A hatóságok felkészültek az árvíz elleni védekezésre (VIDEÓ)
Az élet és értékvédelem a legfontosabb – írta Nagy István agrárminiszter.
„Védelmi szempontból 2013-at idézi a helyzet” – mondta Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.
Nyitókép: Az áradó Duna Budapesten az árhullám tetőzésekor 2024. június 8-án. (MTI/Hegedüs Róbert)
A vízügyi szakemberek országszerte folyamatosan nyomon követik a vízszint változását. Budapest vízállása a 2013-as rekordhoz is közelíthet, miközben Mosonmagyaróváron soha nem látott kihívásokkal néznek szembe az árvíz elleni küzdelem során. A helyzet kritikussá válhat, de a magyar vízügyi hatóságok felkészültek. Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője szerint Magyarországot nem sújtja majd olyan súlyosan az árvíz, mint a szomszédos Ausztriát, Csehországot vagy Lengyelországot – olvasható az Indexen.
Az elmúlt napok esős időjárása jelentős aggodalmat okozott a magyar vízügyi szakemberek körében, különösen a Duna mentén, ahol a folyó vízszintjének emelkedése aggasztó.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) folyamatosan figyeli a helyzetet, és készül a lehetséges árvizek megelőzésére és kezelésére. Siklós Gabriella, az OVF szóvivője rámutatott, hogy az elmúlt évek munkája most rendkívül fontos szerepet játszik. Kiemelte, hogy az árvízi védelem érdekében történt fejlesztések: árvízi töltések megerősítése, új műtárgyak és zsilipek építése. „Az elmúlt évek beruházásai most rendkívül fontosak, mert a védekezésben meghatározó szerepet játszanak. Az állami töltésvonalak és a vízügyi műtárgyak jó állapotban vannak, és ez bizakodásra ad okot” – mondta a szóvivő.
Ahogy arról beszámoltunk, a hatóságok felkészültek az árvíz elleni védekezésre, illetve egyre több kormánytag és fideszes politikus jelentkezik be a Duna partról és a gátakról. Vitályos Eszter Leányfalun, Rétvári Bence Szobon segédkezett. Nagy István agrárminiszer is arról posztolt közösségi oldalán, hogy minden hivatali programot lemondott, mivel „a gáton a helye”.
A Bécsi-medencében továbbra is esik az eső, ami számunkra is problémát jelent. Az aktuális időjárási körülmények kiszámíthatatlanságáról, különösen a Borisz ciklon hatásairól is kérdezte a lap Siklós Gabriellát.
A szakértő kiemelte az előrejelzések folyamatos frissítésének fontosságát:
„Ma reggel érkeztem vissza a vízügyi Országos Műszaki Irányító Törzs üléséről, ahol elhangzott, hogy a ciklon középpontja az előrejelzésekhez képest eltolódott. A Rába és a Mura vízgyűjtő területe kevesebb csapadékot kapott a vártnál, azonban a Duna vízgyűjtő területére több eső érkezett, mint amire számítottunk” – mondta. „Még mindig esik az eső a Bécsi-medencében, illetve a Traun és az Enns folyók vízgyűjtő területén, és most, mivel áthelyeződött a ciklon, a Felső-Duna vízgyűjtő területe váratlanul sokkal több csapadékot kap.”
Ez azt jelenti, hogy védelmi szempontból most már sokkal inkább 2013-at kezdi idézni a helyzet”
– tette hozzá Siklós Gabriella. Emlékezetes, hogy 2013. június 9-én kora délután 891 centiméterrel dőlt meg Budapesten az eddig mért legmagasabb árvízi Duna-vízállás rekordja. A magyar vízügy szerint ezt a szintet valószínűleg nem érjük el, átlagosan 40 centiméterrel maradhatunk el tőle, de a látvány hasonló lehet.
Ezt is ajánljuk a témában
Az élet és értékvédelem a legfontosabb – írta Nagy István agrárminiszter.
Kapcsolódó cikkek a Árvíz 2024 aktában.
200 ezer forintot kapnak a védekezésben részt vevő állami alkalmazottak, polgárőrök és önkéntes tűzoltók. Egyenként.
Egy hatalom nélküli politikus valóban csak homoklapátolásra jó ilyenkor, arra viszont vannak nála alkalmasabbak is.
Új árvízi hajósunk van. Wesselényi Miklós ezzel el is veszítette a címét, mert az átszállt Orbán Viktorra.