Beszóltak Karácsony Gergelynek, aki „szappanos angolnamozgást végez”
Összefoglalónk az új önkormányzati ciklus második közgyűléséről.
Politikai elemzőt kérdeztünk Budapest működésképtelenségéről, a szavazási rend megváltoztatásáról, döntésképtelenségről és a közgyűlés ülésének elhúzódásáról.
Nyitókép forrása: Magyar Nemzet/Havran Zoltán
Mint arról a Mandiner olvasói emlékezhetnek: október utolsó szerdáján ismét összeült a Fővárosi Közgyűlés, és kiemeltünk azt is, hogy
Karácsony Gergely baloldali főpolgármester ezúttal sem jelölt helyettest – hivatalos tehát, hogy törvényi mulasztásban van a főváros.
Emlékezetes: Karácsony Gergely a Fővárosi Közgyűlés egyértelmű többsége ellenére, előzetes egyeztetés nélkül változtatta meg a szavazás rendjét. A kormánypártok szerint ez arra nyitott utat, hogy az előterjesztésekről szóló viták és a szavazás között szünetet elrendelve tudjon egyeztetni a főpolgármester a liberális szivárványkoalíció tagjaival, háttéralkukkal többséget tákoljon egy-egy javaslat mögé.
Ez vállalhatatlan!”
– szögezte le Szentkirályi Alexandra ennek kapcsán a közösségi oldalán.
Ezt is ajánljuk a témában
Összefoglalónk az új önkormányzati ciklus második közgyűléséről.
Lapunk megkereste Deák Dánielt, a XXI. Század Intézet vezető elemzőjét, akit Budapest működésképtelenségéről, a szavazási rend megváltoztatásáról, döntésképtelenségről és a közgyűlés ülésének elhúzódásáról kérdeztünk.
„Önmagában az, hogy sok tekintetben gyakorlatilag működésképtelen a főváros, sokáig nem húzható, tehát várhatóan hónapokon belül meg fogják vizsgálni ezt a helyzetet a hivatalos szervek. Amennyiben a kormányhivatal esetleg jogszabálysértést állapít meg – mert értelemszerűen ilyenkor a kormányhivatalnak kell közbelépnie, – és továbbra sem tudnak döntések születni,
legvégső esetben akár Karácsony Gergely pozíciójába is kerülhet az egész kérdéskör”
– fogalmazott lapunknak az elemző, aki szerint kérdés, hogy azt mennyire akarják a szereplők.
Deák szerint ugyanis elképzelhető, hogy már előre megkötötték a paktumot Karácsony Gergely, Vitézy Dávid és Magyar Péter részéről, csak most eljátsszák ezt a huzavonát az elkövetkezendő hetekben, annak érdekében, hogy amikor olyan helyzet alakul ki, hogy esetlegesen a kormányhivatalnak kell főpolgármester-helyettest jelölnie, akkor erre hivatkozva bejelentsék az egyébként már korábban megkötött paktumot.
„Könnyen elképzelhető, hogy igazából csak egy politikai színjátékot látunk a balliberális szereplők részéről, és valójában már réges-régen megállapodtak, hiszen nem érdekük az, hogy előrehozott választás legyen, vagy mondjuk Karácsony Gergely mandátuma idő előtt lejárjon” – fejtette ki a vezető elemző.
Arra a kérdésre, hogy miért tartott ilyen sokáig az ülés, Deák elárulta: mivel olyan szereplők vannak most a közgyűlésben, akik nem tudnak előzetesen megállapodni fontos kérdésekben, gyakorlatilag boritkolható, hogy elhúzódnak a közgyűlési ülések.
Ezt is ajánljuk a témában
Összefoglalónk az új önkormányzati ciklus második közgyűléséről.
„Annak vagyunk a szemtanúi, hogy most mindent hosszasan megvitatnak. Minden egyes kérdés, minden egyes napirendi pont elhúzódik, hiszen korábban, amikor Karácsony Gergely mögött még ott volt a balliberális többség – DK, MSZP és a többi régi baloldali párt –, akkor értelemszerűen előzetesen ők találkoztak, egyeztettek és megállapodtak abban, milyen szavazásokat engednek át, milyen kérdéseket fognak a közgyűlés elé tárni” – magyarázta az elemző, hozzátéve, hogy mivel most sokkal megosztottabb a Fővárosi Közgyűlés, ilyen előzetes találkozó vagy megállapodás nincsen, és
gyakorlatilag a közgyűlés előtt folytatják le ezeket a vitás ügyeket.
A szavazás rendjének megváltoztatásáról Deák elmondta: Karácsony Gergely előzetesen jelezte, hogy ezt a megoldási javaslatot fogja javasolni annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb túl legyenek a közgyűlési ülésen, tehát ne húzódjon el akár még jobban. „Ebből a szempontból ez egy racionalizálása volt a döntéshozatalnak a főpolgármester álláspontja szerint” – jegyezte meg lapunknak.
A közgyűlésen láthatóan a legkülönfélébb kombinációkban szavaztak – ügyek mentén – a képviselők, de az más világosan látszik, hogy amihez a Fidesz vagy a Tisza Párt nem adja a szavazatát, az nem megy át. Ennek kapcsán Deák kifejtette: az látszódik, hogy a Fidesz is tud olyan javaslatokat megfogalmazni, ami támogatást kap a közgyűlésben, tehát van értelme annak, hogy a Fidesz elég komolyan veszi a Fővárosi Közgyűlést.
„Mindig visznek javaslatot, aktívan hozzászólnak a napirendi pontokhoz, részletekbe menően beleszállnak a különféle vitákba a Fővárosi Közgyűlésen; tehát van értelme annak, hogy a Fidesz ennyire komolyan veszi a budapesti politikát, ami abból a szempontból is fontos, hogy
Szentkirályi Alexandra vezetésével egy teljesen új fővárosi Fidesz-vezetés jött létre”
– magyarázta az elemző.
Vannak tehát olyan javaslataik, elképzeléseik, amelyeket szeretnének átverni a Fővárosi Közgyűlésen, és értelemszerűen más pártok is szeretnék megmutatni azt, hogy erős létjogosultságuk van, hogy ők is bent vannak a fővárosi döntéshozatalban. „Csak hát ez sokszor nem sikerül” – utalt Deák arra a Tisza-párti javaslatra, amelynek értelmében az állatkert egyik igazgatóhelyettesét szerették volna leváltani, miközben az illető évek óta nincs is pozícióban.
„Azt látjuk, hogy a Tisza Párt sokszor kínos helyzetekbe tud belefutni” – szögezte le az elemző.
***
Szentkirályi Alexandra kapcsolódó bejegyzését itt tekinthetik meg:
Ezt is ajánljuk a témában
„Árad a tudás, hozzáértés, szakértelem.”