Elmegyógyintézet várhat a gazdatüntetés „Orbán Viktort üldöző” szervezőjére
Szabó Bálint elmondta, felkészült arra, hogy elvigyék a rendőrök.
Borítékolható, hogy az időközi országgyűlési választáson jó eredményt fog elérni a DK-s politikus, ezzel jelentősen nőhet a párt ázsiója, ami nagyon rosszul jön a Tisza Pártnak.
Mint egy falat kenyér, úgy kellett a DK-nak, hogy Varju Lászlót elítéljék. A párt veterán harcosa, Gyurcsány Ferenc egyik leglelkesebb híve így lemondhatott a mandátumáról – ha ezt nem teszi meg, az országgyűlés kimondta volna az összeférhetetlenséget, hiszen bűntett elkövetése miatt marasztalta el jogerősen a bíróság –, s emiatt ki kellett írni az időközi parlamenti választást, amelyet március 23-án tartanak meg.
S hogy miért jó ez a Demokratikus Koalíciónak? A következő hetekben sokszor előkerül ez a téma, és az ellenzék kapcsán nemcsak a Tisza Párt kerül szóba, hanem Varju és a DK. Lehet mutogatni, hogy milyen lelkesen kampányol a csapat, fáradhatatlanul folyik a munka, kőkeményen dolgoznak, a hideg sem állítja meg őket, a helyi „népek" mennyire imádják a „Varjulacit”, be lehet jelenteni, hogy elsőként vette nyilvántartásba a választási bizottság stb. stb. Emellett újra el lehet mondani, ki lehet posztolni, hogy
a DK-s politikus ártatlan, koncepciós per áldozata lett, „a bírósági ítélet a putyinizálódó orbáni Magyarország legsúlyosabb kordokumentuma”.
Ráadásul esélyes is a győzelemre. 2022-ben összellenzéki színekben – a DK mellett a Jobbik, a Momentum, az MSZP, az LMP, valamint a Párbeszéd is támogatta – csaknem 12 százalékponttal (50,82:39,08 százalék) győzte le a fideszes ellenfelét, Wintermantel Zsolt egykori újpesti polgármestert, harmadik lett a Mi Hazánk (4,47 százalék), negyedik a Kutyapárt (3,51 százalék) jelöltje. Négy évvel korábban kisebb különbséggel, 5,5 százalékponttal utasította maga mögé a kormánypárti riválisát, de akkor volt momentumos és LMP-s ellenfele is. Ehhez a választókerülethez Újpest, illetve Angyalföld egy része tartozik, az itt lakók többsége hagyományosan baloldali érzelmű, itt a kormánypárti erők csak kivételesen rúghatnak labdába, így nem véletlen, hogy az országgyűlési választásokon ilyen eredmények születnek.
A márciusi megmérettettésen három komolyan vehető politikus indul. Varjun kívül a fideszes Renge Zsolt, valamint a mi hazánkos Balog Csaba, őket már nyilvántartásba is vette a választási bizottság. Próbálkozik még – felvették az ajánlóívet, de nem biztos, hogy sikerül összegyűjteni a kellő számú aláírást – egy munkáspárti, egy MSZDP-s (ez a hajdanvolt „valódi” szociáldemokrata párt, amely Magyarországon a rendszerváltás óta nem az eredményeiről, hanem a '90-es években a zűrös ügyeiről volt híres), továbbá két független politikus.
Egyikük Szabó Bálint, a magyar belpolitika botrányhőse – többek között üldözőbe vette Orbán Viktor TEK-es járművekből álló konvoját, amiért felfüggesztett börtönbüntetést kapott, miatta ki kellett üríteni a Schadl-Völner-tárgyaláson a bírósági termet, röhejbe fulladt gazdatüntetést szervezett, belógott egy V4 csúcsra, egy tévéstúdióba és még hosszasan sorolhatnánk az ügyeit –, aki ebben az évben már kampányolt a dombóvári, valamint az óbudai időközi választáson is, de csak halovány sikerrel, ám sokkal több esélye most sem lesz.
Ezt is ajánljuk a témában
Szabó Bálint elmondta, felkészült arra, hogy elvigyék a rendőrök.
A fideszes Renge Zsolt azonban az előbb írtak dacára is megszorongathatja, némi szerencsével akár le is győzheti Varjut, kérdés, hogy a kormánypárt mekkora energiát fektet a kampányába. A viszonylag fiatal, diplomás férfi korábban önkormányzati képviselő volt, érdemi munkát végzett a képviselő-testületben és büntetlen előéletű, ami nagyon nem mindegy a belpolitikában. Mégiscsak arról van szó, hogy a legfőbb riválisa jogerősen elítélt bűnöző. S mondhatják azt a DK-sok, hogy koncepciós per áldozata lett, a magyar bíróságok függetlenségét csak ritkán szokták megkérdőjelezni, és elsősorban azok, akiket egy ítélet rosszul érint.
Varjuék általában arra hivatkoznak, hogy a tévészékházban történt dulakodás miatt – ami egy egykori bányásztól egyébként nem idegen – kellett lemondani, azt valahogy „elfelejtik” kommunikálni, hogy a büntetőperének volt egy komolyabb, nagyobb súlyú része is. A 2018-as parlamenti választást megelőzően, a kampány során ugyanis
a DK képviselőjelöltjeként – a győzelmi esélyeinek növelése érdekében – visszalépésre akart bírni egy független képviselőt, akinek ezért anyagi ellenszolgáltatást ígért.
Valójában e bűntett miatt fosztotta volna meg a parlament a mandátumától, ha nem távozik önként.
Ezt is ajánljuk a témában
Szabó Bálintot csak a közlekedési lámpák fogták meg a Könyves Kálmán körúton.
Akárhogy alakul is a másfél hónap múlva megtartandó választás, azt borítékolni lehet, hogy Varju 40 százaléknál biztosan több szavazatot fog kapni. Az pedig rendkívül jól fog jönni a DK-nak, tele fogják harsogni a médiát, Facebook-posztok tucatjai fognak megjelenni arról, hogy ez az eredmény sokkal reálisabb képet nyújt a támogatásukról, mint a közvélemény-kutatási adatok, amelyek szerint masszívan 10 százalék alatt vannak; hiszen pár hete is verték a mellüket, amikor Dombóváron csaknem 11 százalékot értek el.
Azt nyilván nem hangsúlyozzák ki, hogy a Tisza Párt nem indult a voksoláson, különben nagyon más lett volna a végkimenetele. Bár Magyar Péter megint el fogja mondani, hogy ők azért nem vettek részt rajta, mert nem volt tétje, nem akartak asszisztálni ehhez a „politikai színjátékhoz”, mindezek ellenére az időközi választás komoly ütőkártya lesz a DK, de az egész ellenzéki tábor kezében. Mert a Tisza jövőre, a parlamenti választáson hiába indít itt – és a legtöbb olyan helyen, ahol jelenleg ismert balliberális képviselő van – saját és akár jó jelöltet, ha lesz másik ellenzéki politikus is a szavazólapon, akkor könnyen a Fidesz ölébe hullhat a mandátum. Ezt pedig el akarják kerülni, így akármennyire is irtózik Magyar az „összefogás”, az „együttműködés”, „koordináció” szavaktól, kénytelen lesz valamilyen formában ezek bármelyikébe beleegyezni.
Nyitóképünk: Varju László Facebook-oldala