Libri Irodalmi Díjat kapott Mező Gábor
Az év történelmi tényirodalmi könyve elismerést Mező Gábor A kultúra megszállása című kötete kapta
Az év történelmi tényirodalmi könyve lett a Librinél Mező Gábor, A kultúra megszállása című könyve.
Nyitókép: Mező Gábor szerint a könyvei segítenek abban, hogy helyesen értelmezzük a múltat. Fotó: Mandiner/Ficsor Márton.
Az elismerést idén már nem zsűri szavazta meg, hanem maga az olvasó, hiszen az eladási listák alapján ismerték el az írókat, így Mező Gábort is. A kultúra megszállása azt mutatja be hiteles levéltári és sajtótörténeti kutatások alapján, hogy 1945, de főleg ’48 után hogyan uralták le a magyar kultúrát (a televíziótól kezdve a kiadókig) a kommunisták, később a szocialisták, a rendszerváltás után pedig a posztkommunista és liberális elit.
Ezt is ajánljuk a témában
Az év történelmi tényirodalmi könyve elismerést Mező Gábor A kultúra megszállása című kötete kapta
Mező Gábor a Mandinernek elmondta,
„A kultúra megszállása segíthet abban, hogy helyesen értelmezzük a múltat, s ez által a jelent és később a jövőt is jobban megértsük. Mert a történelem ismétli önmagát, a múlt megértésével viszont talán nem követjük el ugyanazokat a hibákat”
– fogalmazott az író.
Ezt is ajánljuk a témában
A kultúra után a tévé kommunisták és posztkommunisták általi elfoglalásáról is könyvet írt a történész. De miért fontos ez a téma több évtized távlatából? A szerzőt kérdeztük.
Szerinte ez a könyv utólagos igazságtétel, ami jár a kommunista diktatúra áldozatainak, üldözöttjeinek, hiszen sem jogilag, sem erkölcsileg nem lettek megkövetve azok az emberek, akik a kommunista és szocialista rendszer álságos kultúrpolitikájának lettek az áldozatai. Arra a kérdésre, hogy a könyvben szereplő egykori és mai közismert emberek beperelték e, Mező a következőt válaszolta:
„Nagyon ritkán perelnek, inkább lapítanak, hallgatnak.
A média lenyúlásának titkos története című könyvem megjelenése után az egyik gazdag szereplő sérelmezte, hogy írtam róla, perre ment azért is, mert szerepelt a kötetben a fotója. Elbukta” – folytatta Mező Gábor, akinek a napokban jelent meg Az Ördög van odakint című publicisztikai kötete, amely a jelen tünetegyütteséből világít rá a XX. századból átörökített traumákra és tabukra. A könyvben esszék és novellák segítségével világít rá az elmaradt rendszerváltás okozta traumákra.