Megszületett a nagy megállapodás a minimálbér összegéről – jöhet az egymilliós átlagfizetés

2024. november 18. 20:18

Megállapodást hozott az e heti egyeztetés a munkáltatók, a szakszervezetek és a kormány között, de a részletekre még várni kell.

2024. november 18. 20:18

Nyitókép: MTI/Buzák Noémi

Gyakorlatilag megszületett a megállapodás a szakszervezetek és a munkáltatói érdekképviseletek között a minimálbér és a garantált bérminimum következő évekre tervezett összegéről. A legutóbbi, hétfői egyeztetésen ugyanakkor a hosszú hónapok tárgyalássorozatát követően megállapodtak a felek, ám a több éves egyezség végleges változatát csak szerdán hozza nyilvánosságra a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) – tudta meg a Mandiner.

Információink szerint a legfontosabb kérdésben megállapodtak a felek, vagyis arról a minimálbér és garantált bérminimum-emelési pályáról, amely lehetővé teszi, hogy 2027-2028-ra

  • a minimálbér elérje az ezer eurót,
  • a bruttó átlagkereset pedig az egymillió forintot.

A megállapodás részleteiről ugyanakkor még informálisan is egyeztetnek a munkáltatók, a szakszervezetek és a kormányoldal, mivel – úgy tudjuk – nem minden részletről alakult ki konszenzus. Éppen ezért a jövő évi emelés mértékéről megjelent sajtóinformációk sem tekinthetők irányadónak, mivel szerdáig még az éves emelés mértékéről, vagy a vállalkozói oldal követeléseiről folyamatosak lesznek a háttérben az egyeztetések, akár 1-1 százalékról is hosszas vita folyhat. Ennek oka, hogy 

bármekkora is lesz a minimálbér és a bérminimum emelése 2025-ben, a mérték érdemben meghaladja a gazdaság teljesítményét.

Az szinte biztos, hogy a minimálbér a következő években – 2028-ra – több, mint 40 százalékkal lesz magasabb a jelenlegi, bruttó 266 800 forintos összegnél. A jóval több munkavállalót, így a munkáltatók költségvetésének jóval nagyobb terhet jelentő garantált bérminimum jövője a Mandiner értesülése szerint az egyik központi témája a felek utolsó pillanatig elhúzódó egyezkedésének. A kormány korábban bemutatott tervei és a szakértők egybehangzó véleménye szerint ugyanakkor 

ahhoz, hogy az átlagkereset belátható időn belül meghaladja az egymillió forintot, a garantált bérminimumnak évente átlagosan legalább 9-10 százalékkal kell emelkednie.

Ezt is ajánljuk a témában

A minimálbér Magyarországon nagyjából 250-300 ezer munkavállaló fizetését jelenti, ami a közel ötmilliós alkalmazotti létszám töredéke. A következő években ugyanakkor a kötelező legkisebb kereset összege sokkal körülhatároltabb feltételek mentén változik: az Európai Unió minimálbér-irányelve ugyanis meghatározza, milyen referenciaértékhez kell igazítani a minimálbért. 

A szociális partnerek döntése alapján ez az érték Magyarországon a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százaléka lesz. A rendszeres bruttó átlagkereset nem tartalmazza az egyszeri kifizetéseket, pótlékokat és bónuszokat és nem összekeverendő a nem rendszeres bérelemeket is magában foglaló bruttó átlagkeresettel, ami hamarosan egymillió forint fölé kerül.

A Mandiner úgy értesült, hogy a szerdai ülésen is születhet olyan kormányzati döntés, amely elősegíti a bérmegállapodás véglegesítését és aláírását.

Legutóbb 2023 decemberétől emelkedtek a kötelező legkisebb bérek. A minimálbér 15 százalékkal 266 800 forintra, a garantált bérminimum pedig 10 százalékkal 326 ezer forintra nőtt. Az egy hónappal előrehozott minimálbér-emelésekkel részben kompenzálták a 2023-as, 17,6 százalékos éves inflációt is. Idén ekkora drágulással már nem kellett számolni, az infláció az év egészében valamivel 3 százalék fölött alakulat idén. 

A minimálbér-megállapodás minden évben mérföldkőnek számít, mivel irányadó a magasabb fizetések rendezéséről szóló, akár hónapokig is elhúzódó bértárgyalásokon.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 81 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2024. november 18. 22:25
A mai magyar valóság 2024-ben: Legálisan fizethető legkisebb havi nettó munkabér napi 8 órás munkáért: 88 711 forint Minimálnyugdíj: 28 500 forint (Ukrajnában kb. 30 000 forintnak megfelelő összeg) Főállású anya fizetése 26 560 forint (legalább 3 fő 18 éven aluli gyermek) Aktív korúak támogatása: 22 800 forint (ezt jó nehéz megkapni és megtartani) Családi pótlék 1 gyerek után: 12 200 forint Minimális települési támogatás: 1000 forint. Ennyit adat az állam az önkormányzatokkal a jövedelem nélkülieknek, minden egyes hónapban csak külön kérvényre.
altercat1
2024. november 18. 22:21
A vinnyogó libbantkáknak: Nekem 250 Ft-ba kerül 1 kiló kenyér. Kenyérsütő gépem van. Ennyi...(Kézzel is gyúrtam!) És nincs benne a kibaszott guárgumi, amitől rágós a pékek szégyene. (Indiai borsószerű növény, amit azért tesznek a magyar kenyeret meggyalázók, mert víztartó. Lemérheti bárki a friss, majd a száraz kenyér súlyát. Az enyém pedig tömör marad, alig veszít súlyt.)
Potymog
2024. november 18. 22:14
Nem kéne a béreket emelni, ha nem lenne magas az infláció! Inkább a forint értékének a megőrzésére kéne játszani. Volt már, hogy Magyarországon mindenki milliomos volt, közben rengetegen éheztek, mert a végén egymillió pengőért már egy kiló kenyeret sem adtak.
2024. november 18. 22:03 Szerkesztve
Nem az a kérdés mennyi a bér, hanem hogy mennyit ér. Volt hogy milliókkal futottak tojást venni. Sétàlgatva már nem kaptál érte egyet sem..😅
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!