Magyar Péter megjelent a Fővárosi Közgyűlésen, feltűnő mód beült a frakcióvezetője mögé (FOTÓ)
Deák Dániel vezető elemző szerint Magyar „nem tűnik túl boldognak, reméljük őket nem fogja majd terrorizálni!”
Megalakult az új Fővárosi Közgyűlés. Karácsony Gergely már az első napirendi javaslatnál elhasalt. Viszont átment például az a fideszes javaslat, amely alapján a fővárosi rendészek és a rendőrség közös járőrözését növelni fogják a közbiztonság növelése érdekében.
Képek forrása: Ficsor Márton / Mandiner.hu
Pénteken ült össze először az új összetételű Fővárosi Közgyűlés. Az előzetes napirendi javaslatok már felkerültek a Budapest.hu felületére. (E cikk végén is megtalálhatóak.)
Szabó Győző, a Római-partért Egyesület elnöke egy molinóval jelent meg az ülésteremben, amivel a mobilgát megépítése mellett demonstrált. Az ülésre érkező Vitézy Dávid pedig állította, Karácsony hibája, hogy nem lesz főpolgármester-helyettes, és szerinte komoly viták várhatók az szmsz elfogadása körül.
10 óra után eskütétellel kezdődött az ülés. Érdekesség, Kovács Gergely kutyapártos képviselő (és újdonsült hegyvidéki polgármester) nem vett részt. Folyosói pletykák szerint beteg lett. Karácsony először a politika természetéről beszélt. Mint mondta, kevesen beszéltek olyan szépen Budapestről, mint ahogy Ferenc pápa tette tavalyi látogatásakor.
Beszédében azt fejtegette, milyen a városkormányzás a huszonegyedik században – pláne ilyen krízishelyzetekben, amikkel meg kell küzdenie Budapestnek. Háborús helyzet és rezsikrízis, valamint klímaváltozás – fejtegette. Karácsony megismételte egy gyakran hangoztatott mondását:
ideje, hogy a politika szóljon az életünkről, és ne az életünk a politikáról.
A napirend elfogadása (a fideszes javaslatokat is felvették) után a frakcióvezetők bemutatkozására került sor. Ordas Eszter, a TISZA Párt frakcióvezetője bemutatkozott, kifejtette, ügyek mentén, konstruktívan, de kritikusan kívánnak együttműködni.
„Annak ellenére, hogy van egy balliberális többség a közgyűlésben” – kezdte felszólalását Szentkirályi Alexandra, a kormánypártok újdonsült frakcióvezetője. A háttérben azok a bizonyos politikai lökdösődések, háttértárgyalások állnak, amelyekről a Mandiner a napokban többször beszámolt. Pénteken nem lesz Budapestnek főpolgármester-helyettese, amire a főváros történetében még sosem volt példa – emlékeztetett.
Szentkirályi köszöntötte Magyar Pétert és felhívta a figyelmet, hiszen a legutóbbi alakuló ülésen még Gyurcsány Ferenc vett részt.
A frakcióvezető szerint a közgyűlésnek Budapestről, a budapestiekről kell szólnia.
Ezt is ajánljuk a témában
Deák Dániel vezető elemző szerint Magyar „nem tűnik túl boldognak, reméljük őket nem fogja majd terrorizálni!”
Vitézy megköszönte szavazóinak a támogatását, mindenkinek a magas részvételt. Elmondta, Karácsonnyal egyetemben több szavazatot kaptak, mint bárki az eddigi főpolgármester-választásokon. Ez felelősséggel jár.
„Új szakasz kezdődik a budapesti politikában; ahhoz, hogy sikeres legyen ez a közgyűlés, az összes rossz beidegződést magunk mögött kell hagyni” – mondta Vitézy, aki szerint Podmaniczky Frigyes örökségéhez kell felnőni.
Nevét fel is vette frakciójuk: Podmaniczky Mozgalom.
A párbeszédes Barabás Richárd azt mondta, Karácsony programjának megvalósítására fognak törekedni, a DK-s Szaniszló Sándor, Pestszentlőrinc-Pestszentimre polgármestere pedig azt emelte ki, hogy a testületben az összes olyan ellenzéki párt jelen van, amely a 2026-os kormányváltásért tud dolgozni. Felszólalt ugyancsak a Kutyapárt frakcióvezetője, Döme Zsuzsanna Suzi.
Szentkirályi vezérszónokként bemutatta a kormánypártok javaslatait, amelyekkel állítása szerint munkára lehetne sarkallni a balliberális képviselőket; nem mellesleg, rengeteget lehetne spórolni. Így, mondta, szeretnék, hogy szűnjön meg az egyszemélyes döntéshozatal. „A főpolgármesteri túlhatalom ellensúlyozására adjuk vissza a választott képviselők korábbi jogait!”
