Részletesen bemutatták: itt az igazság Hofi Gézáról
Hogyan vált Hofi a diktatúra „gőzleeresztő szelepévé"? Miért parodizálhatta Kádár Jánost, miközben közel állt az akkori politikai elithez?
A történész több ponton is megcáfolta az énekesnő korábbi, médiában tett állításait.
A Kontextus Youtube-csatornáján beszélgetett Andor Éva és Mező Gábor történész, a közelmúltban megjelent A kultúra megszállása című könyve kapcsán. A könyv sorba veszi azokat a közéleti személyiségeket, akik a rendszerváltás előtt és után a baloldal kulturális hatalommegtartásához nagy mértékben hozzájárultak.
A beszélgetés során szóba került Hofi Géza és Juszt László neve is, de még a Szomszédok sorozat is terítékre került. Emellett Koncz Zsuzsáról is szó esett, aki az utóbbi időben leginkább a kormánykritikus megjegyzéseivel hívta fel magára a figyelmet.„”
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Koncz Zsuzsa nemrég egy Friderikusz Sándorral folytatott podcast műsorban a Kádár-korszakot vizionálta a jelenlegi magyar állapotok kapcsán. Kijelentette, hogy újra diktatúrában érzi magát és hogy ahogyan a rendszerváltás előtt betiltott Jelbeszéd című albuma kapcsán megjegyezte, hogy „déja vu-je” van. Ezzel szemben Mező Gábor a beszélgetés során „nevetségesnek” nevezte Koncz állításait:
Ez az egyetlen, amihez tud ragaszkodni, hogy ebből nagyon nagy balhé volt. Azt hazudta, hogy utána évekig nem jelenhetett meg lemeze
– majd hozzátette, hogy „ha valaki beüti a Wikipédiára, látni fogja, hogy a következő években sorra jelentek meg a lemezei. Arra nem vette a fáradságot a Koncz Zsuzsa, hogy úgy hazudjon, hogy az ne legyen egy perc alatt lenyomozható”.
A történész ezután rávilágított, hogy az énekesnő állításaival szemben, közel sem volt olyan sanyarú sorsa a rendszerváltást megelőzően. Kiejelentette, hogy Koncz „Boldizsár Iván menyeként, a fia feleségeként a diktatúrának a kegyeltje volt”.
Azt is tudjuk, hogy benne volt az Országos Béketanácsban, ami már a 60-as években is nagyon égő lett volna egy normális embernek, de akkor, amikor ő benne volt a 70-es évek végén, 80-as évek elején, szánalmas. Egy ilyen ember, aki benne volt a diktatúra propagandaszervezetében, ő beszél arról, hogy ő milyen lázadó volt, ez olyan hazugság, ami önmagáért beszél
– tette hozzá Mező Gábor.
A teljes beszélgetésről készült videót itt tekintheti meg:
***
Kapcsolódó vélemény
Ő nem a rendszerváltásban csalódott, hanem abban, ami utána jött.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs