Ki érzi magát egészségesebbnek: a magyar fiatal vagy a holland? Ki nem találná!
Az Eurostat számai szerint a német nyugdíjas kezd szubjektíve betegebb lenni, mint a magyar. Francesca Rivafinoli írása.
Ne csodálkozzunk, hogy nem megy orvoshoz, akit azzal stresszelnek, hogy összeomlik az egész kóceráj.
(Nyitókép: Shutterstock)
Elkészült az OECD idei egészségügyi jelentése, és
a HVG rögtön hírül is adta, hogy a dokumentum „pocsék képet fest Magyarországról:
a legfontosabb mutatókban a sor végén kullog az ország”, és az egészből csak úgy süt „az egészségügyi ellátórendszer összeomlás-közeli állapota”. A fizetőfal mögött aztán érkeznek ugyan az árnyaltabb mondatok is, de addigra már sikeresen beette magát agyunkba a sor végén kullogó bús magyar tömeg képe.
Érdekes dilemma ez mindig: hurráoptimizmusra ok nyilvánvalóan nincs, sőt, hálás egy téma az egészségügy mindenkinek, aki sóhajtoznivalót keres – ugyanakkor minden vastagbetűs sirám további egy egységgel rombolhatja a sérülékenyebbek mentális egészségét, valamint emelheti a hipertóniások szisztolés értékét.
Ha valamitől nemigen fogunk előreszökellni az OECD rangsoraiban, akkor az biztosan a „pocsék”, „összeomlás-közeli” és „a sor végén kullog” kifejezések akár napi szintű fogyasztása.
Hogyan lenne motivált Jenő bácsi a magasföldszintről, hogy végre felkeresse panaszával a háziorvosát, ha bele van verve, hogy a magyar egészségügy úgy pocsék, ahogy van? Mennyiben hozza meg a kedvet a szűrővizsgálatokhoz az az elképzelés, hogy egy pillanatokon belül összeomló és mindenkit maga alá temető rendszerbe kellene bemerészkedni, noha nem is fáj semmink?
Miközben eleve meglehetős önsorsrontás évente rituálisan elhűlni azon, hogy több mutatóban alig előzünk meg néhány uniós országot – ilyen például a várható élettartam, ahol Magyarország hátulról a harmadik-negyedik, úgy, hogy a rendszerváltáskor az abszolút utolsó helyen tanyázott.
Ha ma mindenki letenné a cigit, a piát és az energiaitalt, lesétálná a napi tízezer lépést, rákattanna a vöröslencsés brokkolira
és készségszinten gyakorolná a mindfulnesst, a 2025-ös jelentés még semmiféle érdemi elmozdulást nem lenne képes kimutatni – akkor aztán jöhetne a nagy elszontyolodás, hogy lám, falom itt a kelbimbót hiába, még mindig beláthatatlan távolságban futnak előttünk az olaszok és a svédek (akik már 1990-ben hosszabb élettartamnak örvendhettek, mint a magyar 2024-ben), akkor hát inkább
kérem vissza a csécsi szalonnámat a tévé előtti punnyadással együtt, mit strapáljam magam feleslegesen.
Talán ha nem ezekre az igen lassan változó és eleve mélyről induló helyezésekre koncentrálnánk, hanem az egyén szintjén is értelmezhető apróságokra, máris kevésbé lennénk kontraproduktívak.
Ott kezdődik, hogy a várható élettartammal ellentétben az egészségesen várható élettartamban nem áll rosszul a magyar. Azaz: nem él sokat, de amennyit él, azt még uniós összevetésben is viszonylag hosszan éli egészségben.
A 2022-ben születettek átlagosan 62,6 betegségmentes évre számíthatnak, ami pontosan megfelel az uniós átlagnak
– tehát nem eredendően kriplibb a nép, sőt, még tán egy kicsit szívósabb is, mint az e téren meglepően rossz számokat mutató dánok vagy hollandok (az 56-58,5 egészségben töltött évükkel). Ahol ezzel szemben valóban következetesen rosszul teljesít Magyarország, az a megelőzhető halálozások aránya, amelyek közül minden második a dohányzásnak, az alkoholfogyasztásnak és a kevés testmozgásnak tudható be – azaz csupa olyan tényezőnek, amelyen
a sírás-rívás és a politikusokra mutogatás nemigen segít, viszont adott esetben ront.
További faktor e téren a szűrővizsgálatok kihagyása – az adatsorokról lerí, hogy az említett dánok és hollandok például messze átlag feletti arányban élnek a megelőzés és a csírájában elfojtás ezen lehetőségével. Lehet itt is az államra fogni és kimagyarázni a dolgot, de felesleges: amikor megpendítődött, hogy esetleg kötelezővé tennék az efféle prevencióban való részvételt, máris szekértáborokon átívelő háborgás tört ki a kommentszekciókban, hogy az én testem, az én választásom, engem csak ne vizsgálgasson senki. Ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy köszönöm, bízzák csak rám, én pedig vállalom, ha emiatt esetleg egy túl későn észlelt és már visszafordíthatatlan betegséggel rontom a statisztikát.
