Kaland Játék Kockázat – Egy szelet múlt, amit újra átélhetünk
A rendszerváltás idejének egyik nagy csodája volt a könyvsorozat, amely fantasy kalandokat hozott, személyes élményekkel, de ezekről az élményekről ma sem kell lemondanunk!
Kevés nosztalgikusabb emléket eleveníthetünk fel a nyolcvanas évekből, mint a Moncsicsi, a Gazdálkodj okosan, vagy a G.I. Joe, amely nyílt nyugati offenzíva volt az összeomló keleti blokkal szemben.
Nyitókép: G.I. Joe: A Real American Hero Compendium Set, Böjtös Gábor
A legvidámabb barakk – szokták volt mondani, aminek ugyan rengetegen megfizették az árát, de az való igaz, hogy a hetvenes évekbe születni, aztán a nyolcvanasokban növögetni, hogy a kilencvenes esztendők elején szó szerint megnyíljon a világ, nos, felért egy csodával. A gombfocik és várkastélyok játékos világát azonban már a rendszerváltás előtt megremegtette egy amerikai, katonai csapás, miközben a fröccsöntött háborús katonáknak, indiánoknak és pisztolyhősöknek, vagy éppen páncélos lovagoknak idejekorán le kellett szerelniük.
Megjött ugyanis Duke, Hawk és a Cobra Commander!
Ezt is ajánljuk a témában
A rendszerváltás idejének egyik nagy csodája volt a könyvsorozat, amely fantasy kalandokat hozott, személyes élményekkel, de ezekről az élményekről ma sem kell lemondanunk!
Az Angliában Action Man néven elhíresült, 1964-ben született első hullám számunkra kevésbé izgalmas, ráadásul nem is olyan látványos. Amerikában természetes módon nagyon mentek a katonai játékok, így ezek a nagy, 30 centis, kissé elnagyolt bábuk is, amelyek persze instant férfiasságot neveltek a gyerekbe. A technológia fejlődése azonban nem áll meg, sőt – így a Real American Hero alcímen futó kisebb és részletgazdagabb, könyöknél és térdnél, valamint nyaknál és deréknál mozgatható új hősök a méret miatt könnyen megvalósítható harci járművekbe pattanva nemcsak győzedelmeskedtek, de az eredeti koncepcióval ellentétben külön családdá alakultak.
Ez lett a G.I. Joe, a Hasbro új sikertörténete, ami a kiváló marketingnek hála megállíthatatlanul terjedt el még Európában is. És bizony minden gyerek ilyet akart.
Jelzem, hogy még itthon is, és bizony a megfelelő évjáratú olvasók már bólogatnak, mikor felidéződik az Úttörő Áruház játékosztálya, ahol onnantól mindig karácsony volt, hogy a (He-Man mellett a) G.I. Joe be lett listázva a kínálatba. A fém tartó pálcákon lógó karakterek csak úgy hívogatták a kíváncsi, elrévedő tekinteteket. És én ugyan nem voltam olyan szerencsés, mint egy-egy osztálytársam, akik a különböző (nyitható, időnként moduláris) járműveket is megkapták a szüleiktől, de annál varázslatosabb volt valakinél ezeket is megnézni vagy kipróbálni. És persze beértem az ünnepnapokon kapott néhány figurával,
akikkel így is szépen alakult az állomány, ráadásul a csomagolás hátlapja egyben egy adatlap/akta volt, amivel szintén a gyűjtőszenvedélyre sikerült ráerősíteni.
Ezt is ajánljuk a témában
Volt már, hogy a Lánchíd oroszlánjai öltöztek kockába, nemrég pedig a Deák Téren állt meg egy kocka-villamos, de természetesen otthon is bármit megépíthetünk magunknak, amiben az exkluzív magyar készletek is sokat segítenek.
