Brüsszel már több területen meghátrált, de ez még nem teljes siker
Cseh Tibor, a hazai gazdatüntetést szervező MAGOSZ főtitkára a Mandiner megkeresésére elmondta, több mint ezer gazdálkodó tiltakozott a magyar-ukrán határnál, Záhony mellett több mint kétszáz traktor is felsorakozott. A beszédek után a termelők átmenetileg a forgalmat is leállították. A demonstráció célja, hogy az EU immár legtöbb országában mindennapossá váló gazdatüntetések hatására Brüsszel végleg visszavonja azokat a terveket, amelyek tönkreteszik a termelőket.
Cseh Tibor kiemelte: A hazai termelők legfontosabb követelése, hogy az Európai Parlament és az állam- és kormányfőkből álló Tanács ne szavazza meg Brüsszel javaslatát arról, hogy újabb egy évvel meghosszabbítsa az Ukrajnából érkező gabonafélék és élelmiszerek behozatalát korlátozó vámok és kvóták felfüggesztését.
Az orosz-ukrán háború kitörését követően – a szolidaritásból – feloldott importkorlátozások hatására az EU piacain, elsősorban az Ukrajnával határos országokban egyre nagyobb mennyiségben jelentek meg a silány minőségű, sokszor GMO-szennyezett élelmiszerek, amelyek nem felelnek meg az uniós előírásoknak. Az ukrán dömping óriási károkat okoz az unió keleti országaiban, mivel hatására csökken a kereslet, a felvásárlási árak pedig a mélybe zuhantak.
„Már nem csak a frontországokban, de a nyugati tagállamokban is tiltakoznak az ukrán élelmiszerek korlátlan behozatala ellen. Brüsszel a közelmúltban már előterjesztette a javaslatot, ezért a tagállamok vezetőin múlik, megszavazzák-e. A döntés a többség szavazatán múlik, Magyarország és a régiós országok nem tudnak vétózni, ha a nyugati országok támogatják a javaslatot” – magyarázta kérdésünkre a MAGOSZ főtitkára. Cseh Tibor emlékeztetett:
az Európa-szerte fokozódó gazdatüntetések eredménye kézzel fogható: Brüsszel a közelmúltban átmenetileg felfüggesztette a kötelező parlagoltatást, és visszavonta a növényvédő-szerek drasztikus korlátozására irányuló javaslatát is.
Az európai és a magyar termelők célja ugyanakkor az, hogy ezeket a tervezeteket végleg visszavonja az EU, és az Európai Bizottság agrárpolitikájában olyan fordulat következzen be, amely ismét az európai termelőket támogatja és a versenyképességüket növeli.
Nyitóképünkön a pénteki gazdatüntetés a magyar-ukrán határon Fotó: Facebook/MAGOSZ