Ez is egy opció lehet, csak akkor ne áltassuk magunkat azzal, hogy kormányspecifikus mételyről van szó,
és mihelyt más kerülne hatalomra, egymás lábát taposnák a polgárok, hogy végre székletmintát adhassanak.
Különösen, ha megnézzük a jelenleg zajló ellenzéki nemzeti konzultációban foglalt potenciális ígéreteket, amelyek között éppúgy szerepel az orvoshiány maradéktalan felszámolása, mint a betegségek megelőzésére való fokozott odafigyelés – mintha az életmódunkat egy indulatkezelési problémákkal küzdő, alkoholkedvelő bagós politikus hatalomra jutásától kéne függővé tennünk.
Lehet itt is távolba révedő tekintettel epedezni, hogy bár lenne 5 százalék a zöldségek áfája, rögtön szaladnánk a piacra
– de sajnos a halra se szoktak rá széles tömegek azóta, hogy kedvezményes áfával mérik (sőt, paradox módon még lassult is a fogyasztásnövekedés). Az alma jelenleg is nagyjából harmadannyiba kerül, mint az „alma és tutti-frutti ízű, koffeintartalmú, vitaminozott, szénsavas, alkoholmentes ital” (főbb összetevői: kb. 88% víz, 11% cukor), ennek ellenére az OECD szerint a magyar 15 évesek 65 százaléka nem eszik se zöldséget, se gyümölcsöt napi szinten (sőt: ez az arány a lengyeleknél is 59 százalék, Luxemburgban pedig 57; valószínűleg nem azért, mert egyetlen szál elropogtatható sárgarépára se futja náluk a családi kasszából).
Ha már serdülők. 2022-ben a 15 éves magyar lányok 73 százaléka állította azt, hogy „többféle egészségügyi problémája” is van (ideértve például az alvászavart),
ami egészen kirívóan hangzik, de sajnos még csak nem is az: az uniós átlag ugyanis szintén nem kevesebb mint 68 százalék
(2018-ban még „csak” 53 százalékot mértek). Az olasz és a görög lányok körében az arány 86, illetve 81 százalék, a svédeknél 78 – ehhez képest a fiúk esetében a helyzet Európa-szerte lényegesen jobb, 37 százalékos átlaggal. Részemről egészen komoly téteket mernék tenni arra, hogy itt az okokat a covidos lezárások mellett az okostelefon-használatnál kell keresnünk;
ha az iskolai mobilozás megszüntetése csak egy kicsinyke százalékponttal javít ezen a helyzeten, már megérte,
már csak az otthonokban kellene tenni valamit.
Figyelemreméltó adat továbbá, hogy mely nyugat-, illetve dél-európai országban hányan rendelkeznek kiegészítő magán egészségbiztosítással: Belgium és Franciaország vezet 96-97 százalékkal, de ott találjuk az élen Szlovéniát és Hollandiát is. Tíz horvát közül közel hat, tíz osztrákból közel négy fizet pluszban ilyesmit – például azért, hogy gyorsabban férjen hozzá vizsgálatokhoz. És valóban: Szlovéniában és Horvátországban például (az OECD adatai alapján) még így is hosszabbak vagy hasonlóan hosszúak a műtéti várólisták.
Itt se feltétlenül érdemes tehát azon stresszelnünk magunkat, hogy máshol bezzeg csupa-csupa kolbászízű kerítést építenek.
De tanulságos az a táblázat is, amely a kielégítetlen ellátási igényeket mutatja be országonként, jövedelem szerinti bontásban. Magyarország az orvosi vizsgálatok elérhetősége tekintetében szorosan Ausztria és Luxemburg mögött áll a rangsorban, a fogorvosi ellátás tekintetében pedig még meg is előzi őket – amiben természetesen benne lehet az is, hogy sok magyarnak eszébe se jutott a megelőző 12 hónapban, hogy (fog)orvoshoz kéne mennie, és ezért nem szembesült problémákkal; de az mégse lehet véletlen, hogy
a görögök, a lettek vagy a románok számára (anyagi okokból vagy a várólisták hossza miatt) akár tízszer akkora arányban okoz nehézséget a hozzáférés.
2022/2023-ban az alacsony jövedelmű dánok és norvégok 17 százaléka akart, de nem tudott fogorvoshoz menni, de még a magas jövedelműek körében is előfordult ellátatlanság.
Ami nem azt jelenti, hogy lepipáljuk a skandinávokat –
arra azonban utalhat, hogy amelyik magyar régen járt orvosnál, annak érdemes lehet próbálkoznia, esélyei ugyanis minimum vetekszenek egy szerényebben élő dánéval.
Hevenyészett kutakodásom alapján egyébként romániai hírportálok semmiféle pocsékozással és „a sor végén kullogunk”-ozással nem álltak elő az OECD jelentése nyomán, noha igazán nem sok hízelgőt ír róluk a dokumentum.
Így azért könnyű elégedettnek és boldognak lenni.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az Eurostat számai szerint a német nyugdíjas kezd szubjektíve betegebb lenni, mint a magyar. Francesca Rivafinoli írása.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar nebulók ugyanakkor jóval az EU-s átlag fölött teljesítenek. Csehország pedig szárnyal. Francesca Rivafinoli szemlecikke.