Súlyos a járvány Romániában, utánajártunk, mi veszélyben vagyunk-e
Sokan a mai napig nincsenek beoltva a kanyaró ellen keleti szomszédunknál, az a 35 éves bukaresti sem volt, aki nemrég vesztette életét a fertőzés következtében.
A magyar lakosság döntő többsége védett a kanyaró ellen – közölték a hatóságok.
A magyar lakosság döntő többsége védett a kanyaró ellen, mert vagy átesett a betegségen vagy megkapta a védőoltást – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) kedden közleményben az MTI-vel. Azt írták: Magyarországon hazai eredetű kanyarómegbetegedés 2002 óta nem fordult elő, és az elmúlt 21 évben a behurcolt, illetve behurcolt fertőzéssel összefüggő esetből 81-et jelentettek.
Hozzátették: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai régiójában 2022-ig Magyarország is igazolta, hogy legalább 36 hónapig nem fordult elő a kanyaró járványos terjedése, azaz a betegség behurcolása után nem kezdődött meg az országon belüli terjedés, így Magyarországon „elimináltnak tekinthető” a betegség.
Ezt is ajánljuk a témában
Sokan a mai napig nincsenek beoltva a kanyaró ellen keleti szomszédunknál, az a 35 éves bukaresti sem volt, aki nemrég vesztette életét a fertőzés következtében.
Románia például már nem ilyen szerencsés, az elmúlt évben összesen 2805 kanyarós megbetegedést és a vírus okozta három halálesetet jelentettek Romániában.
A kanyaró cseppfertőzés útján terjed, lázzal, köhögéssel, orr-garat huruttal, kötőhártya-gyulladással és bőrkiütéssel, a betegség tüdő- vagy akár agyhártyagyulladáshoz is vezethet, egyes esetekben a betegség halálos kimenetelű is lehet. A kanyaró rendkívül ragályos fertőző megbetegedés, amely a kiütések megjelenése előtt már négy nappal fertőzhet és a fertőzőképesség a kiütések eltűnését követően még négy napig tart. A kórokozót a beteg az orr- és garatváladékával üríti. A bőrkiütések a fejen, arcon kezdődnek, és később a testen lefelé terjednek. A kiütések néhány napig tartanak, és a megjelenés sorrendjében tűnnek el. A betegség természetes úton történő átvészelése élethosszig tartó védettséget biztosít.
Mivel a betegségnél csak tüneti kezelés áll rendelkezésre, a leghatékonyabb védekezés ellene a két dózisból álló, kombinált MMR (kanyaró, mumpsz, rubeola) oltás.
(MTI)
Nyitókép: DIGICOMPHOTO / SCIENCE PHOTO LIBRA / FCA / AFP