Brüsszel zöld utat adott – jöhet a génmódosított élelmiszer
Az Európai Bizottság azért megjegyezte, a kukoricafajták átfogó és szigorú értékelési eljáráson mentek keresztül.
Az Európai Bizottság zöld utat adott, megkérdeztük az Agrárminisztériumot, ők mit szólnak hozzá.
Nyitókép: Marlon Costa / AGIF / AGIF via AFP
Július legelején az Európai Bizottság két, géntechnológiával módosított kukoricafajta élelmiszerként és takarmányként való felhasználását engedélyezte. A brüsszeli testület döntése lehetővé teszi, hogy a génmódosított kukoricát a jövőben élelmiszerekben és takarmányokban való felhasználás céljából importálják az unióba, ugyanakkor megjegyezték, hogy ezeknek a termesztését a jövőben sem tervezik engedélyezni az Európai Unió területén.
A kukoricafajták átfogó és szigorú értékelési eljáráson mentek keresztül, amely biztosítja az emberi és állati egészség, valamint a környezet magas szintű védelmét”
– áll az Európai Bizottság közleményében.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Bizottság azért megjegyezte, a kukoricafajták átfogó és szigorú értékelési eljáráson mentek keresztül.
Megkérdeztük az Agrárminisztérium sajtóosztályát, mit szólnak a brüsszeli döntéshez, Magyarországnak van-e lehetősége fellépni a génmódosított kukoricával szemben vagy ezek megjelennek majd a hazai polcokon is, továbbá feltettük a magyar gazdák számára legfontosabb kérdést: kiszoríthatja-e a génmódosított kukorica a hazai termesztésűt a piacról. A tárca a Mandinernek küldött válaszában úgy fogalmazott, hogy Magyarország GMO-mentesség megőrzésének célját az Alaptörvényben is rögzítették.
Hazánk kiemelt stratégiai kérdésként kezeli a géntechnológiával módosított szervezetekkel kapcsolatos tevékenységek szabályozását és a magyar mezőgazdaság GMO-mentességének megőrzését”
– fogalmaztak, majd hozzátették, ezzel is biztosítják a környezet biztonságát, hozzájárulva a magyar lakosság testi és lelki egészségéhez.
Mint írták: ennek megfelelően Magyarországon tilos bármilyen géntechnológiával módosított növény termesztése és ilyen növény soha nem is került köztermesztésre. Az Agrárminisztérium úgy tájékoztatott: az Európai Unióban egyetlen GM növény van köztermesztésre engedélyezve, a MON810-es GM kukorica, amelynek termesztését hazánk védzáradéki eljárás (termesztési moratórium) bevezetésével, 2015 óta pedig az uniós jogban biztosított lehetőségével élve tiltja.
Élelmiszer- és takarmánycélú felhasználásra több GM kukorica is engedélyezett az Unióban, azonban a Nébih monitoring vizsgálatai azt mutatják, hogy ilyen termékek nincsenek jelen a hazai boltok polcain”
– nyugtattak mindenkit.
A tárca kiemelte, hogy 2023-ban a Nébih az ukrán célellenőrzés során 154 kukorica mintából 15 takarmány kukorica tételben talált GMO szennyezést, ez összesen 17 021 tonna mennyiséget érintett. A vetőmagvizsgálatok (838 tétel kukorica) során 2 esetben állapított meg GMO szennyezettséget, mely tételeket égetéssel semmisítették meg – tették hozzá, majd kiemelték, hogy mind a két tétel Ukrajnából érkezett.
Ezt is ajánljuk a témában
Több mint 29 tonnányi kukorica forgalmát korlátozták, illetve rendelték el megsemmisítését az élelmiszerlánc-biztonsági szakemberek.
Bejelentették, hogy ez összesen 15 577 kg vetőmag megsemmisítését jelentette, ma az egyedüliként termesztésre engedélyezett MON810-es kukoricát csak Spanyolországban és Portugáliában termesztik, minden más tagállamból kiszorult.
Nem látjuk veszélyét annak, hogy a GM kukorica kiszorítaná a hagyományost a termesztésből”
– zárták.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság az engedélyezést megelőzően kedvező tudományos értékelést adott ki, amelyben megállapította, hogy ezek a géntechnológiával módosított kukoricák ugyanolyan biztonságosak, mint hagyományos társaik.
Az engedélyek 10 évig érvényesek, és minden, e géntechnológiával módosított növényekből előállított termékre az EU szigorú címkézési és nyomonkövethetőségi szabályai vonatkoznak.