Az egyik legnagyobb szövetségesével ugrasztanák össze az ukránok Orbánt: ezzel most nagyon elszámolták magukat
Szijjártó Péter személyesen cáfolta meg a híreszteléseket.
Fontos bejelentést tett csütörtökön a külgazdasági és külügyminiszter.
Nyitókép: Danil Shamkin/NurPhoto via Getty Images
Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a szlovák kollégájával, Juraj Blanárral közös sajtótájékoztatóján azt hangsúlyozta, hogy
a magyar külpolitika szíve közepe a nemzetpolitika, így a Felvidéken élő magyar nemzeti közösség sorsa is rendkívül fontos a kormány számára.
Emlékeztetett arra, hogy Szlovákiában törvényalkotási folyamat zajlik az államnyelv védelmében, és ez ügyben minden szinten folyamatos a párbeszéd a két kormány között.
„A szlovák kormány tisztségviselői és a szlovák politika legfelső szintű vezetői egyértelműen elmondták nekünk, hogy semmilyen módon nem céljuk a kisebbségi nyelvhasználati jogok korlátozása” – tudatta.
„Mivel a politika egy tapasztalati műfaj, s amióta mi ezzel a szlovák kormánnyal működünk együtt, nem kellett csalódnunk az adott szóban, ezért megnyugvással tölt el minket, hogy a szlovák politika legfelső szintű vezetői egytől egyig világossá tették elkötelezettségüket, hogy a kisebbségi nyelvhasználat terén nem kívánják a jogokat korlátozni” – fűzte hozzá.
Ezt követően a kétoldalú kapcsolatokat sikertörténetnek nevezte, és rámutatott, hogy Szlovákia mára Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnerévé vált, a kereskedelmi forgalom értéke 15 milliárd euró körül stabilizálódott.
Üdvözölte, hogy miközben 2010-ben még csak huszonkét határátkelőhely volt a két ország között, ezek száma napjainkra negyvenre nőtt.
Szijjártó Péter közölte, hogy Magyarország és Szlovákia a legérzékenyebb területeken nyújt egymásnak biztonságot. „Tehát amikor országaink fizikai, energetikai és gazdasági biztonságáról van szó, akkor az együttműködés mindhárom területen nagyobb biztonságot ad mindkettőnknek” – jegyezte meg.
Kiemelte, hogy a fizikai biztonság tekintetében nemcsak az illegális migrációval szembeni küzdelemről van szó, hanem idén már a magyar és a cseh hadsereg látja el Szlovákia légtérvédelmét is.
„Az energiaellátás területén mind a kőolaj-, mind a földgázvásárlások vonatkozásában közös érdekeink vannak. Világossá tettük, hogy a keletről származó szállításokat nem kívánjuk elvágni, ugyanis (...) akkor mindkét ország energiaellátásának biztonsága akut veszélybe kerülne” – figyelmeztetett.
Valamint felidézte, hogy sok szakértő értelmetlennek tartotta a magyar-szlovák földgáz interkonnektor megépítését, de gyorsan bebizonyosodott az energiahálózatok összekötésének stratégiai jelentősége.
Majd rámutatott, hogy a paksi beruházásban számos szlovák vállalat vesz részt, és a beruházás későbbi szakaszaiban is fontos szerepük lesz.
Illetve arra is kitért, hogy a két kormány újabb megállapodás előkészítésén dolgozik a határt keresztező infrastrukturális kapcsolatok fejlesztéséről. „Új hidakat, új utakat és új vasúti összeköttetéseket fogunk építeni a következő időszakban” – jelentette be.
(MTI)
***
Ezt is ajánljuk a témában
Szijjártó Péter személyesen cáfolta meg a híreszteléseket.