Robert Fico: Amíg én vagyok a szlovák kormány élén, Ukrajna nem lesz NATO tag
Hozzáfűzte: a háború befejezése után helyre kell állitani a kapcsolatokat Oroszországgal.
Mindezt azután, hogy Fico bejelentette, nem támogatja Ukrajna NATO-csatlakozását.
Nyitókép: Kenzo Tribouillard / AFP
Ukrajna nem hosszabbítja meg az orosz gáz tranzitjára vonatkozó, az év végével lejáró szerződést – ismételte meg Denisz Smihal ukrán miniszterelnök hétfőn Ungváron, Robert Fico szlovák miniszterelnökkel közösen megtartott sajtótájékoztatóján.
Az MTI beszámolója szerint Smihal a sajtónak elmondat: „Megértjük egyes államok, különösen Szlovákia akut függőségét ettől az erőforrástól, mi viszont az ellátás fokozatos diverzifikációjával számolunk.” Hangsúlyozta egyúttal, hogy
Ukrajna kész továbbra is teljesíteni kötelezettségeit az EU-val kötött társulási megállapodással és az Energia Charta Egyezménnyel összhangban.
Az Oroszország és Ukrajna közötti tranzitmegállapodás december 31-i lejárata csekély hatással lesz a megerősödött európai gázpiacra – fűzte hozzá az Ukrajinszka Pravda hírportál, rámutatva arra, hogy noha Kijev nem kívánja megújítani a szerződést Moszkvával,
európai kérés esetén kész tárgyalni a rendszerén keresztül más szállítóktól származó gáz tranzitjáról.
Smihal bejelentette egyúttal, hogy Ukrajna és Szlovákia megállapodott egy kelet-európai energiaközpont létrehozásáról. „A kelet-európai energiaközpont létrehozásának célja a gáztárolók használata, a munkácsi rendszerösszekötő fejlesztése, és a nukleáris energetikai iparban való együttműködés további erősítése. Ezzel nemcsak Ukrajna és Szlovákia, hanem az egész kelet-európai térség biztonsága is megerősödik” – hangsúlyozta. Kifejtette, hogy az energiaszektorban Ukrajna és Szlovákia közös projektje, a Munkács-Nagykapos elektromos rendszerösszekötő korszerűsítése a tervek szerint 2028 végére elkészül. „Ennek eredményeként bővítjük export-import képességeinket, és erősítjük mindkét állam energiabiztonságát” – emelte ki, megjegyezve, hogy Ukrajna hálás Szlovákiának az energetikai támogatásért.
„Szeretném hangsúlyozni, hogy Szlovákia a második ország az Ukrajnába irányuló vészhelyzeti és kereskedelmi villamosenergia-szállítás mennyiségét tekintve. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy válaszoljunk a háború okozta energetikai kihívásokra” – tette hozzá az ukrán miniszterelnök
A döntés bejelentése előtt Robert Fico megerősítette, hogy
Szlovákia támogatja Ukrajna EU-csatlakozását, ám azt elutasítja, hogy a közeljövőben NATO tagságot is szerezzen.
– számolt be róla a felvidéki Ma7.sk.
Mint arról a Mandiner is beszámolt, Magyarország már egyáltalán nem függ az Ukrajnán keresztüli gáztranzittól, így a 2025-ös teljes leállításától sem. A Világazdaság szerint Magyarország legnagyobb gázimport-kapacitását Ukrajna felől építették ki. Ezen évi 17,5 milliárd köbméter gáz is behozható, a hazai igény kétszerese.
Ám 2021 októbere óta nem érkezik rajta szinte semmi, a jövő évtől pedig bizonytalan ideig várhatóan nem is lesz használatban az orosz–ukrán gáztranzit-megállapodás ez év végi lejárta miatt.
Magyarország az orosz gázt jelenleg kizárólag a Török Áramlaton, közvetlenül pedig Szerbián át kapja.
– mutat rá a Világgazdaság.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Hozzáfűzte: a háború befejezése után helyre kell állitani a kapcsolatokat Oroszországgal.
Ezt is ajánljuk a témában
Magyarország megállapodást kötött Ukrajnával arról, hogy garantált kapacitásban szállít földgázt január 1-jétől Kijevnek – jelentette be szerdán Szerhij Makohon, az ukrán gázszállító rendszert (HTSZ) fenntartó vállalat vezérigazgatója a Facebookon.