Minden eszközzel megvédenék a turulszobrot Toroczkai Lászlóék
A XII. kerületi polgármester-választáson győztes MKKP-s Kovács Gergely a Szoborparkba száműzné az alkotást.
A kutyapártos új polgármester már nem annyira harcias a kérdésben.
Nyitókép: A XII. kerületi turulszobor az Istenhegyi és a Böszörményi út sarkán. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Egyelőre úgy néz ki, hogy a kezdeti nyilatkozatok ellenére egy ideig nem lesz napirenden a XII. kerületi turulszobor ügye.
A téma az önkormányzati választás után került újra terítékre, miután a kerületi polgármester-választáson győztes Kovács Gergely, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt elnöke egy interjúban azt mondta, hogy
a Szoborparkba való az alkotás, amelyre szerinte nácik nevei vannak felvésve.
A kijelentésre rögtön reagált a Mi Hazánk elnöke, Toroczkai László, aki minden jogi eszköz bevetését kilátásba helyezte, de jelezte azt is, hogy ha ez nem lenne elég, saját testükkel védik meg a szobrot.
Ezt is ajánljuk a témában
A XII. kerületi polgármester-választáson győztes MKKP-s Kovács Gergely a Szoborparkba száműzné az alkotást.
Mint kiderült egyébként,
Kovács Gergely nincs egészen képben a szobor helyzetét illetően,
az emlékmű négy éve ugyanis már nem a második világháborúra emlékeztet. A helyi képviselő-testület arról is döntött, hogy eltávolítják a szoborról a nyilas- terrorhoz kapcsolható személyek neveit és első világháborús emlékmű lesz belőle.
Pokorni Zoltán, Hegyvidék még őszig hivatalban lévő polgármestere a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta, nem hiszi, hogy a szobor sorsa a legfontosabb várospolitikai problémák közé tartozna.
Emlékeztetett, hogy Kovács Gergely azért akarja eltávolítani a második világháború áldozatainak emlékművét, mert nyilasok neve szerepel azon, ami nem igaz, ugyanis ezeket a neveket már évekkel ezelőtt eltávolították a szoborról.
Kovács Gergely visszakozott is a témában, amint az Indexnek adott interjújában fogalmazott: „Tényleg nem tartozik a tíz legfontosabb ügy közé a Turul-szobor, nem ezzel szeretném kezdeni a kerület irányítását. Nem akarom, hogy egymásnak essenek az emberek.”
Ezt is ajánljuk a témában
A leendő polgármester azt is elárulta: ha a Fővárosi Közgyűlés összetétele miatt összeomlik a főváros, akkor a XII. kerület kilép, és önálló városként fog működni.
Jelezte, hogy
nem ő fogja eldönteni, mi legyen a szobor sorsa, megkérdeznek szakértőket, történészeket,
és igyekeznek – már amennyire lehetséges – ebben az ügyben konszenzusos megoldást találni. Kovács ugyanakkor azt is elmondta, hogy ő személy szerint nem tartja megfelelőnek, „hogy egy kardot tartó turulmadarat emeltek a javarészt zsidó származású áldozatok emlékére”.
A 2005-ben felállított szobor körül sok vita volt korábban, arra ugyanis nem volt építési engedély, és az MSZP–SZDSZ többségű fővárosi közgyűlés fennmaradási engedélyt sem adott rá.
Ezek után tüntetéssorozat kezdődött a szobor megvédése érdekében.
A megoldást végül az jelentette, hogy Pokorni Zoltán országgyűlési képviselőként benyújtott egy parlamenti törvénymódosítást, ami új helyzetet teremtett: a 23 fővárosi kerületi önkormányzat kezébe adta a döntés jogát a területükön felállítandó szobrokról és emlékművekről.
Ezt is ajánljuk a témában
Kemény fába vágja a fejszéjét, aki mondai madarunkat akarja porba rántani. Ungváry Zsolt írása.