Szerinte ezek a körülmények is bemutatják, „miféle emberek azok, akik feltételnek szabják egy ösztöndíjnál, hogy a huszonéves fiatalok nem fogadhatnak el NER pénzt, miközben ők abban ülnek”.
A Facebook-on elérhető információk szerint a Kóka-féle egészségügyi vállalkozás hálás promotálásához arcát adta Péterfy-Novák Éva mellett Nyáry Krisztián író is, aki szintén a nyíltan ellenzéki értelmiséghez sorolható, Kóka pedig maga ajánlotta ünnepi ajándéknak a Felhő kiadó könyveit.
De Jászberényi egy másik ellentmondásra is felhívta a figyelmet.
Mint fogalmazott,
ezek a szabadelvű erkölcsi világítótornyok olyan feltételrendszert hoztak létre, melynek történetesen a saját kuratóriumi tagjaik sem felelnek meg”.
Dragomán György könyvének fordítása például 2023-ban és 2022-ben is részesült fordítói támogatásban a Petőfi Kulturális Ügynökségtől. „És nem, olyan nincs, hogy a szerző hozzájárulása nélkül valaki indulhatna egy ilyen pályázaton. Tehát Dragomán György nem pályázhatna erre az ösztöndíjra, melynek a kuratóriumában ül” – mutatott rá.
Megszólaltak mások is. Vida Kamilla a Literán fejtette ki véleményét a kiírásban foglalt követelményekről, egyebek mellett azt írva: „Kéretik nem méregetni, ki mennyire húzódik távol a NER-től. Lehet ezt csinálni, sokan csinálják, beszélgethetünk még arról, hogy ki lépi át a PIM küszöbét, és ki nem, de ennek talán már láttuk az eredményét.
Dagonyázhatunk ezekben a vitákban, és válhat a magyar kortárs irodalom még jelentéktelenebbé és nevetségesebbé a magyar társadalom szemében.”
Megszólalt Sipos Tamás is, aki szerint a feltételt „érdemes lenne átgondolni, mert kimondatlanul is kollaboránsoknak titulálhat alkotókat, miközben biztos vagyok benne, hogy ez véletlenül sem célja senkinek”.
Vagyis még a nyíltan politizáló Péterfy-Novák Gergelyékkel szimpatizáló alkotók körében sem aratott osztatlan sikert a megosztó elképzelés. A kiírók erre jelezték, legközelebb átgondolják a kiírás szövegét, de idei verzió marad.