A magyar gazdákat mindenkinél jobban sújtotta az aszály 2022-ben
Az egész Európát és különösen Magyarországot sújtó aszály nem csak a gazdasági teljesítményt fogta vissza, de az élelmiszer-inflációt is jelentősen növelte tavaly.
Várhatóan napraforgóból, kukoricából, burgonyából és almából is importra lesz szükség, a hiány pedig áremelkedést hoz.
Nyitókép: A nagy szárazság a napraforgó-termésnek is sokat ártott. Fotó: Shutterstock
Az MCC Klímapolitikai Intézetének elemzése szerint a hazai napraforgó- és kukoricatermés nagyságrendekkel kisebb lesz a tavalyinál és minőségben is elmarad a korábbiaktól az aszályos, csapadékmentes nyár miatt – szúrta ki a vg.hu. Mindez a hazai ellátást nem veszélyeztetné, ám az exportlekötések miatt importra lesz szükség. Az már most körvonalazódik, hogy a keveréktakarmányoknál részben búzával helyettesítik majd a drágább kukoricát.
Ezt is ajánljuk a témában
Az egész Európát és különösen Magyarországot sújtó aszály nem csak a gazdasági teljesítményt fogta vissza, de az élelmiszer-inflációt is jelentősen növelte tavaly.
A becslések szerint itthon csak almából 150 ezer tonnával kevesebbet takarítanak be, mint tavaly, tehát mindenképpen importra lesz szükség.
Az agrárkamara szerint a léalma nettó felvásárlási ára jelenleg kilónként 75–80 forint között mozog, ami a tavalyinak csaknem a duplája. Az étkezési alma esetében 25–35 százalékos termelői árnövekedés várható, ami annyit tesz, hogy a zöldségeseknél is markáns drágulás várható.
Európa agrárterületeinek 45–46 százalékát érinti idén a nyári szélsőséges időjárás, mely jelentős terméskiesést és a termés minőségének romlását hozta, ennek következményeként
jelentős élelmiszerár-emelkedésre kell számítani.
Az Európai Központi Bank és a Potsdami Klímahatáskutató Intézet előrejelzése szerint a következő évtizedben az élelmiszerek éves inflációja akár évi 3,2 százalékponttal is emelkedhet a magasabb hőmérséklet miatt.
Ezt is ajánljuk a témában
Bár az örvények és medermélyedések miatt ez veszélyes, és nem ajánlott!