Alkoholistaként, elfeledve halt meg a Sztahanov-modell névadója

2024. november 05. 11:28

A donyecki bányász, Alekszej Sztahanov Sztálin halála után már nem volt fontos.

2024. november 05. 11:28
Sal Endre
Sal Endre

Nyitókép: Sztahanov hős bányászként és idős korában. Fotó: Arcanum/Új Világ/Ország-Világ

1977. november 5-én csupán rövidhírben írták meg a hazai lapok, hogy 72 éves korában meghalt Alekszej Sztahanov, a szocialista munka egykori hőse. Azt már nem tették hozzá, hogy idős korában az alkohol rabja lett. Ma már tudjuk, Sztahanov a sztálini propaganda terméke volt. A történet szerint 1935. augusztus 31-én a donyecki bányában dolgozó férfi az 5 óra 45 perces műszak során nem kevesebb, mint 102 tonna szenet bányászott ki egymagában, a tervezett mennyiség 14-szeresét. 

Sztahanov valóban a donyecki bányában dolgozott vájárként azon az estén, ám utóbb az is kiderült, a rekorddöntésben több bányász is segítette. 

Sztahanov pillanatok alatt a munka hőse lett. A párt intézkedett, hogy kapjon egy teljesen berendezett lakást, amelybe a telefont is bevezették, elmehetett a feleségével egy hétre üdülni és Donyeck összes színházában és mozijában is ingyenjegy várta. No meg maga Sztálin Moszkvában. 

Ezt is ajánljuk a témában

Sztahanov a sztálini propaganda terméke volt. Fotó: Arcanum/Dolgozók Világlapja/Wikipedia

A szovjet lapok nagy terjedelemben foglalkoztak a szocialista termelés csodájával, s azt is megírták, Sztahanov 1905-ben született, még a cári Oroszország egy kis falujában, és a rendszer rabszolgájaként élt. 1917-ben viszont „Sztahanov szeme előtt játszódott le a világtörténelem legnagyobb jelentőségű tömegmegmozdulása: a Nagy Októberi Szocialista Forradalom” – írták a lapok. Sztahanov azt is elmesélte, milyen volt a nagy találkozás a szeretett vezérrel, Sztálin elvtárssal: „Megérkeztünk a Kreml-be. Mindenki az elnökségi asztal közelében igyekezett helyet foglalni, mivel tudta, hogy ennél az asztalnál új majd Sztálin elvtárs. (…) 

Néztem Sztálin elvtársat, ő pedig vidáman mosolygott felénk, tapsolt és üdvözlésünkre felemeli jobbkezét. Sokáig nem tudtunk megnyugodni” 

– fogalmazott nem kevés pátosszal a vájár, aki szerint semmi titok nem volt abban, hogy egy műszak alatt 102 tonna szenet termelt ki, mint mondta: „Ennyit termelhet minden tapasztalt fejtő, aki uralja munkája technikáját.” És ez volt a kulcsmondat.

Sztálinék ugyanis bevezették a Sztahanov-modellt, ha valaki pedig nem csatlakozott, akár az életével is fizethetett. Még ebben az évben ugyanis Cseljabinszkban halálra ítéletek egy bányamérnököt, öt másikat pedig 10 év fegyházra ítéltek, mert szabotálták a Sztahanov-mozgalmat. 

Sztahanov idősebb korában. Dohányzott és az alkohol rabja lett. Fotó: Arcanum/Érdekes Újság

Sztahanov pillanatok alatt szimbólummá vált, ő lett a proletár dolgozók első számú példaképe a Szovjetunióban. A sztálingrádi traktorgyár dolgozói is jó sztahanovistának bizonyultak, a rádióban elhangzó Sztálin-beszéden felbuzdulva az éjjeli hét órás műszakban nem kevesebb, mint 180 traktort szereltek össze. 1942-ben elterjedt Magyarországon, hogy Sztahanov elesett a II. világháborúban, a nekrológjában azt írta az egyik magyar lap, hogy „a valóságban nem példaképnek tették, hanem egyszerűen kísérleti nyúlnak használták fel a nagyobb haszon és kevesebb bér jegyében.” A halálhíre nem volt igaz, 1945-től, szovjet utasításra pedig Magyarországon is elkezdték hirdetni Sztahanov legendáját. Az Új Szó például ezt írta: 

Sztahanov neve ma már fogalom. Teljesítménye példa és útmutatás milliók és milliók előtt, akik a Sztahanov-mozgalom zászlói alatt menetelnek.” 

 

Ezt is ajánljuk a témában

Ugyancsak az Új Szó írta két évvel később, hogy a szerkesztőségbe naponta tucatjával érkeznek a munkások levelei, akik a sztahanovi módszert szeretnék elsajátítani. Sztahanov maga válaszolt, mikor a brit Tribune nevű lap nem hitt a történetének és a Sztahanov-rendszert kényszermunkaként aposztrofálta: „Önök bizonyára tudják, hogy a kimagasló eredményeket elérő munkások a Szocialista Munka Hőse kitüntetésben részesülnek, a sajtó róluk ír, dalokban megéneklik őket. Kérdem önöktől, őszintén, lehetséges volna e kénszermunkát ilyen módon magasztalni?” – kérte ki magának a gyanúsítgatást a szovjet munka hőse. Maga Sztálin is szót kért, aki szerint 

Ezt is ajánljuk a témában

„ha az élet nálunk nehéz, csúnya, szomorú lenne, akkor Sztahanov-mozgalmunk sem volna.”

Sztálin 1953-as halála után Sztahanov sem lett már annyira fontos. 1957-ben az Érdekes Újság munkatársa meglátogatta Moszkvában az akkor 52 éves férfit, aki egy lakótelepen élt a családjával. Mint elmondta, a Központi Bizottság irodájában dolgozik és munkaverseny-ügyekkel és díjak odaítélésével tölti a napjait. Sztahanov nem felejtette el megemlíteni a beszélgetés végén, hogy „ha hazaérnek, adják át forró üdvözletemet a magyar bányászoknak.” A munka elfeledett hőse, akiről mindenki tudta Moszkvában, hogy az alkohol rabja lett, végül 1977. november 5-én, 72 éves korában halt meg. A halálhíre elsiklott. Már nem volt rá szükség...

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 102 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bell & Sebastian
2024. november 05. 13:52 Szerkesztve
Obsitos Technikus! Pióker valóban tudta az 1.470 százalékos teljesítményt, egy újszerű gyorsvágási technikával. Egy munkatársával másológépet is kifejlesztett, ami fogásváltás nélkül koppintotta a forgástest mintadarabot. Kossuth-díjat is kapott az egyéb plecsnik mellé. Egy letűnt kor ikonikus figurája, hol példakép manapság egy szalagmelós? De nem ezért esne ki a celebválogatón, hanem azért, mert azt mondta, szerinte a legfontosabb dolog a társadalmi tulajdon védelme. Finoman célzott rá, hogy lopnak az elvtársak, mint a szarkák. - Micsoda, Orbánt szidod, nesze neked Kossuth-díj meg kiemelt fizetés, itt egy szegélynyíró, az meg ott az árok partja!
frankie-bunn
2024. november 05. 12:28
Vajon piálásban is sztahanovista volt ? :DDDDD
baronet
2024. november 05. 12:21
A Szovjetunióban mindenki alkoholista (volt). Nemzeti sport a piálás.
survivor
2024. november 05. 12:10
Ne felejtsük el Trofim Gyenyiszovics Liszenkot se. !
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!