Vízkereszt: a megjelenés ünnepe és a farsang kezdete
Január 6. a keresztény egyházban Jézus Krisztus megjelenésének, vagyis Vízkeresztnek az ünnepe.
Mikor és hogyan szállítják el az otthonokból kikerülő tűlevelűeket? Utánajártunk!
A hagyomány szerint 12 nappal karácsony után, vízkeresztkor szokás leszedni a karácsonyfát. Január 6-án ugyanis zárul a karácsonyi ünnepkör és kezdetét veszi a farsangi időszak. De mi lesz a kisebb és nagyobb városok főterein álló karácsonyfák sorsa, mikor és hogyan szállítják el a fővárosi és a Budapest környéki otthonokból kikerülő tűlevelűeket? Utánajártunk!
***
Az ünnepeket követően a MOHU Budapest Zrt. hulladékszállítási dolgozói szervezetten, külön járatrendszerben gyűjtik össze és szállítják el a fővárosban és több agglomerációs településen a kihelyezett fenyőfákat. A feladat logisztikai szempontból is komoly kihívás, hiszen becslések szerint
évente csak Budapesten mintegy 500-600 ezer tűlevelű kerül ki a fővárosi utcákra,
ezt a mennyiséget kell begyűjteni, illetve azok hasznosítását megoldani.
A tapasztalatok alapján vízkereszt, azaz január 6-át követően kezdődik az igazi „kihelyezési dömping”, amely általában egy-másfél hónapig tart – válaszolta megkeresésünkre a MOHU Budapest kommunikációs osztálya.
Megtudtuk, a lakosság a fák kihelyezésénél több lehetőség közül is választhat:
Ez utóbbi esetben a fák kihelyezésekor figyelni kell arra, hogy azok ne akadályozzák a gyalogos-, a kerékpáros- és a gépjárműforgalmat.
A Társaság épp ezért arra kéri a budapestieket és az agglomerációs településen lakókat, hogy a fenti két megoldás egyikét válasszák, és semmiképpen se dobják el fájukat a közterületeken, mások biztonságát és a közterületek tisztaságát veszélyeztetve ezzel.
Hozzátették,
a kijelölt gyűjtőpontokról vízkeresztet követően, naponta átlagosan 10 fenyőfajárat szállítja el az összegyűlő karácsonyfákat.
A járatokat kifejezetten ebből a célból indítják. A MOHU Budapest ismertette, a fővárosi lomtalanításoknál alkalmazott, speciális felépítménnyel szerelt célgépek napi járatok keretében, program szerint gyűjtik be a fenyőfákat a 250 gyűjtőhelyről. A fenyőfajáratokkal párhuzamosan a lakóingatlanoktól a jól ismert kommunális hulladékszállító gépek gyűjtik össze a kiszolgált örökzöldeket, illetve szükség esetén külön járművek is besegítenek a nagyméretű fák elszállításába.
Itt arra is kitértek, hogy munkatársaik védelme, a nagyértékű célgépek biztonságos működése, továbbá a környezetbarát hasznosítás érdekében
a tűlevelűekről a kihelyezést megelőzően a díszeket, a csillagszórókat, a szaloncukor-kampókat és a talpakat távolítsák el.
A budapesti fenyőfajáratok a kidobott tűlevelűeket a Fővárosi Hulladékhasznosító Műbe szállítják.
A MOHU Budapest Zrt. kommunikációs osztályától azt is megtudtuk, hogy a karácsonyfák az aprítást követően, a kommunális hulladékkal történő összekeverésük után, ellenőrzött, ipari körülmények között alkalmasak a környezetkímélő módon történő termikus hasznosításra, így a nagy hatékonyságú, úgynevezett kapcsolt energiatermeléssel
több tízezer budapesti háztartás számára biztosítanak környezetbarát távhőt és villamos energiát.
„A Budapesten feleslegessé váló fenyőfák tehát ezekhez a jelentős eredményekhez járulnak hozzá” – hangsúlyozták.
A budapesti fenyőfák begyűjtésével kapcsolatos minden információ – köztük a kijelölt gyűjtőhelyek listája és az azok helyszíneit kerületi bontásban mutató térképek megtalálhatók az alábbi elérhetőségen találják: https://www.mohubudapest.hu/karacsonyfa-begyujtes – közölték.
Január 6-án megkerestük az Országgyűlés Hivatalát, melynek sajtóosztályától megtudtuk, hogy a Kossuth téren álló ország karácsonyfáját – amely a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Dubicsányról érkezett, és adventtől vízkeresztig díszítette a nemzet főterét – a lebontását követően tűzifaként rászoruló családokhoz kerül.
Varga Tamás, Békéscsaba alpolgármesterétől ugyancsak azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a békési vármegyeszékhely főterén álló karácsonyfára is hasonló sors vár: szociális tűzifa lesz belőle, melyet rászorulók kapnak meg.
Míg Győrben a díszek leszedése után a Győr-Szol Zrt. a likócsi komposztálóba szállítja komposztálásra a fákat – közölte a Mandinerrel Boncsarovszky Péter képviselő.
Nyitókép illusztráció. Fotó: BKM/FKF - Horváth László. Belső kép: MTI/Hegedüs Róbert
***
Ezt is ajánljuk a témában
Január 6. a keresztény egyházban Jézus Krisztus megjelenésének, vagyis Vízkeresztnek az ünnepe.