Megszületett a nagy megállapodás a minimálbér összegéről – jöhet az egymilliós átlagfizetés

2024. november 18. 20:18

Megállapodást hozott az e heti egyeztetés a munkáltatók, a szakszervezetek és a kormány között, de a részletekre még várni kell.

2024. november 18. 20:18

Nyitókép: MTI/Buzák Noémi

Gyakorlatilag megszületett a megállapodás a szakszervezetek és a munkáltatói érdekképviseletek között a minimálbér és a garantált bérminimum következő évekre tervezett összegéről. A legutóbbi, hétfői egyeztetésen ugyanakkor a hosszú hónapok tárgyalássorozatát követően megállapodtak a felek, ám a több éves egyezség végleges változatát csak szerdán hozza nyilvánosságra a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) – tudta meg a Mandiner.

Információink szerint a legfontosabb kérdésben megállapodtak a felek, vagyis arról a minimálbér és garantált bérminimum-emelési pályáról, amely lehetővé teszi, hogy 2027-2028-ra

  • a minimálbér elérje az ezer eurót,
  • a bruttó átlagkereset pedig az egymillió forintot.

A megállapodás részleteiről ugyanakkor még informálisan is egyeztetnek a munkáltatók, a szakszervezetek és a kormányoldal, mivel – úgy tudjuk – nem minden részletről alakult ki konszenzus. Éppen ezért a jövő évi emelés mértékéről megjelent sajtóinformációk sem tekinthetők irányadónak, mivel szerdáig még az éves emelés mértékéről, vagy a vállalkozói oldal követeléseiről folyamatosak lesznek a háttérben az egyeztetések, akár 1-1 százalékról is hosszas vita folyhat. Ennek oka, hogy 

bármekkora is lesz a minimálbér és a bérminimum emelése 2025-ben, a mérték érdemben meghaladja a gazdaság teljesítményét.

Az szinte biztos, hogy a minimálbér a következő években – 2028-ra – több, mint 40 százalékkal lesz magasabb a jelenlegi, bruttó 266 800 forintos összegnél. A jóval több munkavállalót, így a munkáltatók költségvetésének jóval nagyobb terhet jelentő garantált bérminimum jövője a Mandiner értesülése szerint az egyik központi témája a felek utolsó pillanatig elhúzódó egyezkedésének. A kormány korábban bemutatott tervei és a szakértők egybehangzó véleménye szerint ugyanakkor 

ahhoz, hogy az átlagkereset belátható időn belül meghaladja az egymillió forintot, a garantált bérminimumnak évente átlagosan legalább 9-10 százalékkal kell emelkednie.

Ezt is ajánljuk a témában

A minimálbér Magyarországon nagyjából 250-300 ezer munkavállaló fizetését jelenti, ami a közel ötmilliós alkalmazotti létszám töredéke. A következő években ugyanakkor a kötelező legkisebb kereset összege sokkal körülhatároltabb feltételek mentén változik: az Európai Unió minimálbér-irányelve ugyanis meghatározza, milyen referenciaértékhez kell igazítani a minimálbért. 

A szociális partnerek döntése alapján ez az érték Magyarországon a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százaléka lesz. A rendszeres bruttó átlagkereset nem tartalmazza az egyszeri kifizetéseket, pótlékokat és bónuszokat és nem összekeverendő a nem rendszeres bérelemeket is magában foglaló bruttó átlagkeresettel, ami hamarosan egymillió forint fölé kerül.

A Mandiner úgy értesült, hogy a szerdai ülésen is születhet olyan kormányzati döntés, amely elősegíti a bérmegállapodás véglegesítését és aláírását.

Legutóbb 2023 decemberétől emelkedtek a kötelező legkisebb bérek. A minimálbér 15 százalékkal 266 800 forintra, a garantált bérminimum pedig 10 százalékkal 326 ezer forintra nőtt. Az egy hónappal előrehozott minimálbér-emelésekkel részben kompenzálták a 2023-as, 17,6 százalékos éves inflációt is. Idén ekkora drágulással már nem kellett számolni, az infláció az év egészében valamivel 3 százalék fölött alakulat idén. 

A minimálbér-megállapodás minden évben mérföldkőnek számít, mivel irányadó a magasabb fizetések rendezéséről szóló, akár hónapokig is elhúzódó bértárgyalásokon.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 151 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nagyhuba1
2024. november 30. 13:54
Mit gondolok mikró vállalkozásként és stabil Fidesz szavazóként a jelenlegi gazdaságpolitikáról. Minimálbér emelés. Miután valószínű, hogy termelékenység javítással nem tudom kigazdálkodni ezért 4 fő ből egy főt kénytelen leszek elküldeni és a megmaradt bér egy részét felosztani a megmaradó dolgozók között és több munkát kérni tőlük. Időszakosan muszáj foglalkoztatunk mezőgazdasági idénymunkásokat, aminek a költsége lassan kigazdálkodhatatlan, jelentősen növeli a megtermelt termék árát. Az új MOHU nak fizetendő regisztrációs díj, stb… epr díj lényegesen megemeli egyes termékeink költséget melyet áthárítani az árba nem tudunk, ezáltal tovább csökken az amúgy se sok jövedelmezőségünk. ( Nem mi kértük a MOHU regisztrációt) A 410 Ft feletti euró emeli egyes importból szármaró beszerzéseink árát, (pl. gépek, növényvédő szerek, műtrágyák használata ami a növénytermesztésben elkerülhetetlen. Így nehéz lesz alacsonyan tartani a inflációt és elérni a tervezett 3-3.5 % os növekedést.
nguru
2024. november 27. 11:26
"Hány éves vagy királyfi?'
salmonella
2024. november 19. 19:26
Rájöttem, hogy a cégemben túl sokan dolgoznak. Egy kicsit karcsúsítok. Azzal, hogy növekednek a bérek, még nem lesz több bevétele a cégnek.
egonsamu-2
2024. november 19. 09:44
Egyre nagyobb számok csak a Forint romlásáról mesélnek. Még a semmitérö Euróhoz képest is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!