Rendkívüli!

Kiszivárgott egy Mol-levél: azonnali változások jönnek a benzinkutakon!

Beszóltak Karácsony Gergelynek, aki „szappanos angolnamozgást végez”

2024. október 30. 11:20

Összefoglalónk az új önkormányzati ciklus második közgyűléséről.

2024. október 30. 11:20
Nagy Gábor
Nagy Gábor

Nyitókép forrása: Mandiner / Ficsor Márton

 

Kozma Imre atyára emlékezett a Fővárosi Közgyűlés, akit Budapest saját halottjának tekint. Ezután képviselői eskütétel következett: Kovács Gergely (Magyar Kétfarkú Kutya Párt vezetője, hegyvidéki polgármester) tett így, aki betegség miatt nem volt ott a grémium október eleji alakuló ülésén.

Mint írtuk, Karácsony Gergely baloldali főpolgármester ezúttal sem jelölt helyettest, hivatalos tehát, hogy törvényi mulasztásban van a főváros (törvénytelenül működik).

Mint kiderült, Karácsony a Fővárosi Közgyűlés egyértelmű többsége ellenére, előzetes egyeztetés nélkül változtatta meg a szavazás rendjét.

A kormánypártok szerint ez arra nyitott utat, hogy az előterjesztésekről szóló viták és a szavazás között szünetet elrendelve tudjon egyeztetni a főpolgármester a liberális szivárványkoalíció tagjaival, háttéralkukkal többséget tákoljon egy-egy javaslat mögé. Ez vállalhatatlan! – írta Szentkirályi Alexandra közösségi oldalán.

Ezt is ajánljuk a témában

Közjáték a közgyűlésen: demonstrálók vannak a Városháza dísztermében, némelyikük azzal vádolta Karácsonyt hogy gettót működtet Óbudán, s hogy legyen végre gát a Római-parton. Ott volt a közgyűlés elején a Momentum Mozgalom is, amely NOlimpiás kitűzőket osztogatott a képviselőknek. Nem mellékes: ezúttal Magyar Péter helyett Nagy Ervin színész „felügyeli” a TISZA Párt képviselőinek munkáját.

Ezt is ajánljuk a témában


Videónk a Fővárosi Közgyűlésről:


A napirend előtti felszólalásokat Szentkirályi Alexandra, a kormánypártok budapesti frakciójának vezetője kezdte. Beszédének fókuszában a budapesti lakhatási válság, valamint a Diákváros ügye állt.

A fideszes politikus jelezte,

a lakhatási válság nem csak egy szociális, hanem a városunkat meghatározó gazdasági és társadalmi kérdés”,

kiemelve, az elmúlt évek elhibázott lakhatási politikájának következményeként sokak számára mára álommá vált a saját lakás megszerzése. Ebben a fejlesztési folyamatban érdemes lenne a Fővárosi Önkormányzatnak is szerepet vállalnia – tette hozzá.

Kapcsolódó vélemény

undefined

Szentkirályi Alexandra

Facebook

Idézőjel

A fővárosi lakhatási válság kezelése érdekében.

A Diákváros miatt megszólalt Baranyi Krisztina, Ferencváros balliberális polgármestere is. Boldog, hogy a Fidesz támogatja a beruházást, illetve sürgette a kabinetet, hogy mielőbb lássanak neki az építkezéseknek.

Ahogy azt a Mandiner korábban jelezte, a budapesti olimpia nem került napirendre – információink szerint erre majd egy rendkívüli közgyűlésen kerülhet sor -, ezáltal az első napirendi pont az ugyancsak nehézkes szervezeti és működési szabályzat (szmsz) körüli vita volt.

Elakadt ügy az szmsz körüli vita

A TISZA és a Podmaniczky Mozgalom azt szerette volna, ha a fővárosi cégvezetők munkáltatói joga a főpolgármestertől a közgyűléshez kerül, kifogásolták továbbá, hogy Karácsony két közgyűlési ülés között egy személyben is eljárhat, vagyis a képviselőket megkerülve is hozhat döntéseket. Az alakuló ülésen nem tudtak dűlőre jutni a felek, Karácsony ott és akkor azt ígérte, kormányhivatalhoz fordul a jogvitában. Végül a Navracsics Tibor Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumához küldtek levelet, azonban azt még nem közölték, milyen válasz érkezett.

Szentkirályi elmondta, hogy ez még mindig nem az az szmsz, amit jó szívvel tudnak támogatni. A Fidesz-KDNP frakcióvezetője szerint

Karácsony szappanos angolnamozgást végez,

hiszen csak akkor tart Budapest Infót, ha a kormány meghívja a Kormányinfóra az onnan kitiltott újságírókat. Szentkirályi szerint ugyanazt a sajtólistát és meghívót kellene kiadni mindkét félnek.

