Ismét összeül a közgyűlés: káosz után törvénytelenség az úr Budapesten!
Karácsony Gergely nem jelölt főpolgármester-helyettest, de a szervezeti és működési szabályzat közgyűlési elfogadására sincs túl sok esély. Előzetesünk!
Hivatalos: törvénytelenül működik a Fővárosi Közgyűlés.
Nyitókép forrása: Mandiner / Ficsor Márton
Kozma Imre atyára emlékezett a Fővárosi Közgyűlés, akit Budapest saját halottjának tekint. Ezután képviselői eskütétel következett: Kovács Gergely (Magyar Kétfarkú Kutya Párt vezetője, hegyvidéki polgármester) tett így, aki betegség miatt nem volt ott a grémium október eleji alakuló ülésén.
Mint írtuk, Karácsony Gergely baloldali főpolgármester ezúttal sem jelölt helyettest, hivatalos tehát, hogy törvényi mulasztásban van a főváros (törvénytelenül működik).
Ezt is ajánljuk a témában
Karácsony Gergely nem jelölt főpolgármester-helyettest, de a szervezeti és működési szabályzat közgyűlési elfogadására sincs túl sok esély. Előzetesünk!
Közjáték a közgyűlésen: demonstrálók vannak a Városháza dísztermében, némelyikük azzal vádolta Karácsonyt hogy gettót működtet Óbudán, s hogy legyen végre gát a Római-parton. Ott volt a közgyűlés elején a Momentum Mozgalom is, amely NOlimpiás kitűzőket osztogatott a képviselőknek. Nem mellékes: ezúttal Magyar Péter helyett Nagy Ervin színész „felügyeli” a TISZA Párt képviselőinek munkáját.
Ezt is ajánljuk a témában
Bohár Dániel szúrta ki a színművészt.
A napirend előtti felszólalásokat Szentkirályi Alexandra, a kormánypártok budapesti frakciójának vezetője kezdte. Beszédének fókuszában a budapesti lakhatási válság, valamint a Diákváros ügye állt.
A fideszes politikus jelezte,
a lakhatási válság nem csak egy szociális, hanem a városunkat meghatározó gazdasági és társadalmi kérdés”,
kiemelve, az elmúlt évek elhibázott lakhatási politikájának következményeként sokak számára mára álommá vált a saját lakás megszerzése. Ebben a fejlesztési folyamatban érdemes lenne a Fővárosi Önkormányzatnak is szerepet vállalnia – tette hozzá.
Kapcsolódó vélemény
A fővárosi lakhatási válság kezelése érdekében.
A Diákváros miatt megszólalt Baranyi Krisztina, Ferencváros balliberális polgármestere is. Boldog, hogy a Fidesz támogatja a beruházást, illetve sürgette a kabinetet, hogy mielőbb lássanak neki az építkezéseknek.
Ahogy azt a Mandiner korábban jelezte, a budapesti olimpia nem került napirendre – információink szerint erre majd egy rendkívüli közgyűlésen kerülhet sor -, ezáltal az első napirendi pont az ugyancsak nehézkes szervezeti és működési szabályzat (szmsz) körüli vita volt.
A TISZA és a Podmaniczky Mozgalom azt szerette volna, ha a fővárosi cégvezetők munkáltatói joga a főpolgármestertől a közgyűléshez kerül, kifogásolták továbbá, hogy Karácsony két közgyűlési ülés között egy személyben is eljárhat, vagyis a képviselőket megkerülve is hozhat döntéseket. Az alakuló ülésen nem tudtak dűlőre jutni a felek, Karácsony ott és akkor azt ígérte, kormányhivatalhoz fordul a jogvitában. Végül a Navracsics Tibor Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumához küldtek levelet, azonban azt még nem közölték, milyen válasz érkezett.
Szentkirályi elmondta, hogy ez még mindig nem az az szmsz, amit jó szívvel tudnak támogatni. A Fidesz-KDNP frakcióvezetője szerint
Karácsony szappanos angolnamozgást végez,
hiszen csak akkor tart Budapest Infót, ha a kormány meghívja a Kormányinfóra az onnan kitiltott újságírókat. Szentkirályi szerint ugyanazt a sajtólistát és meghívót kellene kiadni mindkét félnek.
Az SZMSZ módosításról végül nem szavaztak azonnal a képviselők. Szavazni a javaslatokról a képviselők várhatóan csak jóval később, a viták után fognak, írta meg a Magyar Nemzet. Karácsony Karácsony ugyanis a Fővárosi Közgyűlés egyértelmű többsége ellenére, előzetes egyeztetés nélkül változtatta meg a szavazás rendjét.
A döntéshozó grémium más fontos döntésekhez hasonlóan az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok megszavazását sem sikerült véghez vinnie, miután Karácsony visszavonta a személyi ügyekben tett javaslatát, arra hivatkozva, hogy akkor fogja újra benyújtani azt, ha nem fog automatikusan a politikai mészárszék áldozatává válni. Ebben a kérdésben hétfőre új egyeztetést hív össze, azonban egy rendkívüli ülés összehívását sem tartja kizártnak a döntés érdekében.
A főpolgármester kiemelte,
amennyiben nem tudják megszavazni a felügyelőbizottsági és igazgatósági tagokat, a főváros cégei jogszerűtlenül fognak működni.
Három baloldali diákszervezet, az Egységes Diákfront, az ADOM Diákmozgalom és a Fridays For Future Karácsony Gergely főpolgármester újraválasztását támogatta, korábbi kihívója, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője, Vitézy Dávid pedig még a voksolások idején felrótta e szervezeteknek, hogy letépték a plakátjait. Ezek a szervezetek javaslatai kerültek terítékre a szerdai közgyűlésen. Vitézy azt mondta, azok szakmaiatlanok (vagyis még kalapálni kell őket), a TISZA meg azzal érvelt, hogy a fentebb említett szervezetek egyáltalán nem képviselik a diákságot.
Baranyi úgy érvelt, politikai okokból akarják „kiherélni” a diákok javaslatait. Pedig a ferencvárosi polgármester szerint nem kérnek sokat: csak kedvezményes színházi jegyeket és egy olyan szobát, ahol össze tudnak gyűlni. Baranyi „emlékeztetett”: ezek a diákszervezetek tüntettek kitartóan az oktatás jövőjéért, ami-ért gázspray volt a jutalmuk, és többet tettek a demokráciáért, mint bármelyikük.
A fideszes Gulyás Gergely elítélte, hogy a budapesti diákság ügyét átpolitizálják.
Karácsony szünetet rendelt el.