Őrsi Gergely, a II. kerület újrázó polgármestere kilép az MSZP-ből
Saját bevallása szerint az ő pártja: Buda.
Az elmúlt években igen sokat hagyták el a szocialisták fedélzetét. Íme néhány fontosabb példa!
Nyitókép: Facebook
Mint ismert, Őrsi Gergely a 24.hu-nak adott interjújában bejelentette, hamarosan kilép az MSZP-ből, ugyanakkor nem tervezi, hogy más pártban folytatná politikai pályafutását.
A II. kerület újrázó polgármestere úgy fogalmazott, „nem hiszi, hogy önkormányzati szinten pártpolitikának van helye és van értelme”.
Majd hozzátette:
az ő pártja: Buda”.
Ezt is ajánljuk a témában
Saját bevallása szerint az ő pártja: Buda.
Az elmúlt években nemcsak Őrsi döntött úgy, hogy elhagyja az MSZP kötelékét. Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, 2020 februárjában rendkívül feszült volt a viszony a DK és az MSZP között, miután két szocialista polgármester – az óbudai Kiss László, valamint a pestszentlőrinci Szaniszló Sándor – is átlépett a Gyurcsány-pártba.
A kerületvezetőknél nem állt meg a folyamat, több, alacsonyabb beosztású szocialista politikus, alpolgármester, önkormányzati képviselő – például a szombathelyi Horváth Attila alpolgármester, valamint Kopcsándi József önkormányzati képviselő – is átlépett az utóbbi években DK-ba.
Sopronban azonban még nagyobb problémák adódtak: nem sokkal a 2024-es kampány előtt feloszlott a soproni MSZP. A szocialista párt helyi szervezete ugyanis annyira kiborult az országos vezetésre, hogy
feloszlatta önmagát, tagjai pedig kiléptek a formációból.
Az egyik kilépő, Kránitz László az ATV-ben arról beszélt, sosem kaptak választ arra, miért Jakál Adriennt (Párbeszéd) kell indítani, ha rendre vereséget szenved.
Ezt is ajánljuk a témában
„Országosan a Demokratikus Koalíció jelenti az egyetlen kormányzóképes erőt az ellenzékben” – indokolja a szombathelyi MSZP-s alpolgármester a döntést.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Index információi szerint Szaniszló Sándor és Kiss László is a Gyurcsány-pártba igazol.
Mesterházy Attila, a szocialista párt korábbi elnöke 2023 tavaszán jelentette be: kilép az MSZP-ből. Döntését így indokolta: „Hosszú gondolkodást követően úgy döntöttem, hogy kilépek a Magyar Szocialista Pártból. Távoznom kell, mert ugyan már évek óta tévesnek tartom az MSZP vezetésének stratégiáját, ma már abban sem hiszek, hogy ezen lehet változtatni.”
Szerinte „az MSZP már csak árnyéka önmagának,
elvesztette országos politikai befolyását, társadalmi támogatását,
és nekem úgy tűnik, nincs törekvés sem ennek visszaszerzésére”.
Az egykori pártelnök a távozását követően lapunknak is nyilatkozott, akkor már beszélt új formációjáról, az Új Reformkorról és jövőbeli terveiről is.
Ezt is ajánljuk a témában
Miért lép ki az MSZP-ből? Mit gondol az ellenzék jelenlegi állapotáról? Kiket akar megszólítani új mozgalmával? Mesterházy Attilát kérdeztük!
Ujhelyi István, az MSZP egykori EP-képviselője 2022 október elején tette közzé búcsúlevelét Facebook-oldalán, melyben úgy fogalmazott, „valami összeragaszthatatlanul eltört. Nem gondoltam volna, hogy valaha is így lesz. (...).
Az MSZP az életem majd kétharmadában a második családom volt
– tette hozzá.
Ujhelyi a búcsúsoraiban arra is kitért, „nem is tőlük köszönök el, hanem a mai MSZP mechanizmusaitól, szemellenzős jövőtlenségétől”.
Ezt is ajánljuk a témában
„Valami összeragaszthatatlanul eltört” – fogalmazott búcsúlevelében az MSZP EP-képviselője.
Ugyancsak csak nagy port kavart korábban Botka László kilépése, a Szeged városát 2002 óta irányító politikus 2019 októberében jelentette be.
A HVG-nek 2022-ben azt nyilatkozta,
azért léptem ki az MSZP-ből, mert nem akartam részt venni a végjátékban”.
Azt is megjegyezte, „sok probléma van az ellenzéki oldalon, de ezek között nem szerepel az, hogy túl kevés volna a párt”.
Botka László akkor azt is kijelentette, hogy sok távozó szocialistával ellentétben nem gondolkodik pártalapításban, sőt, az országos politikába sem akar visszatérni.
Ezt is ajánljuk a témában
Szeged polgármestere azonban sok távozó szocialistával ellentétben nem gondolkodik pártalapításban.
Az ATV június 22-én úgy értesült, hogy az MSZP országos választmányi ülésén Komjáthi Imre és Kunhalmi Ágnes is lemondott a tisztségéről. Történt mindezzel alig két héttel a választási bukásukat követően. A hírt nem sokkal később Komjáthi is megerősítette. Arról is beszélt, szükség van az MSZP-re, újra is indulna az elnöki posztért, de csak akkor, ha a társelnöki rendszert megszünteti a párt, mert „a magyarok vezérelvűek”.
Ezt is ajánljuk a témában
Szerinte a magyar társadalom „nem vevő a társelnöki rendszerre”.
Ezt is ajánljuk a témában
Kunhalmi Ágnes azonban leszögezte: „a hazai baloldal volt, van és lesz, a hazai baloldalt megőriztük”.