Óbudai korrupció: a lakók szerint le kellene mondania a kerület vezetésének, akik a börtönben ülve csak hallgatnak
Miközben a kerületi korrupciós botrány továbbgyűrűzik, a helyi ügyek állnak.
A vesztegetés vádjával nyár elején rács mögé került Czeglédy Gergő letartóztatásának meghosszabbítását indítványozta az ügyészség, miközben a bíróság ősszel hosszabbította a polgármester büntetését.
Nyitókép: Dobrev Klára Facebook-oldala
A korrupciós bűncselekmények miatt a Központi Nyomozó Főügyészségen indult büntetőügyben az ügyészség indítványozta Czeglédy Gergő óbudai alpolgármester letartóztatásának két hónappal, december 20-ig történő meghosszabbítását – derült ki a Magyar Nemzet cikke alapján a Fővárosi Törvényszék és a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) tájékoztatásából.
Százmilliós korrupció vádjával még júniusban tartóztatták le Czeglédy Gergő óbudai alpolgármester, majd augusztus közepén a polgármester, Kiss László is követte őt a rács mögé. A vád ebben az esetben is vesztegetés.
Ezt is ajánljuk a témában
Miközben a kerületi korrupciós botrány továbbgyűrűzik, a helyi ügyek állnak.
Először 2021 őszén egy Anonymous-felvétel hívta fel rá az emberek figyelmét, hogy valami nem stimmel Óbudán. A Guy Fawkes-maszk és az eszme (V mint vérbosszú) mögé rejtőző videós például olyan rejtett kamerás felvételt tett közzé, melyen látható, ahogy a gyanúsítottak vélhetően korrupciós pénzeket számolnak egy autóban.
Papírzacskóba rejtett pénz is felbukkant a videóban, ami az Anonymous szerint a III. kerületi önkormányzat megbízásaiból lett visszaosztva.
Mint kiderült, a vád gyanúja alapján Kiss László a 2019 októberi polgármesterré választását követően egy ismerősével állapodott meg arról, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni.
Az önkormányzat az így elköltött pénz eredetének és céljának leplezése miatt feltehetőleg fiktív, túlárazott szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal. A színlelt vállalkozási szerződésekben írt szolgáltatást, termékbeszerzést feltételezhetően nem a szerződő cégek, hanem más gazdasági társaságok teljesítették a szerződésben vállalt árnál alacsonyabb összegért. Esetenként a vállalt munkát az önkormányzat alkalmazottai végezhették el.
Ezt is ajánljuk a témában
Hont András publicista is reagált arra, hogy a DK-s Kiss László a fogdában tette le esküjét.
A videót követően az érintettek ellen eljárás indult, majd miután az első gyanúsítottakra márciusban lecsaptak a hatóságok, az elkövetők száma rövid időn belül tizenhat főre bővült. Az eljárás során felmerülő vádak között olyanok szerepelnek, mint a túlárazott és fiktív szerződések, valamint a százmilliós kenőpénzek visszaosztása, a bűncselekmény pedig több évvel korábbra vezethető vissza.
Az eset pikantériáját nyújtja, hogy a III. kerület újraválasztott DK-s polgármestere, Kiss László a letartóztatás miatt nem lehetett ott a III. kerületi képviselő-testület alakuló ülésén, sőt esküjét is a börtönben tette le. De korábbi alpolgármestere, Czeglédy Gergő ugyancsak letartóztatásban töltötte ezt az időszakot. Az alakuló ülést végül a DK-s korelnök Ujfalvi István vezényelte le, aki felolvasta a legalább decemberig letartóztatásban lévő polgármester börtönből küldött nyilatkozatát is.
A kerületet korábban polgármesterként vezető Bús Balázs a közösségi oldaláról kommentálta az eseményt, amit így foglalt össze: „Óbudát a mai nappal a börtönből irányítják.” Sőt, arra is emlékeztetett, hogy a kerületi lakosok által megválasztott képviselők egy része nem a munkájuknak tesznek eleget, hanem a fogdába járnak, ahol „lediktálják nekik, hogy mit kell tenniük”. Szerinte „ilyen még a magyar politika történetében soha nem fordult elő.”