Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben a lakosság medián vagyona Európában 2023 és 2024 között – derül ki a UBS (Union Bank of Switzerland) friss, 2025-ös Global Wealth Report című jelentéből. E szerint a magyar felnőttek inflációval kiigazított középérték szerinti nettó vagyona 18,6 százalékkal emelkedett – ezzel megelőzve Litvániát (16,9%) és Svédországot (15,3%) is – olvasható az euronews.com oldalon.
A jelentés kiemeli, hogy a medián adat – szemben az átlaggal – jobban tükrözi a társadalom többségének helyzetét, mivel nem torzítják el a legvagyonosabb rétegek kiugró értékei. A régióban ez alapján
Magyarország bizonyult a legnagyobb nyertesnek.
A mediánvagyon-növekedés meghaladta a 15 százalékot több más országban is, például Olaszországban és Lettországban (15–15%), míg Németországban 9,5, Franciaországban 10,3, Spanyolországban 9 százalékos bővülést mértek.
A pozitív tendenciák ellenére nem minden ország mutat javulást: Törökországban például 20,9 százalékkal csökkent a medián vagyon, míg Belgiumban 5,6 százalékos volt a visszaesés. Az öt legnagyobb európai gazdaság közül Olaszország teljesített a legjobban (+15%), míg az Egyesült Királyság sereghajtó lett (+5,3%).
A jelentés hosszabb távú trendeket is vizsgál: Magyarország ugyan konkrét számot nem közöl 2020–2024 között, de a mostani ugrás a pandémia és a háborús infláció időszaka utáni kiigazításként értelmezhető. A UBS szakértői hangsúlyozzák: a magyar növekedés mögött az inflációt meghaladó bérdinamika, a vagyonosodási hajlandóság, és valószínűsíthetően az ingatlanpiac is szerepet játszhatott. Az azonban világos: Magyarország 2024-ben a vagyongyarapodás európai élmezőnyébe került.