Kik azok a VHS gyermekei? – És vajon testvérek a nosztalgia gyermekeivel?

2024. november 27. 15:53

Sokan születtek és nőttek fel a VHS-korszakban, ami a filmkedvelők egyik rendkívül mozgalmas és színes időszakának bizonyult, most pedig már könyvet is olvashatunk róla.

2024. november 27. 15:53
A VHS gyermekei, Embassy Home Entertainment
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Nyitókép: Russell McPhedran/Fairfax Media, Getty Images, A VHS gyermekei – Böjtös Gábor

A VHS gyermekei
A VHS gyermekei

Úgy vetettem rá magam a Prae Kiadó kiadványára, mintha csak a Szent Grál lenne. Ami valahol talán érthető, hiszen abba a generációba tartozom, amely még hetente járta a videótékákat az újdonságok miatt, sőt a narrátoros, itthon meg sem jelent kuriózumokat is cserélgette egy zárt baráti körön belül – közben olyan álmokat dédelgetve, hogy milyen nagyszerű lenne egyszer egy olyan magazint készíteni, ami rétegfilmekkel foglalkozik. Mert mertünk nagyot álmodni, amiért ha tettünk, meg is valósult.

Más pedig a nagy rendezőkhöz hasonlóan filmeket szeretett volna készíteni. Mint az a Lichter Péter, aki A VHS gyermekei című könyvet írta.

A VHS gyermekei

A viszonylag vékonyka, 216 oldalas könyv leginkább a kilencvenes évekre összpontosít, felsorolva minden esztendő jelentősebb filmélményeit, részletesen bemutatva közülük azt az egyet, amely valamiért kiemelten fontossá vált a szerző számára. Így a Batman visszatértől a Léon a profin át a Szemtől szembenig jutva olvashatunk mára már réginek számító filmklasszikusokról. Sőt, egy-egy rendezővel, esztétával és filmtörténésszel (pl. Varga Zoltán) is olvashatunk rövidebb, néhány oldalas interjút, amely személyesebb emlékeket is a felszínre hoz.

Ezt is ajánljuk a témában

És ha már A VHS gyermekei a cím és a könyv lényege, bizony a bemutatók és elemzések esetében is a személyes részek a legjobbak. Hiszen talán senkit sem érdekel már egy száraz, ezredik elemzés, amelyből az internet bugyraiban számolatlan mennyiségben találhatunk.

Na, de az, hogy valaki gyerekként vagy fiatalként mindezt hogyan élte meg? Az kérem generációs élmény, és én nyújtanám a kezem a legmagasabbra, ha azt kérdeznék, ki tapasztalta még meg azt a semmihez sem fogható élményt, mikor az osztálytársnál vendégeskedve vettük észre a VHS-sorokat, melyek címkéin ismerős és ismeretlen, de sokszor sokat mondó címek sorakoztak.

A VHS gyermekei
A VHS gyermekei

Vagy mikor a családi szekrény mélyén, fekete szatyorba csomagolva ott hevert a Bécsből, a Mariahilfer Strasséról hozott kemény dobozos, műsoros pornó, ami egy új világot nyitott meg a hormonok csatájában egyébként is vesztésre álló tinédzser szemének és ösztöneinek. És ezeket az érzéseket csak a VHS gyermekei ismerhetik.

Nagyobb fegyverek helyett nagyobb emlékek kellenek

Nagyon élveztem a könyv egy-egy fejezetét, visszaemlékezését és interjúját. Azt gondolom, hogy Lichter Péter alapvetően jól ír, jó a stílusa. Időről időre viszont olyan szóvirágok, oda nem illő, erőltetettnek tűnő hasonlatok veszik el az emlékek és élmények élét, hogy az rendre kizökkentett a hangulatból. Főleg, hogy ha már az a központi téma, kevésnek éreztem a VHS jelentőségének méltatását. A nyolcvanas évekből a Király utcai első Mokép-téka bemutatását, ahol az ismertebb klasszikusok mellett ott volt már a magyar feliratos Grizzly és Mario Bava rendezésében a Vámpírok bolygója, ami köztudottan előfutára az Alien, avagy A nyolcadik utas: a Halál bizsergető sci-fi-horror élményének.

A Vámpírok bolygóján ráadásul még legális narráció futott, avagy egy férfi és egy nő fordított minden színészt, akinek, ha jól emlékszem, még az eredeti hangsávja is hallható volt.

Ezt is ajánljuk a témában

Hogy a Ferenciek terénél álló hatalmas InterVideo-kölcsönzőről ne is beszéljünk  ahol a Vissza a jövőbe-filmek mellett Clint Eastwood és Piszkos Harry éppen úgy állandó vendég volt, mint az It's Alive, avagy a kannibál bébik, az Ómen – sőt még olyan obskúrus filmeket is megtalálhattunk, mint a korszak egyik nagy hakni mesterével, George Kennedy főszereplésével készült Rémálom délben.

Ez volt a VHS aranykora. Mikor agyon másolt kazettákon terjedt a Démonok, „Az erdő szelleme” és a „zombi lóg a harangkötélen”. Legalábbis nekem ez jelentette a VHS-korszakot. És persze a Piszkos tánc, a Ghost, és a gyíkemberes megszállós V című sci-fi sorozat. Mert mi vagyunk a VHS gyermekei. A DVD és pláne a Blu-ray vagy a torrent pedig közel sem hozza azokat az élményeket, amiket akkor élhettünk át.

Emiatt volt jó érzés erről a korszakról és maradványaként a kilencvenes évekről olvasni. A G.I. Joe-ról, a Valhalla Páholyról, az olyan mozikról, mint az Ugocsa. Ez a nosztalgia. 

 

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2024. november 27. 20:17
.. és hát ugye a "videotéka".. a "közösségi tér", ahová melegítőben leugrott az ember, megtudakolni, hogy végre visszahozták-e már az X-aktákat. (nem azt, amelyikbe 8perc34-nél bele van törölve tíz percig..)
elbert-0
2024. november 27. 19:55 Szerkesztve
Maga volt lepusztultság minden tekintetben, hangulatában hasonlatos a 2x2 sávos M0 mocskos útszéléhez. A könyvet is bezúzni !
grün
2024. november 27. 18:32
borzalmas volt, nézhetetlen, homályos felvételek, rettenetes csáknorisz filmek. rémálom…
Swansea2688
2024. november 27. 17:55
Ezt a hülye, modoros "VHS" nevet 15-20 évvel később kezdték elterjeszteni,annak idején nem is hallottunk róla. Az "videókazetta" volt, és kész.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!