Milyen érzés egy történelmi család nevét viselni a 21. században? Miként szoktak reagálni, ha bemutatkozol?
Óriási büszkeség. Nagyon kevés ember mondhatja el magáról, hogyha fellapozza a családi történelmet vagy megnézi a családfáját, hogy szinte minden második felmenőjének van egy saját Wikipédia-oldala. Hatalmas büszkeség ilyen ősökkel rendelkezni. Ugyanakkor hatalmas felelősség, mert ez egy olyan név, amit szinte mindenki ismer vagy legalább egy tagját el tudja mondani.
De azt is tudja mindenki, hogy ez egy a hazáért, Magyarországért cselekvő család.
Épp ezért nem szabad bemocskolni, és vigyázni kell arra, hogy az a név megmaradjon, és mindez annak a felelőssége, aki éppen ezt a nevet viseli.
Milyen kapcsolatot ápoktok más történelmi családok tagjaival?
Majdnem mindenkivel van kapcsolatunk. Ez részben édesapám korábbi kapcsolatainak, részben pedig édesanyám jelenlegi vagy múltbeli munkájának köszönhető. Azonban azt tapasztalom, a történelmi családok körében nincs nagy összetartás. Nem is gondolom egyébként, hogy itt olyan nagy ügyek lennének, amelyekben ezeknek a családoknak együtt kellenne fellépniük. Azt sem tartom jóra vezetőnek, hogy még akadnak olyanok, akik azt akarják, hogy azt a '47-es rendeletet, amely a nemesi címek viseléséről szól, azt eltöröljék. Szerintem azzal csak többet ártanának, mint segítenénk. Ez a történelmünk része. Tetszik vagy sem, az is marad. Az, hogy én most Batthyány Boldizsárként mutatkozom be, semmilyen különbséggel nem jár, mintha úgy mutatkoznék be, hogy gróf Batthyány Boldizsár. Így is tudja mindenki, hogy kik a felmenőim. Édesapámat a takarítónő vadászgróf úrnak hívja, ő ezt imádja, ő ezt már nem fogja leadni, de én soha nem tudnám elképzelni, hogy engem így szólítsanak.
Mit jelent a családotok számára, hogy már van olyan tagja, akit boldoggá avattak, egy másik tagjának pedig folyamatban van a boldoggá avatása. Miből áll ez a folyamat?
Érdekes folyamat. Mikor először hallottam, nem is akartam elhinni, hogy ez ilyen bonyolult. Dédapám, Boldog Batthyány-Strattman László esetében, aki 1931-ben halt meg, már a ‘40-es években kezdetét vette. A boldoggá avatás azzal kezdődik, hogy először egy nagyon hosszú anyagot kell összeállítani az életéről, amelyet a Vatikánban bírálnak el. Erre egy külön bizottság létezik, és ha ez a bizottság ezt jóváhagyta, akkor találni egy csodát. Egy csodát, ami az adott személyhez köthető. Dédnagyapám esetében ez elhúzodott, ezért évtizedekre megrekedt ez a folyamat, és csak a’80-as években indult el újra. A nevéhez köthető csoda az volt, hogy egy kisfiú, aki nem látott, mindennap imádkozott a dédnagyapámhoz, hogy visszanyerje a látását. Erről a kisfiúról már az orvosok is lemondtak: semmi esélyt nem adtak arra, hogy visszanyerje a látását. Aztán egy nap úgy kelt fel, hogy látott. Ez az eset évtizdekkel Batthyány-Strattman László halála után történt.
Reméljük, dédanyám, Gróf Maria Theresia Coreth zu Coredo und Starkenberg esetében mindez rövidebb lesz.