Az előre tervezett öt bizottság helyett két grémium létrehozását indítványozták, egy Jogi, Mandátumvizsgáló és Pénzügyi Bizottságot, valamint egy Klímavédelmi és Közlekedési Bizottságot. Ez – mint mondta – ugyanannyi feladat, csak kevesebb politikus végzi, több munkával, de összességében kevesebb pénzért.
Ezzel a budapestiek 214 millió forintot spórolnának meg öt év alatt.
Továbbá közölte, javaslatuk alapján felszámolnák a tanácsnoki rendszert (említettük: Karácsony – a TISZA nyomására – a korábbi kettő helyett négy tanácsnokot szeretne); indítványozták azt is, hogy szerda legyen a Fővárosi Közgyűlés ülésnapja. (Azért került át péntekre a közgyűlés napja, mert a TISZA egyik képviselője európai parlamenti képviselő is egyben. Ordas Eszterről van szó.)
Szentkirályi Alexandra elmondta, szükségesnek találják, hogy a fővárosi cégvezetők rendszeresen számoljanak be a közgyűlésnek; hogy legyen ismét Budapest Info; továbbá állítsanak fel úgynevezett antikorrupciós kutatószobát.
Csakhogy a főváros vezetése nem támogatja a módosító indítványokról történő szavazást, arra hivatkozva, hogy azt a törvény nem teszi lehetővé. A Fidesz, Vitézyék és a TISZA álláspontja alapján erre szükség lenne.
Karácsony azzal érvelt, a fideszes javaslatok közül sokat elfogadott, de a szakbizottságok a mostani számban szükségesek ahhoz, hogy kellő mélységben el tudják látni a munkát. Illetve azt sem tartja életszerűnek, ha beleírnák az szmsz-be, hogy a főpolgármester mikor tart sajtótájékoztatót, az antikorrupciós szoba ötletét pedig azzal ütötte most le, hogy teljes átláthatóságra törekednek.
Karácsony meghátrált,
hiszen levették a napirendről az szmsz-módosításról szóló javaslat, majd vállalta, hogy jogi állásfoglalást fog kérni e kérdésben a kormányhivataltól.
A fővárosban tanácsnokból egyet választottak, ezt a pozíciót a TISZA kapta: az esélyegyenlőségért és az akadálymentesítésért felelős Bovier György lett. Bizottságokból az új szmsz szerint összesen már csak négy van a fővárosban, ezek közül az egyiket, a Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottságot Vitézy Dávid vezeti majd.
Emberi Erőforrások Bizottságában Keszthelyi Dorottya (MSZP-DK-P) lett az elnök, a Pénzügyi és Közbeszerzési Bizottságot a független, de a Kutyapárt listavezetőjeként bejutó Baranyi Krisztina vezeti majd. A Tulajdonosi Bizottság élére a tiszás Orbán Árpád került.
Szentkirályi Alexandra jelezte: örül annak, hogy öt helyett csak négy bizottság lesz, de ő akkor lett volna elégedett, ha ezek számát kettőre sikerül csökkenteni.
Később módosítással, de elfogadták a kormánypártok javaslatát arról, hogy mérjék fel a hajléktalanság helyzetét. Az előterjesztésre Karácsony módosítója után bólintott rá mind a 32 képviselő, amely kiegészítette a javaslatot egy a folyamatban lévő, a hajléktalanság helyzetét vizsgáló felméréssel. Ennek eredménye alapján, és a főváros korábbi hajléktalanügyi stratégiáját figyelembe véve készítenek majd intézkedési tervet. Szentkirályi a vita során emlékeztetett:
Elképzelhetetlen, hogy a város vezetése nem tud egy ilyen jelentős problémára még diagnózist sem adni, azt sem tudják, hány hajléktalan él Budapesten.”
Átment az a javaslat is, aminek alapján az Iványi Gábor-féle Oltalom Karitatív Egyesület hajléktalanellátó intézményeit átveszi a főváros. Megvizsgálják szintén a közösségi költségvetést, erről született döntés. Terítékre került még az állatvédelem, pontosabban egy központ létrehozása. Ehhez forrást az eredeti kutyapártos javaslatban a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítványtól vettek volna el, azonban a Fidesz módosítóját befogadva, elfogadva a Budapest Brandtől szereznének. (A cégről itt a Mandineren több alkalommal is írtunk. Legutóbb ÍGY.)
Döntés született a közbiztonság növeléséről is. Mit jelent ez pontosan? Elfogadták azt a fideszes előterjesztést,
amely alapján a fővárosi rendészek és a rendőrség közös járőrözését növeljék a korábbi szintre, sőt az aluljárókban, parkokban, közösségi közlekedési járműveken és köztereken valósítsuk meg a 24 órás jelenlét lehetőségét.
Ezt is ajánljuk a témában
Újabb szerződés Hann Endrééknek és Róna Dánieléknek, de kapott közpénzt a Freeszfe Egyesület is. Karácsony Gergelyék elfogadták a Budapest Brand Nonprofit Zrt. pénzügyi beszámolóját.
Kapcsolódó vélemény
De vajon marad-e a következő öt évre is a balliberális önkényuralom?