„Az elmúlt néhány évtizedben a légkörünkben is felgyorsultak az események, ez nagy valószínűséggel annak tudható be, hogy a világ óceánjai az elmúlt évtizedekben az átlagnál magasabb hőmérséklettel bírnak, nagyobb energiát pumpálnak a légkörbe ennek hatására, ami kedvezőbb meteorológiai feltételeket teremt annak, hogy úgynevezett viharciklonok alakuljanak ki. Emiatt hosszan tartó frontmentes időjárás nem tud kialakulni, nemcsak Európában, szerte a világon.
Mi, meteorológusok is csak kapkodjuk a fejünket, hogy mekkora változékonyság alakult ki, mekkora mozgás van a légkörben”
– magyarázta Németh Lajos.
A meteorológus előrevetítette, lassan eltűnik a négy évszak, nincs már éles határvonal az enyhe tél vagy a hűvösebb tavasz között. Az eddigi tapasztalatok alapján arra lehet számítani, hogy az évszázad végére olyan a mediterrán térségre jellemző időjárási viszonyok alakulnak ki Közép-Európában.
„Ha tartós havat akarunk látni, akkor az 1500 méter feletti hegységek, vagy Észak-Európa felé kell vennünk az irányt”– hangsúlyozta Németh Lajos.
Fotó: MTI/Katona Tibor