„Ha Brüsszel migránsokat akar, megkapják őket” – egyirányú jegyet biztosít a belga fővárosba a magyar kormány
Gulyás hangsúlyozta: Brüsszel továbbra is rá akarja kényszeríteni Magyarországot az illegális bevándorlók beengedésére.
„Ha Brüsszel migránsokat akar, megkapják őket” – egyirányú jegyet biztosítana a belga fővárosba a magyar kormány Brüsszelbe. Nem sokat kellett várni, meg is szólalt a hírtől megrettent Philippe Close szocialista polgármester.
Nyitókép: LAURIE DIEFFEMBACQ / BELGA MAG / BELGA VIA AFP
„Ha továbbra sem kapunk Brüsszeltől forrást határvédelemre, akkor minden migránsnak fel fogjuk ajánlani a határon, hogy önként és ingyen Brüsszelbe szállítjuk őket. Ha Brüsszel migránsokat akar, megkapja” – jelentette ki a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter.
A budapesti kabinet azért kezdte el pedzegetni az egyirányú jegyosztogatás eshetőségét, mert az Európai Unió Bírósága súlyos ítéletet hozott Magyarországgal szemben. Abban szerepel, az uniós menekültügyi szabályok be nem tartása miatt Magyarországnak bírságot kell fizetnie. A 200 millió eurós átalányösszeg mellett napi egymillió euróval emelkedik a büntetés, míg a magyar kormány összhangba nem hozza a saját, szuverén szabályozását az európai elvekkel. (A bírság összege már most 100 milliárd forint környékén járhat – a szerk.)
Gulyás mondatát felkapta a nemzetközi sajtó, és úgy tűnik, eljutott a brüsszeli szocialista polgármesterhez is. Philippe Close az X-en, valamint egy a Mandiner birtokába került, a magyar kormánynak szánt levélben is megosztotta meg gondolatait a témában (lenti kép).
Ebben a polgármester gyakorlatilag közölte, hogy habár Magyarország az uniós szolidaritás kedvezményezettje (itt vélhetően az uniós forrásokra is gondolhatott a politikus, melyek jelentős része egyébként még mindig igazából politikai alapon van befagyasztva), álláspontja szerint a magyar kabinet mégis „figyelmen kívül hagyja mások érdekeit”, pláne, ha valóra váltja az egyirányú jegyosztogatást:
felelőtlenség a bajba jutott emberek életével a brüsszeliek kárára játszani”.
– érvelt, majd szinte felszólította a magyar a kormányt, hogy Budapest vagy vegye ki a részét az uniós szolidaritásból, például a menekültügyben, vagy lépjen vissza az Európai Unió soros elnökségétől.
Mutatjuk az említett, angol nyelvű levelet:
Ezt is ajánljuk a témában
Gulyás hangsúlyozta: Brüsszel továbbra is rá akarja kényszeríteni Magyarországot az illegális bevándorlók beengedésére.
A fenti levélből világosan kiderül tehát, hogy a brüsszeli szocialista polgármesternek csupán odáig tart a szolidaritás, az uniós elvek képviselete, gyakorlatba ültetése, amíg az nem megy szembe a brüsszeli lakosok (és így saját maga) érdekeivel.
„Az illegális bevándorlók odautaztatása kárára lenne a brüsszelieknek” – említette ugyebár. Magyarországtól viszont elvárja Philippe Close, hogy szolidárisan bánjon a menekültekkel.
Hozzá kell tenni, nem újdonság ez a fajta kettős mérce a baloldali politikustól. A szólás- és véleményszabadságot is sikerült egyoldalúan értelmeznie, s ez pont akkor derült ki, amikor a Nemzeti Konzervativizmus Konferencia (NatCon) elsődleges helyszínéről, a népszerű Concert Noble nevű szállodából kitessékelték az eseményt, mégpedig Philippe Close nyomására. De miért is? Mert a rendezvény állítólag „provokatív és diszkriminatív” szándékkal jött létre, a „nemzeti szuverenitás” védelmére való fókuszálás pedig „euroszkeptikus” hozzáállást jelent, ami „kétségtelenül heves reakciókhoz, sőt a közrend, különösen a biztonság, a köznyugalom és a béke jelentős megzavarásához vezethet”.
Ezt is ajánljuk a témában
Amikor az engedélyezés árulkodóbb, mint a betiltás volt – Brüsszel a NatCon konferencia kapcsán szépen bemutatta, mit gondol azoknak az alapvető emberi jogairól, akik el mernek térni a balliberális fősodortól.
***