Már a háború kezdetétől azzal érvel Brüsszel és Kijev Ukrajna támogatása és a fegyveres konfliktus fenntartása mellett, hogy Oroszországot egyedül az ukrán hadsereg tartóztatja fel, ezzel egész Európa biztonságát garantálva.
A magyar kormányfő a nemzeti ünnepen tartott beszédében arra irányította rá a figyelmet, hogy az Európai Unió állam és kormányfőinek egy jelentős része és a brüsszeli elit egésze úgy tekint Ukrajnára, mint az európai biztonság- és védelempolitika jövőbeli főszereplőjére.
Orbán Viktor miniszterelnök Volodimir Zelenszkij ukrán elnök legújabb békejavaslatából idézett, amikor arra figyelmeztetett, újra keletről érkező szláv katonák állomásozhatnak Magyarországon.
Zelenszkij békejavaslatában – amelynek egy része titkosított – a háború lezárását követően veti fel, hogy az akkor már elviekben NATO-tag Ukrajna harcedzett, a modern fegyvereket ismerő és használni tudó, tapasztalt hadserege válthatná fel a kontinensen jelenleg állomásozó amerikai kontingenseket.
Noha a baloldali sajtó azzal támadja a miniszterelnököt, hogy szláv csapatokat víziónál és azzal próbálják Orbán Viktor helyzetértékelését hitelteleníteni, hogy a Zelenszkij-tervet elutasították az uniós döntéshozók, a valóság az, hogy ezek a felvetések sosem teljesen megalapozatlanok.
A Bruegel Intézet, amelynek javaslatait, helyzetértékeléseit hagyományosan figyelembe veszi az Európai Bizottság a programalkotása során több elemzésében is az EU első és legfontosabb prioritásaként tekint Ukrajna folyamatos támogatására.
Hasonló véleményen van a szintén brüsszeli központú European Policy Centre is, amely szintén irányadó tanácsokat szolgáltat az EU döntéshozatalának. A két meghatározó politikai intézet egyöntetűen és határozottan arra szólítja fel Európát, hogy
a 2028-tól induló új uniós költségvetési ciklusban az EU teljes pénzügyi tervezését alapozza meg Ukrajna korlátok nélküli támogatása, vagyis ez a cél legyen szinte minden pénzügyi döntés középpontjában. Ezzel szavatolva a kontinens hosszútávú biztonságát.
Az elérhető elemzések ugyan kevés részletet árulnak el a pontos célokról, de az világosan kiderül, hogy az Európai Unió és az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság az európai biztonságpolitika jövőjének főszereplőjét Kijevben látja.