Az SZMSZ módosításról végül nem szavaztak azonnal a képviselők. Szavazni a javaslatokról a képviselők várhatóan csak jóval később, a viták után fognak, írta meg a Magyar Nemzet. Karácsony Karácsony ugyanis a Fővárosi Közgyűlés egyértelmű többsége ellenére, előzetes egyeztetés nélkül változtatta meg a szavazás rendjét.

A döntéshozó grémium más fontos döntésekhez hasonlóan az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok megszavazását sem sikerült véghez vinnie, miután Karácsony visszavonta a személyi ügyekben tett javaslatát, arra hivatkozva, hogy akkor fogja újra benyújtani azt, ha nem fog automatikusan a politikai mészárszék áldozatává válni. Ebben a kérdésben hétfőre új egyeztetést hív össze, azonban egy rendkívüli ülés összehívását sem tartja kizártnak a döntés érdekében.

A főpolgármester kiemelte,

amennyiben nem tudják megszavazni a felügyelőbizottsági és igazgatósági tagokat, a főváros cégei jogszerűtlenül fognak működni.

Végül is mi történt a maratoni közgyűlés végén? A képviselők nem támogatták a TISZA javaslatát, hogy legyenek hétfőn a közgyűlések. A cégvezetők negyedéves beszámolójának előírását, megszavazták, a képviselői hozzászólások tíz percben való korlátozását nem támogatták, ahogy azt sem, hogy kettőre csökkentsék a bizottságok számát. A tanácsadók számának megvágását és a testületi ülés kötelező szerdai megtartását sem szavazták meg. A módosító indítványok tükrében a képviselő testület nem támogatta az szmsz-t. Karácsony arra kérte a közgyűlést, egy csökkentett verzióról szavazzanak, ami a bizottsági struktúrát szabja az ügyrendi kérdésekhez. Ez a verzió nagy többséggel átment: a fideszesek tartózkodtak, csak Vitézyék szavazták le, olvasható a 24.hu tudósításában.

Vita a politikai diákmozgalmakról

Három baloldali diákszervezet, az Egységes Diákfront, az ADOM Diákmozgalom és a Fridays For Future Karácsony Gergely főpolgármester újraválasztását támogatta, korábbi kihívója, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője, Vitézy Dávid pedig még a voksolások idején felrótta e szervezeteknek, hogy letépték a plakátjait. Ezek a szervezetek javaslatai kerültek terítékre a szerdai közgyűlésen. Vitézy azt mondta, azok szakmaiatlanok (vagyis még kalapálni kell őket), a TISZA meg azzal érvelt, hogy a fentebb említett szervezetek egyáltalán nem képviselik a diákságot.

Baranyi úgy érvelt, politikai okokból akarják „kiherélni” a diákok javaslatait. Pedig a ferencvárosi polgármester szerint nem kérnek sokat: csak kedvezményes színházi jegyeket és egy olyan szobát, ahol össze tudnak gyűlni. Baranyi „emlékeztetett”: ezek a diákszervezetek tüntettek kitartóan az oktatás jövőjéért, ami-ért gázspray volt a jutalmuk, és többet tettek a demokráciáért, mint bármelyikük.

A fideszes Gulyás Gergely elítélte, hogy a budapesti diákság ügyét átpolitizálják.

Karácsony szünetet rendelt el.

Végül is mi történt a maratoni közgyűlésen? A diákszervezetek javaslatcsomagja átment.

Célkeresztben a lakhatási kérdés

Meglepő, de örömteli fordulatnak nevezte Karácsony , hogy a kormányoldal is érdeklődik a téma iránt. A főpolgármester kiemelte, egyáltalán nem ért egyet azzal, hogy a közgyűlés újra tárgyalja a 20 milliárd forintos lakhatási csomagot, amelyről az előterjesztés is szól, olvasható a Magyar Nemzet tudósításában.

Szentkirályi Alexandra kiemelte, véleménye szerint az elmúlt öt év lakhatási politikája, és ígérgetése vezetett oda, hogy lakhatási válság alakult ki Budapesten. A Fidesz-KDNP módosító indítványa alapján ezt a forrást kollégiumépítésre kellene fordítani. Karácsony ugyanakkor jelezte, a kollégiumok építése nem önkormányzati, állami feladat. A Diákváros felépítésével kapcsolatban Karácsony Gergely azt mondta, ez 2019 óta tartozása a kormánynak, így nem támogatja a Fidesz frakció azon ötleteit, hogy arra is költsenek a fővárosi forrásokból.

