Szijjártó szerint Pressman egy ellenzéki aktivista (VIDEÓ)
„Az ő megnyilatkozásait ennek megfelelően kell értékelni” – tette hozzá a külügyminiszter.
Korábban a magyar diplomácia vezetője is hasonló jelzőkkel illette.
Nyitókép korábbi felvétel. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Bryan E. Leib, a CPAC által is támogatott amerikai republikánus jelölt X-oldalán fogalmazott meg „virágnyelven” kritikát az Egyesült Államok magyarországi diplomáciai képviseletével, személy szerint David Pressman nagykövettel szemben.
Leib azt írta, „képzeld el, hogy olyan hatástalan amerikai diplomata vagy, hogy mikor 5 amerikai szenátor hivatalos ügyben abba az országba látogat (Magyarországra), ahol te vagy a nagykövet, és nem tudsz nekik egyetlen találkozót sem összehozni a kormányfővel vagy a magas rangú vezetőkkel....”
Majd sorolni kezdte a vélt okokat:
A konzervatív politikus bejegyzését azzal zárta, hogy „talán azért, mert hamisan antiszemitának bélyegzi a fogadó ország kormányát, holott ez a fogadó ország többet tett Izraelért, mint bármely más európai ország”.
A vonatkozó bejegyzést alább tekintheti meg:
Bryan E. Leib szavai több ponton is összecsengenek Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábbi kijelentéseivel. A magyar diplomácia vezetője még a nyáron beszélt arról, hogy
David Pressman egy ellenzéki aktivista, a magyar ellenzék egyik vezető szereplője”,
miután a nagykövet arról beszélt egy ukrán menekülteknél tett látogatása során, hogy Orbán Viktor moszkvai békemissziója csupán egy performansz volt, és nem biztos abban, hogy mások is követik ebben a magyar kormányfőt.
Ezt is ajánljuk a témában
„Az ő megnyilatkozásait ennek megfelelően kell értékelni” – tette hozzá a külügyminiszter.
Véleménye szerint Orbán nem a béke, hanem a megbékítés hírnöke, mivel számára is egyértelmű, hogy a háború Putyin döntésétől függően akár holnap véget érhetne.
A megbékítés, vagyis „appeasement”, az a fogalom, amit korábban a náci Németország lecsendesítésére használtak.
Pressman hangsúlyozta, hogy Magyarország az Egyesült Államok szövetségese és NATO-tag. Ezért elengedhetetlen, hogy a két ország hasonlóan gondolkodjon azokról a súlyos kérdésekről, amelyekkel szövetségesként szembe kell nézniük, például Putyin ukrajnai inváziójáról.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai nagykövet szerint Magyarországnak ugyanazt kell gondolnia Ukrajna kapcsán, mint az Egyesült Államoknak, hiszen szövetségesek vagyunk.