Valakinek tényleg meg kell mentenie a német gazdaságot! Mindannyiunk érdekében

2024. november 01. 17:26

Közismert, hogy hazánkra első számú kereskedelmi partnerünkként Németország hatása a legerőteljesebb. Épp ezért ad aggodalomra okot, amire Orbán Viktor is rámutatott.

2024. november 01. 17:26
null

Nyitókép: Eva MANHART / APA / AFP

Valakinek meg kell mentenie a német gazdaságot – jelentette ki Orbán Viktor a Gerhard Schröder korábbi német kancellárral folytatott beszélgetésén a minap.

A magyar miniszterelnök szerint ugyan multipoláris világ van, de a valóság az, hogy egy európai cég a gázért négyszer annyit fizet, mint egy amerikai cég, az áramért pedig kétszer annyit. Az európai gazdaság ilyen energiaárak mellett halálra van ítélve.” Orbán Viktor szerint kell valaki, aki új stratégiával megmenti az európai gazdaságot, de „ez nem Magyarország lesz, ennek valaki nagynak kell lennie”.

Több sebből vérzik a német gazdaság

Közismert, hogy hazánkra első számú kereskedelmi partnerünkként Németország hatása a legerőteljesebb. Épp ezért ad aggodalomra okot, hogy Németország a recesszió közelébe került. Ahogy arról szeptember végén írtunk

az egyik legnagyobb problémát az okozza, hogy az energiaárak az orosz–ukrán háború előtti szinthez képest a három-ötszörösükre emelkedtek. Szintén gondot jelent, hogy a német autóipar lemaradt a beruházásokkal, az e-járművek piacán ráadásul Kína jelentős állami támogatások mellett gyorsan terjeszkedik.

Ezt is ajánljuk a témában

Az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantása és a Moszkva ellen hozott szankciók miatt gyakorlatilag megszakadtak az ipari, kereskedelmi és energetikai kapcsolatok Németország és Oroszország között. A német költség­vetésnek súlyos kiadást jelentett Ukrajna támogatása, a zöldintézkedések pedig a bevételi oldalt vetették vissza. Az alkotmány ráadásul kifejezetten tiltja, hogy a kormányzat eleressze a gyeplőt, és a beruházások ösztönzésére átmenetileg növelje a költségvetési hiányt vagy az államadósságot.

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője augusztusban arról írt, 

a német gazdaság problémái immár hosszabb ideje korlátozzák a hazai növekedési kilátásokat is, 

közvetlenül az exportorientált feldolgozóipari ágakon, közvetve pedig az ipari beszállítókon, valamint az ipart támogató szolgáltató ágazatokon keresztül. Emiatt az export nem képes támogatni a gazdasági növekedést.

Ezt is ajánljuk a témában

Gyengélkedik a német gazdaság, mi is megérezzük

A német gazdaság problémái immár hosszabb ideje korlátozzák a hazai növekedési kilátásokat – értékeli KSH friss adatait a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője. És bár júniusban is jelentős, 1,1 milliárd eurós többlet alakult ki a termék-külkereskedelmi mérlegben, ez mégis 472 millió eurós romlás az előző évhez képest.

Németország lehet a legnagyobb vesztes

A Die Welt már szeptemberben megkongatta a vészharangot: olyan gazdasági problémákat tapasztalnak Kínában,

amelyeket végső soron a németek fognak pánztárcáikon érezni.

Ezt is ajánljuk a témában

Mint írták, ha Kína gazdasága válságba kerül, akkor „kiesik, mint a világ gazdasági motorja”, és „ennek legnagyobb vesztese Németország lenne”.

A lap szerint 

a jelen piaci körülmények között a Kínába exportáló német vállalatok nem számíthatnak túl sok jóra.

2023-ban már tapasztalható volt, hogy a Kínába irányuló német export majdnem tíz százalékkal visszaesett, s az idei első félév is alulmúlta a tavalyi adatokat. „Németország az egyik nagy haszonélvezője volt a globalizációnak, annak, hogy Kínát bevonták a világgazdaságba. Most viszont a népköztársaság lefelé tartó spirálban van, a globalizáció legalábbis leállt, de talán vissza is fordult. Ezáltal Németországot az fenyegeti, hogy ő lesz a nagy vesztes” – összegez a Die Welt.

Miért jó a gazdasági semlegesség?

A német gazdaság egyes bajait – például a magas energiaárakat – egyértelműen a blokkosodás okoza, éppen ezért fontos, hogy Orbán Viktor kötcsei beszédében kijelentette: Magyarországnak gazdasági semlegességre van szüksége. 

A miniszterelnök ezzel új gazdaságpolitikát hirdetett, amelynek lényege, hogy nem politikai szemüvegen keresztül kell néznünk a gazdaságot, hanem az életképességét szem előtt tartva. Ez azt jelenti, hogy Magyarországnak ki kell maradnia a világban zajló blokkosodásból, ameddig csak lehetséges.

„Magyarország gazdaságilag kitett ország, ezen csak úgy tudunk enyhíteni a mind zordabb, vasfüggönyök leeresztésén munkálkodó, Európa gazdasági pozícióinak elvesztéséhez vezető környezetben, ha kapcsolatokat alakítunk ki a Nyugat és a Kelet, a Dél és az Észak között, vagyis ha gazdaságilag semlegesek leszünk” – nyilatkozta nemrég a Mandiner megkeresésére Kovács Árpád, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja, a Költségvetési Tanács korábbi elnöke korábban.

„Közben itthon tesszük a magunk dolgát azzal, hogy kezeljük a kis- és a közép­vállalkozói szektor versenyképességi hiányosságait, vagy az energiabiztonságot elősegítendő folytatjuk a beruházásokat a megújuló energiába. Ezen a téren jól állunk: Magyarország az egyik legnagyobb mértékben növelte a megújuló energia arányát. 

A tömbökre szakadó világban minden lehetőséget megragadunk a hidak építésére, a finanszírozási kapcsolatok diverzifikálására, divatos szóval a konnektivitásra” 

– tette hozzá.
 

Összesen 169 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zjzj
2024. november 02. 01:55
Irigykednek a nemetek a mi -0,7%unkra….
kastellorizo
2024. november 01. 21:57
magyarok2026 2024. november 01. 21:26 Akkor nem jött volna ide. Amúgy a Mercit is kitömték, az Audit pedig többször is. De gondolod, hogy a németbáb pinapeti majd változtat ezen?🤣🤣🤡🤡🤡🤡
bagira004
2024. november 01. 21:48
Magyarország németeknek sokat segít , magyar melósok nyugati bér 50% fizetést kapnak.
magyarok2026
2024. november 01. 21:28
Be kell látni hogy a hatalommániás elmebeteg hokedlináci tolvaj csak a lopáshoz ért itt 14 éve nincs kormányzás csak az ország szisztematikus kifosztása!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!