Mint arról a Mandiner.hu beszámolt, az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei Luxemburgban megszavazták a kötelező migránskvótát. A tagállamoknak,
így hazánknak is arányosan meghatározott számú bevándorlót kellene befogadnia a többi tagállam tehermentesítése érdekében.
Évente legkevesebb (!) 30 ezer bevándorlót fognak szétosztani a tagállamok között a tervek szerint, a befogadás kiváltására egy tagállamnak meghatározott összeget (22 ezer euró [8 millió forint – a szerk.] „szolidaritási hozzájárulás” / be nem fogadott migráns) kell majd befizetnie egy uniós alapba, amelynek keretéből nem uniós országok területén, a migrációs forrásországokba való repatriálási projekteket fog az Európai Bizottság finanszírozni.
Az elfogadott dokumentum, ami általános megközelítést tartalmaz, megváltoztatja a menedékjogot kérők határbeléptetésének, illetve az EU területén való elhelyezésük szabályait is. Részleteket a cikkünk legvégén találhat!
Elemző: magyarellenes döntést hoztak Brüsszelben
A migránskvóta kérdése ismét felkorbácsolta a kedélyeket. Annak időzítése, napirendre vétele idehaza, de az uniós térben is vitát generált. Többek között erről kérdeztük Talabér Krisztiánt, a Nézőpont Intézet elemzőjét.
„A migránskvóta egyértelműen magyarellenes döntés, hiszen a javaslat értelmében Magyarországnak kellene befogadni az összes illegális bevándorló közel egyharmadát, miközben az erről szóló 2016-os népszavazáson a döntésben résztvevők 98 százaléka ellenezte az erőszakos újraelosztást” – emlékeztet a szakértő, hozzáfűzve, hogy ezek alapján
teljesen elfogadhatatlan, hogy Brüsszel a magyar választók akaratának ellenére szeretne bevándorlóországok csinálni Magyarországból”.
.Talabér Krisztián szerint a migránskvóta ügyének felgyorsításának több oka is van: egyrészt az Európai Parlament tisztában van azzal, hogy a baloldali többsége 2024 júniusáig biztosított, az ezt követően felálló új erőviszonyok számukra is kérdésesek.
Másrészről júliustól Magyarország tölti be az Európai Unió soros elnökségének tisztségét, a bevándorláspárti döntéssel pedig az illegális migráció ellen közel egy évtizede következetes kiálló Magyarországot akarják kellemetlen helyzetbe hozni a nemzetközi térben.