Eldőlt, hol épül Magyarországon űrtechnológiai központ
A nemzetgazdasági miniszter szerint Magyarország képes meghatározó szereplővé válni az űripar területén.
Saját műholdprogramot indít a 4iG.
Nyitókép: Indul a magyar űrprogram.
Husat néven saját műholdprogram lesz Magyarországon: egy geostacionárius pályán keringő, valamint további nyolc, alacsony föld körüli pályán keringő műholdat tervez 2032-ig felbocsátani, pályára állítani és üzemeltetni a 4iG Űr- és Védelmi Zrt.
Ez a legnagyobb, magánkezdeményezésben megvalósuló műholdprogram Magyarországon és a kelet-közép-európai régióban is
– összegzett Sárhegyi István, a cég vezérigazgatója a Telex beszámolója szerint. A tervek szerint a 4iG nemsokára megépülő martonvásári létesítményében mindent tudnak majd, ami egy műhold tervezéséhez, összeszereléséhez kell, valamint a csoporton belül kiépülnek a műholdak működtetéséhez és az adatok elemzéséhez szükséges kompetenciák.
Ezt is ajánljuk a témában
A nemzetgazdasági miniszter szerint Magyarország képes meghatározó szereplővé válni az űripar területén.
„A cél az, hogy a tervezés fázisától kezdve a gyártáson és az integráción a tesztelésig, majd pedig az üzemeltetésen át egészen az adatfeldolgozásig és annak értékesítéséig mindent lefedjünk, egy dolgot kivéve, a felbocsátást”
– mondta Sárhegyi. A 4iG ezzel teljes körű földmegfigyelési és műholdas kommunikációs szolgáltatóvá akar válni. A cég januárban jegyeztette be az űripari vállalkozását, a holding célja, hogy globális piacra lépjen az űriparban, a dróngyártásban, a drónvédelemben és a digitalizációs szolgáltatásokban.
Ezt is ajánljuk a témában
Tombolt a cinizmus a dél-koreai űrkutatás fejlesztése körül, de a helyi űrkutatási intézet, a KARI makacsul kitartott elképzelései mellett. Most éppen ott járnak, hogy Hold-programon dolgoznak.