Az I. kerületben három év alatt mindössze 11 lakást sikerült a lakásügynökségbe bevonni, ami több mint 100 millió forintjába került az önkormányzatnak

– hívta fel a figyelmet Böröcz László (budavári fideszes polgármester és közgyűlési képviselő), majd kiemelte, alapos átgondolásra szorul a lakásügynökség intézménye mind kerületi, mind pedig fővárosi szinten. Szentkirályi Alexandra elmondta, a főváros lakásügynökségének az elmúlt fél évben nyolc lakást sikerült kiadnia, miközben több mint 140 ezer kiadó lakás van jelenleg Budapesten.

Nem azon kell vitatkozni, hogy a lakhatás kérdése a kerület vagy a főváros dolga, meg kell nézni, hogy a kerületek vagy a főváros végzi el jobban a feladatot. Az elmúlt időszak számaiból pedig egyértelműen kiderült, hogy a főváros képtelen ezen feladatok ellátására – tette hozzá Szentkirályi, majd kijelentette, miközben Karácsony Gergely azt állítja, hogy a kollégiumok létesítése nem a fővárosi önkormányzati feladat, addig a főpolgármester 2019 óta folyamatosan ígérgeti a kollégiumi férőhelyek bővítését.

A Fidesz-KDNP frakcióvezetője elmondta, az ügynökségre szánt források helyett Karácsonynak tárgyalnia kellene a kormánnyal a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz pályázatok keretében a kollégiumi férőhely bővítésről és a megfizethető szolgálati lakások kialakításáról.

Karácsony a vitát azzal zárta, hogy a 20 milliárdos fővárosi lakhatási csomag könnyen kukába kerülhet, ha megfúrják a lakásügynökség miatt.

Mi történt végül a közgyűlésen? A lakhatással kapcsolatos indítványokat elfogadta a közgyűlés: mind a tiszások, mind Vitézyék, mind a kutyapártosok támogatták őket, a Fidesz pedig tartózkodott. A kormánypártok lakásügynökséggel kapcsolatos módosítóját leszavazták, de a lakásrezsi-támogatásáról szóló átment.

Közben Vitézy Dávid javaslatai átmentek a közgyűlésen: a HÉV-ek járatritkítása és a fővárosi múzeumok vidékre költöztetése elleni elvi állásfoglalás; a visszaváltható palackok összegyűjtési lehetőségeinek bővítéséréről szólót indítvány; a kutya- és kerékpárszállítást ingyenessé tétele a bérletesek számára; és az új közútalkotási rendeletet.

Horn Gyula újra a közgyűlés előtt

Mint az a Magyar Nemzet tudósításában olvasható, Radics Béla a fővárosi közgyűlés kormánypárti képviselője elmondta, céljuk, hogy Budapest szívében létrejöjjön a Pesti srácok sétány, illetve nevezzék át a Horn Gyula nevével jegyzett közterületet. Balogh Balázs, a Tisza párt képviselője elmondta, a Pesti Srácok helyett Tóth Ilona, 1956-os elítélt nevét kell, hogy viselje a szóban forgó sétány. Szaniszló Sándor, a Demokratikus koalíció vezetője pedig kiemelte, nem fogják támogatni a Horn Gyula sétány átnevezését.

A mostani vita is jól mutatja, hogy túlságosan elhamarkodottan nem szabad közterületet elnevezni nemrég elhunyt személyekről

– mondta el Vitézy Dávid, akinek felszólalására válaszolva Karácsony Gergely elmondta, nem kifejezetten támogatja a Horn Gyula sétány átnevezését.

Az én előterjesztésem az, hogy egy pufajkás helyett a fővárosi közgyűlés javasolja azt a XIII. kerületnek, hogy nevezzék át a kérdéses közterületet Pesti srácok sétányra 

– tette hozzá a javaslat előterjesztője, Radics Béla, majd Szaniszló Sándor felszólalására válaszolva kiemelte, a DK-s politikus a Horn Gyulához hasonló pufajkások örököse.

Mi történt a közgyűlés végén? Radics Béla indítványát is elfogadták, tehát Pesti srácok sétányra nevezik át a 13. kerületi Horn Gyula sétányt. Erre egyedül Karácsonyék szavazták nemmel.

 

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
cutcopy
2024. november 01. 14:48
"Karácsony Gergely baloldali főpolgármester ezúttal sem jelölt helyettest" Akkor most ássák el a zuglói szocik..
viktor-a-kiraly
2024. október 30. 13:44
Amiről nem ír nektek a mandi: https ://kiszamolo.hu/de-mire-megy-el-az-orszag-penze/
Mandiner444hu
2024. október 30. 13:40
Karácsonyék most veszik el a budapestiektől és játszák át a Dandárfürdőt magánbefektetőknek Fidesz kötelessége megakadályozni ezt (ha csak ők is nincsenek benne)..
2024. október 30. 13:08 Szerkesztve
Még mindig nem a 1,5 fővárosi lakos és az odajáró dolgozók a legfontosabbak, iil. hogy működjön a közgyűlés. Mint egy gittegylet 8-10 éves tagokkal.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!