Nem jogi, hanem erkölcsi aggályok
Szikra Levente az AK vezető elemzője megkeresésünkre közölte: Varju újraindulásának nincs jogi akadálya. Ez pedig azért van így,
mert a jogalkotó valószínűleg úgy számolt, hogy az a képviselő, aki ellen jogerős ítéletet hozott a bíróság bűntett miatt, a közvélemény szemében erkölcsileg megsemmisül, s így fel sem merül, hogy újraindulna.
„A Demokratikus Koalíció tehát egy alapvető erkölcsi parancsot hagy figyelmen kívül, amikor egy jogerősen elítélt politikust indít jelöltként. Jellemző a működésükre, hogy olyan környezetet alakítanak ki maguk körül, amelyben a »rendszer« áldozataiként bemutatva magukat úgy érzik, bármit megtehetnek” – fogalmazott Szikra Levente.
Hozzátette: valójában a közügyektől eltiltás lenne szükséges ahhoz, hogy valakit kizárjanak a passzív választójogból (azaz, hogy eltiltsák a jelöltségtől), hiszen az Alaptörvény szerint ha a bíróság nem tiltott el ettől valakit, akkor indulhat a választáson. Jelen esetben ez a helyzet. Raádásul az országgyűlési törvény vonatkozó szakasza, miszerint ki kell mondani az összeférhetetlenségét annak a képviselőnek, akit képviselői megbízatásának ideje alatt bűntett miatt jogerősen elítéltek, szintén nem akadálya Varju indulásának.
Ha ugyanis megválasztják, akkor ez egy új mandátum lesz. A törvény éppen ezért specifikálja a rendelkezését úgy, hogy arra vonatkozik az összeférhetetlenség, akit éppen fennálló megbízatása alatt ítélnek el. Az új, jövőben létrejövő megbízatást ez nem érinti, hiszen akkor a törvény tiltaná el a közügyektől az adott személyt, márpedig ez olyan alapjog-korlátozás lenne, amely erős kérdéseket vetne fel.
„A gond itt tehát nem elsősorban jogi, hanem erkölcsi: a DK, amely magát az európaiság és a demokrácia iránti elkötelezettség letéteményeseként szokta feltüntetni, valójában egy politikai szekta, amely akkor is mentegeti tagját, ha bűncselekményeket követ el. Emellett abban, hogy egy jogerősen elítélt politikust újraindítanak, az is megmutatkozik,
milyen végtelenül lenézi a magyar választókat Gyurcsány Ferenc és pártja: azt gondolják, hogy a magyarok képviseletére méltó egy olyan múltú figura, mint Varju László
– fejtette ki Szikra Levente.
A DK biztosra menne
Varju újraindítása ezzel együtt nem meglepő a DK-tól, hiszen a politikus a 2022-es országgyűlési választáson valamivel több, mint a szavazatok felét megszerezve nyerte el a mandátumot a fideszes Wintermantel Zsolt előtt. Varju négy évvel korábban is sikeres volt a körzetben, igaz 2018-ban csak 40 százalékkal lett első a 35 százalékos Zsigmond Barna Pál előtt.
Gyurcsányék arra is alapozhatnak, hogy az önkormányzati választáson is DK-s győzelem született 2024 -ben Újpesten (amely magában foglalja a 11. számú országgyűlési körzetet): Trippon Norbert lett a polgármester 46 százalékos támogatottság mellett. Előtte pedig az a Déri Tibor vezette a kerületet, aki 2022-ben éppen a DK-ba ült át.
Gyurcsányék később bejelentették azt is, hogy „nem alkusznak Orbán rendszerével” és nem várják meg a rendes eljárást az összeférhetetlenség kimondására.
„Nem engedjük, hogy ne legyen időközi választás és azt sem akarjuk, hogy a könnyű úton járva az egyéni képviselőt listáról pótoljuk” – közölték melldöngetve Gyurcsányék.
Egyelőre csupán annyit tudni, hogy a DK biztosan elindulna az időközi választáson, a Tisza Párt pedig biztosan nem. Magyar Péterék már a tolnai időközi választás kapcsán kijelentették, hogy nem vesznek részt időközi választásokon.