De a játékokon és aktákon túl is maradt G.I. Joe-élmény: a megnyíló piacon nemcsak a VICO és a Hungarovideo lepte meg a közönséget az olyan obskúrus darabokkal, mint például Amando de Ossorio vak templomos halottjai és a Vakrémület, vagy Paul Naschy horrorjai – de a kevésbé merész TeleVideo is beletenyerelt néha a tutiba. Így jutott el hozzánk A kommandó, avagy az Action Force: The Movie, a G.I. Joe-rajzfilm, ami megvalósítása ellenére szintén felért egy horrorfilmmel, köszönhetően a Cobra-La által elszabadítandó spórának, ami őrjöngő szörnyeteggé változtatta az embereket. Ráadásul az egész estés rajzfilm eleve érettebb stílusban készült, még Duke halálát is tartalmazta,
csak aztán a prioritás szerint elsőbbséget kapó Transformers-rajzfilm olyan rosszul teljesített, hogy a G.I. Joe végül direkt otthoni forgalmazásban végezte, ráadásul finomításokkal, hogy jobban idomuljon a fiatalabb korosztályhoz.
De változtatások ide, gyengébb magyar szinkron meg amoda, a G.I. Joe: The Movie kifejezetten jól sikerült, rengeteg emlékezetes és mozgalmas jelenettel, valamint szinte minden fontosabb karakterrel. Annyira jól, hogy ekkor már hiába lehetett csodákat látni a Sky Channel matinéjában (BraveStarr, M.A.S.K., He-Man stb.), a Joe-rajzfilm kiemelt helyet őrzött meg magának sokak emlékezetében. És ha már a sok-sok karakter és az adatlapok: a Hasbro játékaihoz komoly háttér készült, nemcsak a rajzfilmekkel, de 1982-től rengeteg képregénnyel. 2024 májusában pedig pontosan ezekkel a képregények indult kampány Kickstarteren, egy olyan gyűjtői, Compendium-formában, aminek nehéz lett volna ellenállni.
Ezt is ajánljuk a témában
Sokan születtek és nőttek fel a VHS-korszakban, ami a filmkedvelők egyik rendkívül mozgalmas és színes időszakának bizonyult, most pedig már könyvet is olvashatunk róla.
Nem mondom, komoly összeget kértek minden egyes támogatói szintért, ráadásul a haldokló nyugatra jellemző vadkapitalista módszerrel mindent kisajtoltak a legnagyobb rajongókból, de a végeredményt elnézve valahol nagyon megérte mindez. Lehetett támogatni simán a gyűjteményes köteteket, bármilyen összeállításban, Joe- vagy Cobra-borítóval, 300 dollárért pedig egy nagy, igényes dobozba zárva is kérhettük a 4 kötetes, dizájnolt csomagot. Az igazi fanok ezt a Joe- és a Cobra- verzióval is megtehették, persze dupla áron (plusz szállítás és adók), lényegében kétszer megvéve ugyanazt.
De szétnyitva a dobozt, ez már senkit nem izgat, mikor meglátja a borzalmasan vaskos, bőrborítással és igényes illusztrációval, a lapjainál pedig élfestéssel ellátott köteteket.
155 + 40 szám (pl. Transformers-minisorozat), minden adatlap, és a többi, miközben a támogatók rengeteg olyan apróságot kaptak extraként, mint a karakterkártyák, könyvjelzők, poszterek, felvarró és néhány ráadás képregény, füzetként. Kimondottan igényes és rendkívül tartalmas a Skybound Entertainment 4 kötetes, keményfedeles sorozata, ami mindent tartalmaz a rajongóknak. Közben az anyavállalat Image meg csak az első puhafedeles kötetnél tart.
Kickstarterről jött gyűjteményes kiadás a G.I. Joe-képregények teljes sorozatával
Magyarul ez egy igazi élménybomba, ami visszahozza az ember gyerekkorát. Hawk, Duke, Scarlett, Snake-Eyes, Destro, Baroness, Serpentor, Zartan és a többiek társaságában, akik semmit sem öregedve egy emberrablást követően a fél világot bejárják, miközben a Cobra-náci álca félig levedlik, hogy az ellenséget aztán a Közel- és a Távol-Keleten találjuk meg. Az új Terminator-gyűjtemény volt még hasonlóan kötelező. De a G.I. Joe talán az eddigi legnagyobb képregényes nosztalgiabomba a közösségi gyűjtésben. És biztos vagyok benne, hogy az olvasók jelentős részének van valamiféle komoly élménye a témában - neked mi volt az?
Ezt is ajánljuk a témában
40 éve élnek köztünk, járgányoknak, valamint képregényben, rajzfilmben és filmekben szereplő karaktereknek álcázva magukat – de már jól ismerjük őket. Legalábbis eddig azt hittük.