Megérkezett az évenkénti rituális lamentálás: az Eurostat legfrissebb statisztikái szerint ismét a magyaroké a második legalacsonyabb tényleges egyéni fogyasztás az Európai Unióban, „ergo” Magyarország a második legszegényebb uniós ország. Vagy még borzongatóbb megfogalmazásban:
Románia már fényévekre van a magyar adatoktól”.
Jó alkalom ez a látványos flagellációra: mennyire elfuserált nép már ez, te jó Isten, Románia bezzeg szárnyal az uniós átlag 86 százalékát kitevő áru- és szolgáltatásfogyasztásával, mi meg itt toporgunk 71 százalékon, menthetetlen ez az ország.
Csakhogy tanulmányok egész sora igazolja: akinek alacsonyabb az önbecsülése és az önbizalma, annak kisebb az esélye az anyagi sikerekre. Logikus is –
a fatalista hozzáállás, amely szerint az egyéni teljesítménynek nincsenek következményei (lásd még: Orbán a hibás, amiért félbehagytam a szakképzést),
csökkenti a munkavállaló hatékonyságát, míg e hozzáállás ellentéte (azaz a magabiztosság, illetve az önbizalom) „a hatékony munkavégzésnek köszönhetően – minden egyéb tényező változatlansága mellett – magasabb munkajövedelmet jelenthet”.
Ráadásul ez egy spirál: a magasabb önbecsülés jellemzően magasabb jövedelmet eredményez, a magasabb jövedelem pedig még magasabb önbecsülést, és így tovább. Amely spirálba alapvetően kétféleképpen lehet belépni: vagy nyer az ember a lottón, vagy dolgozik az önbecsülésén és az önbizalmán. Könnyen belátható, hogy utóbbi lehetőség megbízhatóbban és olcsóbban kivitelezhető.
Ha tehát az az állítás, hogy szegények vagyunk és előrébb kéne lépnünk, akkor pont a legkontraproduktívabb dolog azt sulykolni minden állítólagosan nem létező hullámhosszon, hogy
bizony a magyar fizetések szinte semmire nem elegendőek” (a GKI vezérigazgatójának kijelentése),
továbbá „lassan már az egyetlen szegényebb ország, Bulgária is utolér”.
Nem mintha nem lenne végtelenül ellentmondásos, hogy a 2020-as években, amikor kórképpé vált a klímaszorongás, és amikor az Európai Unió a versenyképességét is készségesen aláveti a Szent Klímacéloknak, mégis azt tekintjük az életszínvonal fokmérőjének, hogy ki mennyi árut és szolgáltatást fogyaszt.
Persze már hallom is: na, a propagandista feladatba kapta, hogy kimagyarázza a kimagyarázhatatlant (száradjon le a kezem, ha utasításra írok)
– de azért ismerjük el: hiába egyértelmű, hogy a fogyasztásbajnok Luxemburgban és Ausztriában jóval nagyobb a jólét, mint Bulgáriában vagy Magyarországon, az is szikár tény, hogy a luxemburgiak fejenként 790 kiló szemetet termelnek egy évben, az osztrákok 588 kilót, a magyarok pedig 364-et. Márpedig nem én mondom, hanem az uniós hulladékhierarchia, hogy a legzöldebb megoldás a hulladékképződés megelőzése – minősülhetek én nyomorgó szerencsétlennek a közel tízéves buta mobiltelefonommal,
de legalább kisebb a felelősségem abban, ha egy kongói gyereket élve eltemet a kobaltbánya beomló alagútja
(az se egy kellemes élet és halál ám, ha már az eutanázia kapcsán érzékenyek lettünk arra, hogy senkit se „kényszerítsünk” szenvedésre).