Bóka János: A magyar elnökség központi célkitűzése az európai versenyképesség megerősítése
Bóka János kifejtette, szeretnék, ha a magyar elnökség ideje alatt az Európai Tanács keretei között létrejönne egy új európai versenyképességi paktum.
Idén a Nemzetgazdasági Minisztérium várakozásainál is nagyobbat nőhet a gazdaság, köszönhetően a fogyasztás élénkülésének. A forint ugyanakkor inkább gyengül az év végéig, mintsem erősödik.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt
Idén a kormány 2,5 százalékos várakozásához képest is nagyobbat nőhet a magyar gazdaság: az MBH Bank elemzői szerint 2,7 százalékos GDP-növekedéssel zárhat 2024. Jövőre pedig a kormány 4,1 százalékos növekedéséhez képest 0,1 százalékponttal nagyobb GDP-bővülés jöhet a pénzintézet előrejelzése szerint. Árokszállási Zoltán. Az MBH Elemzési Centrum igazgatója az Indexnek arról beszélt,
az idei évet erősen felhozza majd a háztartások fogyasztása, amely már meglátszik az áfabevételeken is. Az ipari termelés azonban a vártnál rosszabbul alakul a német gazdaság gyengélkedése miatt, az Európai Unió pedig régóta versenyhátrányban van az Egyesült Államokkal és Kínával szemben.
Ezt is ajánljuk a témában
Bóka János kifejtette, szeretnék, ha a magyar elnökség ideje alatt az Európai Tanács keretei között létrejönne egy új európai versenyképességi paktum.
Az MBH szakértője lát némi kockázatot, ugyanis ha a fogyasztás élénkülése lassabb lesz, az kedvezőtlenebbül befolyásolhatja az idei növekedést, ám erre a forgatókönyvre szerencsére kisebb esély mutatkozik. Szerinte
fellélegezhet a kormány, ugyanakkor semmiképp sem dőlhet hátra, a költségvetési hiánycél eléréséhez például szigorú fegyelem kell.
Az MBH Bank szakértői szerint az idei gazdasági növekedés kilátásait a kettősség jellemzi: a vártnál később helyreálló ipari konjunktúra miatt idén valószínűtlen, hogy az ipari termelés összességében pozitívan zárjon – ugyanakkor a gyenge ipari exportkereslet mellett a hazai fogyasztási kereslet egyértelműen az élénkülés jeleit mutatja.
Ezt is ajánljuk a témában
A magas hiány miatt több országgal szemben indíthat eljárást az Európai Bizottság, ám ennek hazánkra nézve nem lesz érdemi következménye.