Döntöttek a szlovákok: katonákat küldenek a válság kellős közepébe
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
Sólyom László Révkomáromba, egy Szent István-szobor avatásra ment volna, hiába…
Nyitókép: Sólyom László a szlovák határra tart. Végül nem lépte át... Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd.
Napra pontosan 15 éve történt a példátlan eset, amelynek volt előzménye. Mikor ugyanis a szélsőséges és nacionalista Szlovák Nemzeti Párt februárban értesült róla, hogy 2009. augusztus 21-én Szent István-szobrot avatnak Révkomáromban, heves tiltakozásba kezdett.
Fokozta a hangulatot, mikor kiderült, Sólyom László köztársasági elnök is ott lesz a ceremónián. Augusztus 19-én, két nappal a szoboravatás előtt Robert Fico, szlovák miniszterelnök is megszólalt, kijelentve,
nem tudja megakadályozni, hogy Sólyom szlovák földre lépjen, de írásban figyelmeztetést küldött a magyar nagykövetségnek, amelyben a lehetséges biztonsági kockázatokat ecsetelte.
Később már úgy fogalmazott, nem engedik be az országba a magyar köztársasági elnököt, majd finomított a véleményén és jelezte, ha mégis átlépni a határt, azt durva provokációnak fogják értékelni.
Kapcsolódó vélemény
Az Országgyűlés történelmi igazságtételre vonatkozó törvényalkotását Ön lehetetlenítette el.
De mi volt a gondja a szlovákoknak a látogatással? Részben az, hogy
szerintük az esemény a magyar szuverenitásra utalhat, ráadásul úgy értékelték, mivel arra a napra tették a szoboravatót, amikor 1968-ban megszállták Csehszlovákiát a Varsói Szerződés országai (köztük a magyar hadsereg egységei is), felfogható provokációnak is az időzítés.
Sólyom László végül nem lépett Szlovákia területére, ám a Bajnai Gordon vezette magyar kormány elfogadhatatlannak tartotta a szlovákok lépését. „Visszajövök még” – mondta a határon Sólyom László és így is tett, egy évvel később, már magánemberként részt vett a révkomáromi, augusztus 20-án rendezett ünnepégen.
Kapcsolódó vélemény
A rendszerváltás, vagy ahogyan ő mondta, a jogállami forradalom utolsó közjogi méltósága is itt hagyott minket.