Mivel lehetett a legtöbbet keresni az elmúlt 70 évben?
Érdekes összehasonlítást tett közzé a Visualcapitalist portálja, amely az 1950-es évektől megjelenítette az egyes évtizedek legjobb értékpapírjait.
Szakértők szerint árcsökkenést hozhat a kevesebb adókulcs.
Új bekezdésekkel egészült ki az extraprofitadókról szóló kormányrendelet – szúrta ki a Világgazdaság a Magyar Közlönyben. A kormányhatározat értelmében változik az üzemanyagok különadója. A változások a 2024 január elsejétől lépnek hatályba.
A kiskereskedelmi pótadó a következő módon alakult eddig.
Az újonnan megjelent kiegészítés arról rendelkezik, hogy
kifejezetten a gépjárműüzemanyag-kiskereskedelemben a fenti kulcsokhoz képest máshogyan kell megfizetni a pótadót:
Az adóévi nettó árbevételből keletkezett adóalaprész 500 millió forintot meg nem haladó része után 0 százalék lesz az adó, adóalap 500 millió forintot meghaladó része után pedig 3 százalék. A gépjárműüzemanyag-kiskereskedelemben tehát ezentúl a korábbi négy helyett már csak kettő adókulcsot kell majd alkalmazni.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a a legnagyobb hálózatok, a Mol, a Shell, az OMW, az Orlen, amelyek a teljes üzemanyag-értékesítés mintegy 70-80 százalékát adják, amelyek bőven 100 milliárd forint nettó árbevétellel rendelkeznek.
Az eddigi 4,5 százalék helyett 3 százalékos adókulccsal adóznak majd.
A gazdasági portál szerint ez végeredményben maga után vonhatja az üzemanyag fogyasztói árának mérséklődését is néhány forinttal.
A közepes méretű kereskedőknek, akiknél az árbevétel 500-100 milliárd forint között van ugyanakkor felemás a helyzet, egyrészt számukra növekedik az adóteher, viszont általában ők is a nagyobb hálózatoktól vásárolják az üzemenyagot, így akár ők is olcsóbban juthatnak hozzá.
A Világgazdasági forrásai szerint versenypiaci szempontból kifejezetten üdvözlendő, hogy a korábbi négy kulcs helyett már csak kettő lesz érvényben a gépjárműüzemanyag-kiskereskedelemben.
Ezt is ajánljuk a témában
Érdekes összehasonlítást tett közzé a Visualcapitalist portálja, amely az 1950-es évektől megjelenítette az egyes évtizedek legjobb értékpapírjait.
***
Nyitókép: MTI/PAP/Piotr Polak