cikk e rovatban (amelynek szerzőivel továbbra is találkozhatnak majd nálunk). A világ is változik. Jön például a mesterséges intelligencia. Rovatzárásként őt (a ChatGPT-t) kérdeztük meg arról, mit mond utolsó figyelmeztetésként, miket mond végső jó tanácsként olvasóinknak. És imigyen szólt a gép.
Hmmm, érdekes:
Oscar díjak
2016: Nemes László
2017: Deák Kristóf
2018: Kovács István, SZFE
2019: Elizabeth Chai Vasarhelyi
2020: Steven Bognar
2021: Áfra Attila Tamás
2022: Sipos Zsuzsanna
2023: Jamie Lee Curtis (félig magyar)
2024: Mihalek Zsuzsa
2025: Adrien Brody (félig magyar)
Én pedig úgy tudtam hogy az Oscar díj a legnagyobb zsidó ünnep, de ezek szerint magyar ünnepnek sem utolsó.
(De a Nobel díjakból sincs kevés.)
Büszkék vagyunk rátok fiúk!
(...és természetesen lányok)