„Nemzeti fény a cél”
A nemzeti hőskor hagyja maga után a nemzeti hagyományt, írta Kölcsey, s boldog az a nemzet, amely – annyi megbűnhődés után – új hőskort tudhat a magáénak.
Az első adás vendége Petrás Mária népdalénekes, keramikusművész volt.
Nyitókép: képernyőkép / Korszakos YouTube-csatorna
A Magyar Művészet a Magyar Művészeti Akadémia kéthavonta megjelenő művészetelméleti orgánuma, amely alapítása, 2013 óta valamennyi művészeti ág jelenségeivel, valamint a művészeti mező, a művészet és a társadalom viszonyrendszereivel szinkrón és diakrón megközelítésben egyaránt foglalkozik. A tudományos világkép talaján áll, de – a művészettudománytól és a művészettörténettől az esszéig – tekintetbe veszi a művészetről való beszédmódok sokféleségét, kevésbé egzakt jellegét, relatív meghatározatlanságát és rögzíthetetlenségét.
Elismeri, hogy az esztétikai viszony feltárására, a műalkotások leírására, a hatásmechanizmusok vizsgálatára irányuló buzgalom maga is a művészi invenció ismérveit hordozza, tárgyát teljességgel sohasem merítheti ki. A folyóirat szerkesztési gyakorlata egyetlen művészettudományi módszer mellett sem köteleződik el; teret enged a művészetről folyó diskurzusok felülvizsgálatának. A közlemények értekező stílusától ezért nem idegen a kísérletezés, a magyar művelődéstörténetben kitüntetett szerepet betöltő esszényelv.
A Magyar Művészet elméleti folyóiratot a jelenleg legtöbb embert elérő, hatékony kommunikációs eszköz, a Youtube-on közreadott videó-podcast formájában ismertetik meg a szélesebb közönséggel. A videóbeszélgetés egyszerre alkalmas a lapnak magának, valamint tágabb értelemben a kortárs magyar kultúrának, a Magyar Művészeti Akadémia tevékenységének, az akadémikusok alkotói, illetve elméleti munkásságának, az MMA Kiadó könyveinek, szerzőinek megismertetésére.
Céljuk, hogy érdekes és értékes, de mindenekelőtt közérthető beszélgetésekkel adjanak betekintést a magyar kultúra világába, valamint tereljék a művészet iránt fogékony nézőket az MMA nyomtatott és online felületeire.
A nézői érdeklődés fenntartása, megtartása érdekében országosan ismert művészeket és elméleti szakembereket igyekszenek megszólaltatni: színészeket, színházi és filmes rendezőket, az MMA-portréfilmek rendezőit, operatőröket, írókat, művészetelméleti szerzőket (legyenek akár művészettörténészek, filozófusok, irodalmárok vagy filmelméleti szakemberek), zenészeket, képzőművészeket, építészeket stb. Aktualitás lehet például egy színházi bemutató, az MMA Kiadóban megjelent könyv, könyvbemutató, a Magyar Művészetben publikált írás, egy új portréfilm, vagy akár közéleti érdeklődésre számot tartó kulturális esemény is.
A december 20-án debütált adás vendége Petrás Mária népdalénekes, keramikusművész volt. Hasznosíthatjuk-e elődeink szokásait, vagy elég, ha felleltározzuk azokat? Régi csángó adventi szokásokról, az Istenközpontú gondolkodásmódról, a hétköznapok művészetéről, az ünnep valódi emelkedettségéről, az összetartó közösségről, annak zárt világáról, a hagyományok tudatosításáról és átadásáról beszélgetett az első vendéggel a Magyar Művészet főszerkesztője, Falusi Márton.
A teljes adás itt megtekinthető: