Elstartolt a Fővárosi Közgyűlés: Gyurcsány Ferenc helyében ezúttal Magyar Péter
Megalakult az új Fővárosi Közgyűlés. Karácsony Gergely már az első napirendi javaslatnál elhasalt.
Karácsony Gergely nem jelölt főpolgármester-helyettest, de a szervezeti és működési szabályzat közgyűlési elfogadására sincs túl sok esély. Előzetesünk!
Nyitókép forrása: Magyar Nemzet/Havran Zoltán
Október utolsó szerdáján ismét összeül a Fővárosi Közgyűlés,
s az már most borítékolható, hogy törvénytelenül fog működni Budapest,
hiszen az előterjesztések között továbbra sincs olyan javaslat, amely az általános főpolgármester-helyettes jelölésére, megválasztására vonatkozna. Pedig erre jogszabály kötelezné a baloldali városvezetőt.
De mint azt a Podmaniczky Mozgalom hétfői háttérbeszélgetésén megtudtuk, egyeztetések sem voltak az elmúlt egy hónapban erről a frakciók között. Karácsony Gergely főpolgármester-helyettes jobbján továbbra is Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója fog ülni a Városháza dísztermében. A Gyurcsány–Bajnai-éra volt államtitkára hozzászólhat, véleményezhet, azonban nem szavazhat a grémiumban.
Ki lesz akkor Karácsony helyettese? Erről egykori kihívója, Vitézy Dávid képviselő, frakcióvezető azt mondta a Podmaniczky Mozgalom eseményén, hogy innentől Sára Botond főispánhoz került az erről szóló döntési jog. Részletesebben viszont nem ment bele az egyébként az alakuló ülés előtt bőségesen kitárgyalt lehetőségekbe.
Ezt is ajánljuk a témában
Megalakult az új Fővárosi Közgyűlés. Karácsony Gergely már az első napirendi javaslatnál elhasalt.
Ha már személyi kérdések, terítéken lesz a fővárosi cégek igazgatósági, felügyelőbizottsági tagjainak kiválasztása, valamint három nagy vállalat, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), a Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV) és a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. (BFVK) vezetőjének kérdése.
Az előbbiről szóló egyeztetések már idejekorán megbicsaklottak, hiszen sem a Fidesz-KDNP fővárosi képviselői, sem a TISZA Párt képviselői nem jelentek meg. Tehát, mint azt Vitézy Dávid jelezte,
ez ügyben semmilyen személyi javaslatnak sincs többsége, ezáltal, ha nincs döntés, mind az igazgatósági, mind a felügyelőbizottsági munkák a Fővárosi Közgyűlésre szállnak.
A három említett nagy fővárosi cégvezető kiválasztása azért lenne sürgető, mert az ő megbízásuk jár le leghamarabb – november 15-én. A kormánypártok nem szeretnék, ha a Gyurcsány–Bajnai-korszak emberei helyükön maradnának, a TISZA pedig – Vitézyvel egyetemben – Karácsony álláspályáztatását kritizálják.
Ezt is ajánljuk a témában
A Tisza Párt a Fővárosi Közgyűlés egyik régi hagyományával is szakítana.
Hasonló problémák léphetnek fel a szervezési és működési szabályzat elfogadása terén, hiszen arról nem született döntés az alakuló ülésen. Ez egyébként szintén felveti a törvénytelen működés eshetőségét. Karácsony továbbra is szeretné megtartani két fontos döntési körét: két közgyűlés között szinte szabad keze van egyes kérdésekben; illetve a fővárosi cégvezetőkről szóló jogköre.
A Mandiner felvetette, épp a hétvégén lett nyilvános a balliberális főpolgármester tanácsadóinak neve, illetménye, mire Vitézy diplomatikusan úgy felelt, biztos, maga nem támaszkodna olyan emberekre, mint mondjuk Gál J. Zoltán.
Úgy tűnik viszont, a budapesti olimpiai játékok rendezése még nem kerül napirendre a közgyűlésen,
hiszen hétfő 4 óráig nem került fel erről szóló előterjesztés a Budapest.hu felületére.
Ami viszont a fentieken túl úgymond hevesebb szakpolitikai vitákat válthat ki, az például a lakhatási kérdés kezelése. A kormánypártok álláspontja szerint
a lakhatási válságot enyhíteni csak úgy lehet, ha az erre szánt források jó helyen vannak és hasznosan is költi el őket a főváros.
Most egy fővárosi pénzégetőben, a Lakásügynökségben landolnának ezek az uniós források – emlékeztetett Szentkirályi Alexandra, fővárosi frakcióvezető, hozzátéve, Karácsony lakásügynöksége csupán 8 lakást tudott kiadni miközben 140 ezer lakás van a budapesti albérletpiacon.
Szerintük a lakhatási válságon szolgálati lakások és új kollégiumi férőhelyek létesítésével, valamint a kerületi önkormányzatok tulajdonában lévő lakásállomány felújításával lehet enyhíteni. Ezért javasolják, hogy az uniós forrásokra a kerületek is pályázhassanak, hiszen a kerületeknél van az önkormányzati tulajdonú ingatlanok túlnyomó része, azokat felújítani ők tudják, ők is pályázhassanak hát a forrásokra.
A Podmaniczky Frakció ugyancsak kezdeményezik a Kelenföld melletti, Rimaszombati úti kollégium épület értékesítésének leállítását,
valamint egy új lakásépítési modellprogram bevezetését javasolják. Vitézy Dávidék olyan bérlakásprogramban gondolkodnak, amiben az ingatlanfejlesztői szektort érdekeltté teszik a megfizethető bérlakásállomány kialakításában.
Ezt is ajánljuk a témában
A nyilvánosságra került listán ráadásul tolonganak Gyurcsány és Bajnai emberei.
Az ingatlanfejlesztő a telek vagy földhasználat jogáért, illetve a fejlesztést lehetővé tévő építési jogokért cserébe biztosítja, hogy az általa fejlesztett lakásállomány meghatározott százaléka felett a Fővárosi Önkormányzat bérlőkijelölési jogot szerezzen, egyben hosszú távra lakbértámogatási kötelezettséget vállaljon az általa kijelölt kedvezményes bérlők számára – akár szociális alapon, akár fiatalként, akár munkavállalóként szolgálati lakásként bérlik. A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője úgyszintén hangsúlyozta: a Karácsony-féle lakásügynökség jelenlegi működése hibás koncepción alapul.