Álcázott ellenzéki akciónak tűnik a hétvégi budapesti gazdatüntetés
Politikai akció lehet a hétvégére hirdetett budapesti gazdatüntetés: a magyar kormánytól várják el azoknak a problémáknak a megoldását, amelyeket Brüsszel agrárpolitikája okozott.
Teljes kudarcba fulladt a hétvégére szervezett kormányellenes gazdatüntetés. Dühös gazdák és traktorok helyett mindössze néhány érdeklődő és a szervezők vettek részt az ellenzékhez is köthető budapesti eseményen. Az alacsony részvétel előre borítékolható volt.
Nyitókép: Tövissi Bence/Index
***
Egyetlen traktor érkezett Budapestre a március 9-11-ig meghirdetett gazda- és méhésztüntetésre, de a Kossuth tér mellé, a rakpartra már nem jutott be, ahol a beszédeket tartották a szervezők. A szervező, Kernbaum Anita Somogy vármegyei gazdálkodó a közelmúltban azt hangsúlyozta, a gazdák és a méhészek azért mennek a fővárosba, mert sorra mennek tönkre a kis- és közepes gazdaságok. Az érdeklődés hiánya ugyanakkor már előre sejthető volt.
Ezt is ajánljuk a témában
Politikai akció lehet a hétvégére hirdetett budapesti gazdatüntetés: a magyar kormánytól várják el azoknak a problémáknak a megoldását, amelyeket Brüsszel agrárpolitikája okozott.
A tüntetésen gyakorlatilag nem voltak ott sem a méhészek, sem a gazdák, mindössze néhány érdeklődő hallgatta a beszédeket.
A szervezők azt állították, nem politikai akció a megmozdulás, mindössze a gazdák nehéz helyzetére szeretnék felhívni a kormány figyelmét. A tüntetés ugyanakkor aligha tekinthető politikailag semleges megmozdulásnak, mivel
az egyik felszólaló, Bencze János a Jobbik országgyűlési képviselője és az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának a tagja.
A szervezők és a felszólalók a közösségi oldalán található bejegyzések is utaltak a szervezők és a felszólalók kormányellenes nézeteire, akik beszédjükben a gazdák helyzete mellett például az oktatás miatt is elmarasztalták a kormányt.
A politikai szándékot jól mutatja, hogy a szervezők kifejezetten a kormánnyal szemben fogalmaztak meg kritikákat, ráadásul olyan – egyébként létező – problémákra mutattak rá, amelyeket nem Budapest, hanem Brüsszel idézett elő, s ezzel a ténnyel a termelők túlnyomó része tisztában van. Már csak azért is, mert az EU 18 tagállamában tüntettek a gazdák az elmúlt hetekben.
Fontos különbség ugyanakkor, hogy a magyar gazdák nemrég a magyar-ukrán határnál tartott tiltakozásukon arra figyelmeztettek hogy a kizárólag Brüsszel intézkedései ellen demonstrálnak, a kormánnyal szemben viszont nem, miközben Európa többi országában a nemzeti agrárpolitikával is elégedetlenek a gazdák.
Ezt is ajánljuk a témában
Cseh Tibor, a MAGOSZ főtitkára a Mandiner megkeresésére kiemelte: már látszik a gazdatüntetések eredménye, Brüsszel már több területen meghátrált, de ez még nem teljes siker.
A Mandiner már az esemény előtt több forrásból is úgy értesült, hogy a gazdák és a méhészek túlnyomó többsége nem is vette komolyan az akciót.
A három napos fővárosi gazdatüntetés végül arra mutatott rá, hogy a gazdák valóban nem a kormányt okolják, és nem a képviseletüket ellátó Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát és a MAGOSZ-t. A két képviseletet a tüntetés szervezői többször is kritizálták.
Az Index helyszíni beszámolója szerint a szombati, parlamentnél megtartott beszédeket körülbelül 100 ember hallgatta az idősebb Antall József rakparton, traktor nem volt. A helyszínen az Operaháznál tartott tüntetésről is ismert kaszás bábu fogadta a tiltakozókat, amelyen ezúttal is Magyar Péter üzenetei szerepeltek. Varga Judit ex férje korábban tagadta, hogy köze lenne az óriásbábuhoz.
A bábu kisebb konfliktust okozott a tüntetők között, egyikőjük a portál kérdésére kiemelte: „most már biztos abban, hogy a gazdatüntetés mögött is a balmoslék genderlobbista álellenzék áll.”
Ezt is ajánljuk a témában
Ókovács Szilveszter is kommentálta az eseményeket.