Nézzen Krasznahorkai egy 1945 után jogfosztott, ősi otthonából kidobott, kitelepített, Magyarországra a családjával együtt kisgyermekként átzsuppolt, a semmibe érkező felvidéki öregember szemébe. Nézzen Krasznahorkai egy magyar anyanyelvén való megszólalása miatt a vajdasági utcán megvert egykori srác szemébe. Nézzen Krasznahorkai egy Ceaușescu nacionálkommunista rezsimje alatt meggyötört és szétalázott, cserébe a belmagyaroktól érkező sértő megjegyzésekre valószínűleg érzékenyen reagáló székely szemébe. Ha mer.
És persze nézzen Krasznahorkai egy mai kárpátaljai magyar férfi szemébe,
akinek történelmileg és nemzetiségileg semmi köze a tőle kétezer kilométerre zajló keleti szláv belháborúhoz, mégis Ukrajna katonájaként kell a frontvonalba mennie. Mi miatt? Trianon és következményei miatt. Nézzen az ő szemébe Krasznahorkai. Ha még él az illető.
És hogy 2025 Magyarországán „nincs remény”? Akkor mi volt 1242, 1527, 1850, 1921, 1944, 1945, 1946, 1957 Magyarországán?
Minek éltek tovább az akkori eleink, miért dolgoztak, küszködtek, nemzettek és neveltek gyereket azokban az években is? És hol van azokhoz az évekhez képest a mai jóléti, békében élő, dolgozó, iparkodó, gyarapodó Magyarország? Persze, van bajunk elég. Mint minden társadalomnak minden időben. Például a mai Svédországnak is, ahol harmadik világbeli szintű lövöldöző-robbantó erőszakhullám van,
a másik oldalról Koránt égetnek, és exneonácikat is a soraiban tudó párt az egyik legnagyobb politikai erő éppen.
És akkor egy mai svéd lapban a magyar neonáciveszély miatt aggódik a magyar író, Svédország romlásáról és Európa másféle, tényleg mai és aktuális problémáiról pedig egy szót sem szól.
De tényleg, mi az, hogy nincs remény? Hogyan lehet ilyen habitussal élni?
Ja, hogy egyéni problémáit vetíti ki nemzetére a Jelentős Magyar Író? Kellemetlen, jobbulást kívánunk neki. De ha lehet, ne vetítse ki ezt sértő szavakkal egy sokkal több empátiát érdemlő, sokat szenvedett, de örökségére, gyökereire büszke népre. Amelynek elvégre ő is a tagjának született.
A Mandiner-elődlap Utolsó Figyelmeztetés (UFi) szerzőinek rovata
***