Bár sok konkrétum nincs, nagy valószínűséggel újra elővennék a többkulcsos adót. Az egyik alpontban azt írják, „a tehetősebbeknek nagyobb mértékben kell hozzájárulniuk az ország építéséhez”.
A programpont rengeteg „csemegét” rejteget, képtelenség dönteni, melyik a legnagyobb lózung, ám a toplistán mindenképp helyet érdemel az a két bekezdés, miszerint
meg kell hallgatnunk, és meg kell értenünk egymást”, valamint „újra köztársasággá kell szerveznünk hazánkat”.
Sok hűhó semmiért
Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője a Mandinernek elmondta, a baloldalon zajlik egy megkülönböztetési verseny a pártok között, ami azt jelenti, hogy próbálnak önálló arcélt felmutatni.
Azt akarják elérni, hogy ezzel megindokolják a saját létjogosultságukat, ugyanis több párt is a bejutási küszöb alatt áll, így egyre inkább felvetődik a közéletben, hogy egyáltalán nincsen rájuk szükség”
– fogalmazott lapunknak a politológus, aki szerint ettől a problémától szenved az MSZP is, amely a mostani programhirdetéssel egy erősen baloldali pártként identifikálja magát.
Deák Dániel megjegyezte, hogy a programban egy ellenzéki közhelygyűjteményt látni, példaként pedig az olyan programpontokat emeli ki, mint az „igazságos, valódi nyugdíjrendszer kell”, vagy a „meg kell gyógyítani az egészségügyet”.
A XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint az MSZP a többi balliberális pártokhoz hasonlóan egy hitelességi válságtól szenved, a 2010 előtti kormányzásukban nyoma sem volt baloldali elemnek, a legdurvább lakossági megszorításokat hajtották végre. Kiemeli, ezzel szemben a jelenlegi kormány még válságidőszakban is emeli a nyugdíjakat, béreket, sőt 13. havi nyugdíjat is bevezetett.
Emellett fenntartja a rezsicsökkentést, a krízisidőszakban pedig ártsopot is működtetett. Ezek mind-mind baloldali elemek, amelyet az ellenzéki pártok nem támogattak, nem szavaztak meg a parlamentben”
– mondta Deák Dániel, aki szerint a választók sokkal inkább ezeket a tetteket nézik, nem pedig a különböző programokat, hiszen ahogy a közmondás tartja: „a papír sok mindent elbír”, a tettek számítanak.
Deák Dániel úgy látja, vélhetően ez az újabb programhirdetés nem fog változtatni a szocialista párt tragikus helyzetén, amely várhatóan a jövő évi EP-választáson nem fog szerezni mandátumot, így megkezdődik a párt agóniája, amely a 2026-os megszűnéshez vezethet majd.
A kérdés most már nem az MSZP jövője, hanem hogy a megmaradt politikusok mit csinálnak majd a jövőben: átlépnek-e a DK-ba vagy más, civil pályát választanak maguknak, mint például Bangóné Borbély Ildikó, aki kikerülve a reflektorfényből glettelni, tapétázni, burkolni, lekvárt főzni kezdett”
– zárta elemzését Deák Dániel.
Nyitókép: Facebook