A változás szele: egyre hangosabbak Európában a Magyarországot ért igazságtalan támadás miatt
Politikai okokból büntet az Európai Unió.
Az író a Magyar Hang Kultúrtáj című podcast műsorában úgy fogalmazott, „ki lehet matekozni”, mi fog történni a Librinél, amelynek az MCC lett a többségi tulajdonosa.
A Mathias Corvinus Collegium Alapítvány leányvállalata június közepén kötött szerződést az SQ Invest Kft.-vel a Libri Csoport 67,48 százalékos részvénycsomagjának adásvételéről. A tranzakcióval az eddigi közvetett kisebbségi tulajdonos MCC válik a hazai könyvkereskedelmi és -kiadói piac meghatározó szereplőjének 98,41 százalékos tulajdonosává. „Az MCC hosszú távon a magyar könyvpiac érdekeit tekinti szem előtt” – mondta az ügyletről Szalai Zoltán, a Mathias Corvinus Collegium főigazgatója.
Péterfy Gergely felesége, Péterfy-Novák Éva író már a bejelentés másnapján közölte, hogy a jövőben nem kívánja a könyveit megjelentetni a Libri Kiadónál. Férje a Magyar Hang napokban felvett podcast műsorában az mondta: feleségével szemben ő még nem döntött, mert ő nem közvetlenül a Libri Kiadónál van, hanem a Kalligramnál, amelynek csak kisebbségi tulajdonosa a Libri, így ő kiadóügyben egyelőre kivár, meglátja, mi fog történni.
Péterfy Gergely szerint az általa nem tehetséggondozónak, hanem tehetségpusztítónak tartott MCC korábbi részesedésszerzése a Libriben már előre jelezte, mi várható. „A ner eddigi történetében nem az volt a gyakorlat, hogy ha valahova betették a lábukat az ajtórésbe, akkor aztán ne törtek volna be a lakásba. Tulajdonképpen itt is ez történt, tehát a szokott maffiamódszerekkel (…) sikerült elérni, hogy a korábbi tulajdonos megváljon eddigi tulajdonától, és ezt átadja az MCC-nek” – fogalmazott az író, aki úgy véli, „ki lehet matekozni, hogy a jövőben milyen modellek fognak érvényesülni”, a „legrosszabb várakozásaink” teljesülnek majd.
Arra a kérdésre, van-e a magyar irodalomban annyi erő, hogy kiálljon magáért egy ilyen helyzetben, úgy reagált: nincs, legfeljebb annyi erő van benne, mint a pedagógustüntetések körüli energiákban. Péterfy úgy számol, hogy a Libri megvásárlása „fel fogja robbantani a magyar könyvpiacot”, és
Szerinte ezentúl 99 százalékban „pártunk és kormányunk a nép védelmében és morális-szellemi tisztasága érdekében ügyködő, magasan képzett cenzorai által ellenőrzött kiadványok” várhatók a Librinél.
Az írótól azt is megkérdezték, miért költöztek néhány éve Olaszországba, amire azt mondta: régi vágy volt ott élni, így a költözés a magyar politikai tértől függetlenül mindenképpen megtörtént volna. De a Magyarországon tapasztalható, szerinte rossz emberi atmoszféra – „az utcákon, a vendéglőkben, a kocsmákban, a buszokon, a vonatokon nagyon rossz a légkör, agresszívek, mogorvák az emberek egymással” – kétségtelenül rásegített – tette hozzá.
***
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt