Bíróság előtt a zuglói korrupciós botrány szocialista vádlottjai
Baja Ferenc, Horváth Csaba és Molnár Zsolt is a vádlottak padjára ül.
Az ügyészség beismerés esetén több éves börtönbüntetés kiszabására tett indítványt. A vádlottak tagadták a bűncselekmények elkövetését.
Nyitókép: a szocialista politikusok a bíróság előtt (Fotó: Ficsor Márton/Mandiner)
Kedden délelőtt az előkészítő üléssel megkezdődött a Fővárosi Törvényszéken a zuglói parkolási botrány kapcsán indult büntetőper, amelynek volt és jelenlegi szocialista politikusok is a vádlottjai. Mint a tárgyaláson kiderült, a vádlottakat olyan neves ügyvédek védik, mint Bárándy Péter, Zamecsnik Péter vagy Papp Gábor.
A vádirat szerint Tóth Csaba korábbi országgyűlési képviselő és Horváth Csaba volt polgármester 2016-ban a Zuglóban tervezett fizetős parkolási rendszer üzemeltetésére kerestek egy gazdasági társaságot, amellyel túlárazott vállalkozói díjban állapodtak meg, és a nyereség felére igényt tartottak.
Ezt is ajánljuk a témában
Baja Ferenc, Horváth Csaba és Molnár Zsolt is a vádlottak padjára ül.
Az ügyészség szerint
a bevételből Tóth Csaba saját maga és Horváth Csaba részére 31 millió forintot kért és vett át, ezenfelül Tóth Csaba havonta 10-15 millió forintot, összesen legalább 250 millió forint készpénzt kaphatott.
A két baloldali politikus osztozott a bevételen.
A parkolásüzemeltetési feladatokat a SYS IT Services Kft. egyik leányvállalata nyerte el. Ennek a cégnek volt az egyik befolyásos munkatársa a koronatanúnak tekinthető Fuzik Zsolt, akire 2021 nyarán csapott le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanújával. Fuzik azonban alkut kötött, és az ügyészségi nyomozók előtt részletesen beszámolt arról, hogy ki, mikor, milyen összegű korrupciós pénzt kapott a SYS Parking Kft. profitjából.
Az üzletről J. Tamás, a Fidesz akkori választókerületi elnöke is tudomást szerzett, és jelezte Fuziknak, hogy kapcsolatai révén el tudja érni a szerződés érvénytelenítését, de havi 2-3 millióért eltekint ettől. A SYS Kft vezetője belement az üzletbe, így J. Tamás is megkapta a pénzt.
A vádirat második pontját az újbudai parkolási rendszer jelentette, ahol ugyanaz zajlott, mint Zuglóban. A XI. kerületben B. László városüzemeltetési igazgatónak kellett fizetni. Ő havi négymilliót kapott Fuziktól havonta, majd ezt később 5,5 millióra akarta emelni, de a SYS ebbe már nem ment bele. Végül abban állapodtak meg, hogy összesen 15 milliót adnak egy összegben az igazgatónak.
Fuzik vallomása vallomása alapján került a képbe az MSZP képviselő Molnár Zsolt és Baja Ferenc egykori MSZP-s környezetvédelmi miniszter is. Fuzik ugyanis azt állította, hogy mindkettőjüket lefizette azért, hogy a SYS legyen a befutó a BKV informatikai szolgáltatásainak üzemeltetésére kiírt pályázaton. Ezért Baja Ferenc 30 milliót kért, míg a megállapodásról ismeretet szerző Molnár Zsolt 40 milliót. A vád szerint mind a ketten meg is kapták a kért összegeket.
Az tárgyaláson az ügyész közölte, hogy
hivatali vesztegetéssel és befolyással üzérkedéssel vádolja a terhelteket.
A vádirat ismertetése végén arra tett indítványt, hogy beismerés esetén a bíróság a vádlottakat 2-től 6 évig terjedő börtönbüntetésre, több tízmilliós pénzbírságra és több éves közügyektől eltiltásra ítélje.
Az ügyész után a vádlottak és védőik következtek.
Az elsőrendű vádlott Horváth Csaba a bíróság előtt kijelentette: nem ismeri el bűnösségét, a vádat visszautasítja és hazugságnak tartja.
Nem követtem el bűncselekményt, soha nem kért és kaptam Fuzik Zsolttól kenőpénzt
– mondta Horváth
A volt szocialista polgármester azt is nehezményezte, hogy a nyomozati időszakban nem volt lehetősége az érdemi védekezésre. Horváth koncepciós eljárással vádolta az ügyészséget, amelyet Fuzik Zsolt hazugságaira épített és amely tönkretették az ő politikai karrierjét. Elmondta azt is, hogy a parkolási ügyre semmilyen ráhatása nem volt.
Ezt is ajánljuk a témában
Az MSZP-s politikus állítja, semmilyen törvénytelen dolgot nem tett.
Tóth Csaba sem ismerte el bűnösségét, észrevételeit írásban átadta a bíróságnak. Védője elmondta, hogy ebben elsősorban a vádirat hiányosságaira mutatnak rá és több tanú meghallgatására tesznek indítványt.
J. Tamás hasonlóan nyilatkozott, majd jelezte, hogy később tesz vallomást. Ügyvédje ezzel együtt a védence elleni eljárásra tett indítványt. B. László is csatlakozott az előtte felszólalókhoz és tagadta a bűncselekmény elkövetését.
Ugyanez hangzott el Baja Ferenctől és Molnár Zsolttól is. Utóbbi azt indítványozta, hogy vessék poligráfos vizsgálat alá.
A vádlottak és védőik egyik fontos érve az volt, a jelen üggyel párhuzamosan a Győri Törvényszéken folyó költségvetési csalási ügyben Fuzik Zsolt vallomását kizárták a bizonyítékok közül, ezt a tényt pedig ebben az eljárásban figyelembe kell venni.
A per március 14-én folytatódik majd, mert az egyik most hiányzó vádlott estében is meg kell tartani az előkészítő ülést. A vádlottak részletes meghallgatása május 14-én kezdődik.