„Nem tudom”, rollermosdatás, füstbomba – múltidéző a momentumos Fekete-Győr Andrással (VIDEÓ)

2024. november 25. 12:23

Felidéztük a Momentum exelnökének legemlékezetesebb pillanatait.

2024. november 25. 12:23

Számos kérdésben dönthet a hétfőn összeülő Országgyűlés a parlamentben. Ezek egyike az immár jogerősen felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt momentumos képviselő, Fekete-Győr András ügye. Ennek apropóján összegyűjtöttük a Momentum első exelnökének (azóta van több is, ugye – a szerk.) legfontosabb politikai momentumait a pártelnökségtől, a bukott választáson, kínos nyilatkozatokon és rollermosdatáson át addig a pontig, hogy

Fekete-Győr András lett a rendszerváltás utáni első országgyűlési képviselő, akit egy demonstráción elkövetett bűncselekmény miatt jogerősen elítéltek, és ezzel méltatlanná vált az országgyűlési képviselőségre.

Így állt a földbe Fekete-Győr politikai karrierje

Fekete-Győr András 2015-ben alapította meg a Momentum Mozgalmat, amely a 2017-es olimpiai népszavazási kampány kapcsán kezdett ismertté válni hazánkban. A Momentum mint párt azonban a 2018-as országgyűlési választásokon elindulva nem tudta megugrani az 5 százalékos a parlamenti küszöböt Fekete-Győr vezetésével.

Politikai túlélésüket ugyanakkor biztosította, hogy 2019-ben azonban már a várakozásokat felülmúlva két mandátumot is szereztek az Európai Parlamentben, amelyeket a (vigyázat: spoiler!) később Fekete-Győr utódjává váló, majd szintén belebukó Donáth Anna és a céges ügyeiről is ismertté vált Cseh Katalin vett fel.

Ezt is ajánljuk a témában

A következő évek során aztán a Momentum nem volt híján a belső konfliktusoknak. Ezek egyik apropója lehetett, hogy

2021-ben Fekete-Győr miniszterelnök-jelöltként is megmérette magát a baloldali előválasztáson, amely szerinte akkor is jó ötlet volt, ha amúgy belebukott (a szavazatok alig több mint 3%-át szerezte meg – a szerk.).

Ez meg is alapozta az akkor még pártelnök politikai tekintélyének alapos gyengülését, amelyet egy-két akciójával (kínos parlamenti felszólalások, még kínosabb Partizán-interjú, vagy még a VV Zsolti által is hihetetlennek tartott rollermosdatás, stb.) saját maga is addig erodált, míg végül 2021-ben lemondott a pártelnöki tisztségről, helyét pedig Donáth Anna vette át.

Fekete-Győr legesetlenebb válaszaiból a Partizánban például még videóösszeállítás is készült, amelyet itt nézhet vissza:

Fekete-Győr mentségére szóljon, hogy politikailag Donáth sem bizonyult sokkal sikeresebb pártvezetőnek, már ameddig az volt. Emlékezetes: a plakátokkal is belengetett visszatérése után Donáth is csúfos kudarcot vallott, majd ő is lemondott.

Ezt is ajánljuk a témában

És bár Donáth lemondása után Fekete-Győr ismét bejelentkezett érte, a pártelnöki széket nem ő, hanem Tompos Márton foglalhatta el, aki cikkünk írásakor is vezetgeti a lila pártot.

Ezt is ajánljuk a témában

Büntetőeljárás és bírósági ítélet

Fekete-Győr 2023-ban aztán még büntetőeljárás alá is került, miután 2018-ban egy tüntetés során füstgránátot dobott a rendőrök mögé (lenti videó).

Mint a Mandiner olvasói emlékezhetnek: a két politikus ellen is a 2018 decemberi események miatt emeltek vádat, konkrétan a Kossuth téri, december 12-i és 13-i ellenzéki tüntetések miatt, amelynek során a vád szerint dulakodtak a rendőrökkel, sőt Fekete-Győr füstgránátot hajított a rendőrsorfal mögé.

2023 májusában a Budai Központi Kerületi Bíróság első fokon Fekete-Győrt felmentette a vádak alól, Szarvast azonban bűnösnek mondta ki csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak bűntettében. Ezért a politikust a bíróság két év börtönre ítélte, amelynek végrehajtását három évre felfüggesztették.

Másodfokon, 2024. októberében azonban fordulat történt és már nem csak Szarvast, hanem a Momentum egykori elnökét is bűnösnek mondták ki hivatalos személy elleni erőszakban.

Fekete-Győrt a Fővárosi Törvényszék egy év börtönbüntetésre ítélte, ezt azonban két év próbaidőre felfüggesztett. Szarvas büntetését ugyanakkor helyben hagyta a másodfokú bíróság.

Erről részletesebben itt írtunk.

Ezt is ajánljuk a témában

Az pedig már talán csak hab a tortán, hogy Fekete-Győr András parlamenti mandátumát éppen annak a már fentebb is említett Cseh Katalinnak adná át, akinek céges ügyeiről hemzsegett a sajtó és aki, ha rajta múlik, rezzenéstelen arccal szolgáltatta ki Magyarországot Brüsszelben (Donáth Annával közösen) a nemzetközi elit kénye-kedvének.

Nyitókép: Képkocka/YouTube-videó

 

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
backsplash
2024. november 26. 07:02 Szerkesztve
Nyíltan bevallotta, hogy lázadás volt a célja. Azt a törvény 2-től 8 évig rendeli bütnetni. Örüljön, hogy olcsón megúszta. Ráadásul rettenetesen buta is. Nem is tudom, hogyan kerülhetett ez a kisfiú a törvényhozásba.
atti64
2024. november 25. 19:43
EZ IS EGY BÜDÖS PATKÁNY CSAK NEM TUD ROLA!!!!!!!!!!
laszlo 964
2024. november 25. 18:36
Az biztos, hogy Fegyőrt nehéz lesz alulmúlni! Ilyen szerény elmével rendelkező képviselő unikum még az ellenzéki oldalon is / pedig nagy a verseny/!
hátakkor
2024. november 25. 16:53
FeGyőrnek volt magánszerkeszőségbe való behatolása. Belengetett lámpavasra aggatásokat, vagyonelkobzást, számlazárolást, statáriális kirakatpereket. Örüljön, hogy csak felfüggesztet kapott!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!