Magyar elnöki kegyelem: összegyűjtöttük, amit tudni érdemes
Novák Katalin köztársasági elnök nevéhez számos kegyelmi eljárás fűződik. De mi is a gyakorlatban a magyar elnöki kegyelem? Utánajártunk.
A helyszínen a baloldali pártok, elsősorban a DK és az MSZP politikusai is megjelentek.
A Sándor-palotához és a Belügyminisztériumhoz szervezett péntekre tüntetést a baloldal. A résztvevők Novák Katalin köztársasági elnök kegyelmi döntése ellen tiltakoznak. A Belügyminisztériumnál a baloldali pártok mellett megjelentek azok a civil szervezetek is, amelyek nemrég még a pedagógusok béremeléséért, majd ellene tüntettek. Az Index helyszíni beszámolója szerint a Belügyminisztériumtól induló menet ezekben a percekben érkezik a Budai Várba, a Sándor-palotához, ahol a Momentum által szervezett demonstrációhoz csatlakoznak a tiltakozók.
Ezt is ajánljuk a témában
Novák Katalin köztársasági elnök nevéhez számos kegyelmi eljárás fűződik. De mi is a gyakorlatban a magyar elnöki kegyelem? Utánajártunk.
A Belügyminisztériumnál felállított színpadon beszédet mondtak azok az aktivisták, akik a pedagógus-tüntetéseken is felszólaltak, beleértve az Egységes Diákfront nevű szervezet egyik tagját, valamint a korábbi tüntetésekről jól ismert Simkó Edit pedagógus. A tüntetésen feltűnt a mára egyértelműen politikai szervezetként tevékenykedő Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) zászlója is.
Az Index tudósítása szerint a tüntetők legfeljebb pár százan vannak, köztük a baloldali pártok, elsősorban a DK és az MSZP politikusai is megjelentek. A megmozduláson részt vett Varju László, Arató Gergely és Vadai Ágnes országgyűlési képviselők, valamint Kálmán Olga és Kunhalmi Ágnes is.
Ezt is ajánljuk a témában
A Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete politizáló szervként viselkedik évek óta. Holott messze nem az a dolguk. M. Kovács Róbert írása.
A tüntetők a Sándor-palota előtt folytatja a tiltakozást, ahol a kormányellenes demonstrációk megszokott szereplői mondanak beszédet: Ésik Sándor ügyvéd, a Diétás Magyar Múzsa alapítója, Antoni Rita, A Nőkért Egyesület elnöke, Jámbor András, a Párbeszéd országgyűlési képviselője, Szilágyi Kitti óvodapedagógus, valamint Donáth Anna, a Momentum elnöke.
A tüntetők Novák Katalin köztársasági elnök lemondását követelik.
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön jelentette be, hogy a kormány nevében benyújtott egy alkotmánymódosítást, amely lehetetlenné teszi, hogy kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmény esetén az elkövető kegyelmet kaphasson.
A Mandiner megkeresésére a Sándor-palota azt közölte: a bejelentett Alaptörvény-módosítás a gyermekek még erősebb védelmét szolgálja, ezért Novák Katalin köztársasági elnök jó szívvel fogja aláírni az Országgyűlés által elfogadott jogszabályt.
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Ideje rendezni a helyzetet” – szögezte le.
Nyitókép: Papajcsik Péter/Index