Újabb lépés a világháború felé: Stoltenberg azonnal engedélyt adna Ukrajnának, hogy NATO-tagok fegyvereivel támadja Oroszországot
A NATO-főtitkár interjút adott az Economistnak.
Sem az európai sorkötelezettség, sem a NATO bevonása az ukrajnai háborúba nem Orbán ötlete – az olasz lap azonban erről egész elegánsan megfeledkezik.
Nyitókép: Képernyőkép/Il Foglio
Hat hónap kihagyás után Orbán Viktor visszatért, hogy megbénítsa az Európai Uniót abban, hogy támogatni tudja Ukrajnát az oroszok elleni háborúval szembeni védekezésben – közölte az Il Foglio online cikke.
A magyar miniszterelnök bejelentette, hogy új NATO-státuszról kíván tárgyalni, melynek célja, hogy „a NATO ne vegyen részt akciókban a NATO területén kívül.” Erre azok után került sor, miután vasárnap kiderült, a NATO-főtitkára, Jens Stoltenberg azonnal engedélyt adna Ukrajnának, hogy NATO-tagok fegyvereivel támadja Oroszországot.
Ezt is ajánljuk a témában
A NATO-főtitkár interjút adott az Economistnak.
A célkeresztben azon küldetés áll, amelyet az Atlanti Szövetség júliusi washingtoni csúcstalálkozóján indíthat az Ukrajnának nyújtott katonai segítség koordinálása érdekében, beleértve az ukrán csapatok kiképzését az ukrán területeken. Bármilyen zavaró is, Orbán kijelentései azt sugallják, hogy Magyarország nem él a NATO-projektekkel kapcsolatos vétójogával.
Európai szinten Orbán egyre több kárt okoz, kigúnyolja a politikai szinten már megkötött ígéreteket, vállalásokat, sőt megállapodásokat”
– olvasható a cikkben.
A legutóbbi eset az, hogy Magyarország megvétózza az Európai Békeprogramon belül felépített, 5 milliárd eurós új, Ukrajnának szóló „Segítség Alapot”. Ennek létrehozásáról márciusban született meg a politikai megállapodás, Budapest kifogása nélkül. Az EU külügyminiszterei jövő hétfőn várhatóan meghozzák az alap működőképességéhez szükséges jogi döntéseket, de a magyar vétó halasztásra kényszeríti az EU-t. Az optimisták júniusra remélik a jóváhagyást – írja az Il Foglio.
A cikk szerint Magyarország meggátolhat három másik kulcsfontosságú döntést is: a csatlakozási tárgyalások formális megkezdését, az EU és Ukrajna közötti biztonsági megállapodást és az Oroszország elleni tizennegyedik szankciócsomagot is.
„Felháborító, ami történik” – mondta a lapnak az egyik érintett tagállam diplomatája: „Magyarország minden téren rontja Ukrajna azon képességét, hogy megvédje magát az agresszorral szemben.” A diplomata szerint Orbán magatartása „erősen problematikussá vált.”
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Néppárt frakcióvezetője szerint „szükségünk van egy európai atomfegyverre”.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a Mandiner.hu számára.